اروپایی‌ها ایران را به بن‌بستی سوق می‌دهند

اروپایی‌ها ایران را به بن‌بستی سوق می‌دهند

به گزارش سراج24، محمّدجواد عامری، دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره به رونمایی از کانال مالی اروپایی‌ها موسوم به INSTEX گفت: در برجام قرار بود مشکلات کشور بالمره حل بشود که نشد. بعد هم اروپایی‌ها قول‌هایی برای حل مشکلات دادند و اکنون ما داریم قدم به قدم قول‌ها و وعده‌هایی که آن‌ها داده‌اند را نادیده می‌گیریم.

وی گفت: ما به جای اینکه به‌دنبال برنامه‌ریزی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا باشیم و با کشورهای دیگر قراردادهای بلندمدت ببندیم تا تحریم‌ها اثر نگذارد، همه برنامه‌ها را منوط به SPV کردیم که حالا هم یک برنامه جدید به نام INSTEX رو شده است.

عامری کمک غذایی و دارویی را موضوعی معمولی دانست و تصریح کرد: این چیزی نیست که ما به خاطر آن ذوق کنیم. اشتباه بزرگ مسئولان ما این است که ناخواسته در راستای اهداف اروپایی‌ها گام بر می‌دارند. اروپایی‌ها دارند ما را به سمتی سوق می‌دهند که انتهای آن بن‌بست است تا در نهایت ما شرایط آمریکا را بپذیریم.

دبیرکل جمعیت ایثارگران فرصت مبادلات تجاری با کشورهایی نظیر هند، عراق، روسیه و چین را یادآور شد و با انتقاد از فرصت‌سوزی‌های انجام شده، به نامه ۷۲ نماینده درباره فرصت‌سوزی‌های وزیر نفت اشاره کرد و گفت: وزیر نفت قراردادهای متعددی را انجام نمی‌دهد و در بسیاری از موارد، قراردادهای بسته شده را لغو می‌کند و حتی از پیشنهادات خوبی که کشورهای منطقه به ما داده‌اند چشم‌پوشی می‌کند؛ پروژه ششصدمیلیارد دلاری پیشنهاد خوبی است. 

عامری با بیان اینکه اروپا نشان داده که به‌دنبال وقت‌کشی است، پیشنهاد اروپایی‌ها را توهین‌آمیز دانست و ادامه داد: کانالی که از آن رونمایی کرده‌اند؛ یعنی نفت در مقابل غذا و دارو، یک اقدام حداقلی است در ارتباط با  عراق هم در زمان جنگ به‌کار گرفته شد. مسئولین باید کمی آگاه‌تر باشند؛ رویه‌ای که در پیش گرفته‌اند تعجب‌آور است. چطور با این همه بدعهدی و بدقولی و تحقیرهایی که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها انجام می‌دهند، هنوز هم مسئولین به آن‌ها دل‌خوش کرده‌اند.

استاد دانشگاه با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم از جمله گرانی گوشت گفت: مسئولان ما نباید دست روی دست بگذارند؛ اگر راه‌حلی ندارند از پیشنهادهای خوبی که کارشناسان می‌دهند استفاده کنند.

عامری، مشکلات کشور را مدیریتی توصیف کرد و گفت: دلار ۱۹ هزار تومانی چطور ۱۰ هزار تومان شد؟ آیا تحریم‌ها کم شد و نفت بیشتری فروختیم؟ نه؛ فقط بحث مدیریت بود. الان هم با مدیریت می‌شود خیلی از مشکلات را رفع کرد؛ امّا متأسفانه مسئولان اجرایی در دامی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها پهن کرده‌اند قرار گرفته‌اند و متأسفانه از آن بدتر اینکه پیگیری می‌کنند که اجازه بدهید ما بیشتر در این دام فرو برویم. هرچه هم دلسوزان نظام به آن‌ها تذکر می‌دهند، تغییر رویه نمی‌دهند. 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ایران از هیچ کوششی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد

منتظر نقطه عطف روابط ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها هستیم

«ایران» خانه دوم شهید «نسیم افغانی» است

0 نظر

ارسال نظر

capcha