کشمکش در «اعتماد ملی» و انشعاب منتجب‌نیا و یارانش

کشمکش در «اعتماد ملی» و انشعاب منتجب‌نیا و یارانش

به گزارش سراج24، 19 بهمن ماه موعد افتتاح  دفتر مرکزی حزب منشعب از اعتمادملی است. این خبری بود که حجت الاسلام رحمت الله بیگدلی عضو هئیت موسس حزب جدا شده از اعتماد ملی در گفت‌‌وگو با تسنیم اعلام کرد. اما اگر بخواهیم درباره دلایل انشعاب در حزب اعتماد ملی صحبت کنیم، باید به بازخوانی انتخابات مجلس دهم و سازوکار انتخاباتی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آن سال بپردازیم.

** انتخابات مجلس دهم و آغاز دو دستگی در حزب اعتماد ملی  

 منشأ اختلافات در حزب اعتماد ملی، از زمان مخالفت رسول منتجب‌نیا قائم مقام سابق این حزب  با شورای عالی سیاست‌گذاری شکل گرفت، آنجا که  افرادی مانند الیاس حضرتی، گرامی‌مقدم و حق‌شناس موافق ادامه کار شورای سیاست‌گذاری بودند اما در مقابل منتجب‌نیا معتقد بود "شورای‌عالی‌ سیاست‌گذاری ضد توسعه و ضد دموکراسی است و شورای عالی موجب اختلاف شده است".

شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس دهم با حضور نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب و برخی چهره‌های غیرحزبی عضو این جناح سیاسی با محوریت رئیس دولت اصلاحات و ریاست محمدرضا عارف تشکیل شده بود تا برای انتخابات مجلس و نحوه ورود اصلاح‌طلبان برنامه‌ریزی کند. با پایان یافتن انتخابات مجلس و حضور اصلاح‌طلبان در پارلمان، آنها نتوانستند آنچه به‌گمان‌شان پیروزی در انتخابات بود به‌دست آورند و در انتخابات ریاست مجلس و کمیسیونها عرصه را به جناح مقابل واگذار کردند، از این زمان بود که انتقادها به سازوکار شورای سیاست‌گذاری بالا گرفت و یکی از احزاب منتقد "اعتماد ملی" بود.

به‌مرور زمان و بالا گرفتن اختلاف در جبهه اصلاحات بر سر شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان،  7 حزب اصلاح‌طلب شامل مجمع نیروهای خط امام(ره) ــ حزب اعتماد ملی ــ حزب مردم‌سالاری ــ حزب اراده ملت ایران ــ مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی ــ انجمن اسلامی مهندسان ایران ــ حزب وحدت و همکاری ملی در بیانیه‌ای در تاریخ سوم مهر 95 خروج خود را از شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای اعلام کردند.

** استعفای منتجب‌نیا از قائم‌مقامی اعتماد ملی

در تاریخ 8 دی ماه 96، رسول منتجب‌‌نیا برای دومین بار  از قائم‌مقامی حزب اعتماد استعفا داد و  در نامه به دبیرکل اعتماد ملی تأکید کرد که "تا آخر عمر بر ضرورت تحزّب در کشور و مخالفت با فردگرایى و شخصیت‌محورى و روش‌هاى پوپولیستى در عرصه فعالیت سیاسى باقى خواهم ماند".

استعفای منتجب‌نیا در آن تاریخ طبق آنچه یکی از اعضای حزب در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود "فشارهایی بود از سمت تندروهای اصلاح‌طلب به منتجب‌نیا وارد می‌شد و از او می‌خواستند تا شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را بپذیرند".

از آن روز منتجب‌نیا چندان در جلسات حزب شرکت نداشت و برخی وظایف و اختیاراتش را به حضرتی واگذار کرد تا روز کنگره اعتماد ملی که منتجب‌نیا به‌عنوان قائم‌مقام اولین سخنران آن بود.

** در کنگره جنجالی چهارم خرداد اعتماد ملی چه گذشت؟

دومین کنگره حزب اعتماد ملی بعد از ده سال وقفه در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان در تاریخ چهارم خرداد برگزار شد. بخش اول این کنگره که با سخنرانی محمدرضا عارف و علی مطهری همراه بود، بدون هیچ حاشیه‌ای برگزار شد. اما در بخش دوم که  دستور کار کنگره  انتخابات شورای مرکزی برگزار بود، میان طیف طرفداران منتجب‌نیا و طرفداران حضرتی درگیری لفظی شدیدی در گرفت که این درگیری در نهایت منجر به زد و خورد فیزیکی و نیمه‌‌تمام ماندن کنگره شد.

بعد از اتفاقاتی که در کنگره رخ داد، پرونده این حزب برای بررسی به کمیسیون ماده 10 احزاب ارسال شد تا این کمیسیون درباره قانونی بودن یا نبودن انتخابات شورای مرکزی اعلام نظر کند. حوادث کنگره چهارم خرداد موجب شد تا منتجب‌نیا بار دیگر از سمت قائم مقامی استعفا دهد. 

**حضرتی خود را قائم مقام جدید اعتماد ملی معرفی کرد

15 تیر ماه بود که الیاس حضرتی رئیس وقت شورای اجرایی حزب اعتماد ملی در حاشیه‌ مراسمی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جلسه شورای مرکزی حزب، اعلام کرد که از سوی اعضای این شورا به‌عنوان قائم‌مقام جدید حزب اعتماد ملی انتخاب شده است. 

این اقدام حضرتی واکنش شدید طرفداران منتجب‌نیا را در بر داشت. یکی از این افراد رحمت الله بیگدلی بود که در واکنش به خبر قائم مقامی حضرتی، ضمن غیرقانونی خواندن جلسه شورای مرکزی، گفت که گروهی به دنبال کودتای حزبی در اعتماد ملی هستند. 

الیاس حضرتی که با انتقاد تند برخی اعضای حزب مواجه شده بود به عزل و نصب در ارکان مختلف حزب اعتمادملی روی آورد. منتجب نیا در واکنش به این اقدام طی  نامه‌ای به ارکان حزب اعتمادملی در تاریخ 22 مردادماه بار دیگر بر قائم‌مقام بودن در حزب اعتمادملی تأکید کرده و نوشت "طبق قوانین حاکم بر شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی، تمام ارکان و مسئولان پیش از کنگره 97/3/4، اعمّ از دبیرکل، قائم‌مقام، رؤسای دفاتر، شاخه‌ها، کمیته‌ها، دبیرخانه و مناطق و شعب، تا برگزاری کنگره قانونی در سمت قبلی خود باقی و ثابت خواهند ماند مشروط بر اینکه اقدام به تصرفّات و عزل و نصب نکنند."

**19 بهمن؛ افتتاح رسمی دفتر مرکزی حزب منشعب از اعتماد ملی

پس از این کش و قوس‌ها بود که رسول منتجب‌نیا در تاریخ دوم مهر ماه، با برگزاری اولین  نشست شورای عمومی حزب منشعب از اعتمادملی را  با شعار «راه نو، اعتمادی دوباره» ، انشعاب از اعتماد ملی را رسما اعلام کرد. طرفداران منتجب‌نیا پس از این جلسه اقدام به تدوین اساسنامه و مرامنامه برای حزب جدید خود کردند. در نهایت بیگدلی از اعضای هیئت موسس حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با تسنیم، اعلام کرد که دفتر مرکزی حزب منشعب از اعتماد ملی در 19 بهمن افتتاح می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واکنش عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به اظهارات اخیر روحانی

کارنامه فعالیت شورای شهر پنجم قابل دفاع نیست

حزب اعتمادملی از تقوی‌نژاد حمایت می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha