پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در حوزه زیرساخت‌ها

پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در حوزه زیرساخت‌ها

به گزارش سراج24، علی‌اکبر صالحی دقایقی پیش در حاشیه بازدید از بیمارستان مهر خنداب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ابتدا دهه فجر را تبریک عرض می‌کنیم، امیدواریم از این به بعد هم شاهد رشد و پیشرفت بیشتر کشور باشیم تا شاهد آسایش و پیشرفت در کشور باشیم.

وی افزود: دستاوردهای زیادی در این چهل سال به‌ویژه در حوزه زیرساخت‌ها داشته است به‌عنوان نمونه در شبکه گازرسانی کشور بیش از 370 هزار کیلومتر شبکه گاز در کشور کشیده شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: نیروگاه‌های برق کشور نیز تولیدات زیاد و ارزنده‌ای دارد که از دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده که شاید دیده نشود اما همه ملت ایران از این خدمات بهره‌مند هستند.

صالحی بیان کرد: در حال حاضر هر ایرانی در شهرستان‌ها بیش از 95 درصد همان‌طور که شیر آب وجود دارد، شیر گاز هم هست که دستاورد کمی نیست.

وی ادامه داد: بنابراین انقلاب اسلامی برای مردم دستاوردهای بسیاری داشته که یکی از این دستاوردها ظرفیت و دستاورد هسته‌ای بوده که خوشبختانه توانسته‌ایم تمامی آستانه این فناوری چه در تحقیق و توسعه و چه طراحی و ساخت رآکتورهای تحقیقاتی را به دست آوریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: در همین خنداب از نزدیک و در این سفر شاهد رآکتور تحقیقاتی خنداب را نشان خواهیم داد که باید از این پس این سایت باید به‌عنوان خنداب به‌سبب استقرار در منطقه خنداب نام بگیرد و شناخته شود.

وی افزود: در اینجا تولید آب سنگین هم صورت می‌گیرد که البته کنار این مجتمع تحقیقاتی و کارخانه تولید آب سنگین، کار تحقیقاتی وسیعی انجام می‌شود یعنی از این آب سنگین تولیدی توانسته‌ایم استفاده‌های گوناگونی کنیم زیرا آب سنگین نقش مهم و مؤثری در ساخت داروهای جدید و نوترکیب دارد.

صالحی ادامه داد: رسماً اعلام می‌کنیم همان‌طور که همکاران ما در سایت خنداب اعلام کرده‌اند موفق شده‌ایم تا اکسیژن 18 با خلوص 97 درصد تولید کنند که ظرفیت تولید حدود 60 کیلو در سال دارند که البته یک قدم نهایی و الکترولیز که کار آسانی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: با این اقدام ما در تولید داروی تجهیزات پد در کشور می‌توانیم بگوییم خودکفا یعنی نه‌تنها خوداتکا که خودکفا شده‌ایم که می‌توانیم حتی این تولید خود را صادر کنیم، همان‌طور که می‌دانید کیلویی 30 هزار دلار تنها قیمت همین اکسیژن 18 است که ما از خارج خریداری می‌کردیم و با این قدم که 3 تا 4 سال تلاش شبانه‌روزی بود موفق به این مهم شدیم.

وی افزود: تعداد کشورهای تولیدکننده اکسیژن18 محدود بوده و در انحصار تنها چند کشور قرار دارد که ما موفق شدیم این انحصار را هم بشکنیم و به خودکفایی برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با اشاره به بازدید امروز از بیمارستان خنداب گفت: یکی از برنامه‌های دیگر ما در سفر به استان مرکزی بازدید از بیمارستان خنداب بود که سازمان انرژی اتمی خود را ملزم می‌داند تا در هرکجا که سایتی دارد خدماتی را به مردم منطقه اطراف سایت در حد بضاعت ارائه کند.

وی ادامه داد: در این بیمارستان که چندسال از راه‌اندازی آن می‌گذرد توفیق داشتیم و بخشی از تجهیزات بیمارستان را با مشارکت استانداری و خیران تهیه کردیم و این قول را می‌دهیم برای اورژانس اینجا که نیاز به تجهیزات بود، دستور بررسی را دادیم که آمادگی حمایت و کمک به این بیمارستان را داریم.

صالحی به مشارکت در دیگر پروژه‌های توسعه منطقه خنداب از سوی سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدام‌ها تعریض جاده این منطقه بود که سازمان هم در این موضوع مشارکت داشت و این تضمین و تعهد را می‌دهم که سازمان در حد توان و بضاعت خود در مسیر حل مشکلات و رفاه مردم منطقه که سایت را چون نگینی حفاظت می‌کنند تلاش خواهد کرد.

وی بیان کرد: باید جاذبه‌هایی فراهم شود که کارکنان سایت داوطلبانه در منطقه حضور یافته و زندگی کنند که با هماهنگی با مسئولان شهرستان و استان این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: در استخدام اینجا سعی می‌شود از بین کسانی که حائز شرایط هستند چراکه کار در این سایت یک کار علمی است و باید نگاه تخصصی وجود داشته باشد بنابراین عقلانی هم این است که ما در این بخش بتوانیم از نیروهای بومی دارای شرایط علمی و تخصصی استفاده کنیم.

صالحی ادامه داد: آماری رئیس سایت اعلام کرد که 70 درصد از نیروهای منطقه هستند که البته باید دید این منطقه چه شعاعی را در نظر گرفته‌اند با این حال با بررسی شاخص‌های علمی و شایستگی اولویت با نیروهای بومی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عربستان برای داشتن عنوان هسته‌ای، حاضر به هرگونه خفت و خواری است

صالحی: لحظه‌ای تصمیم نمی‌گیریم

فریاد "الله اکبر" در سراسر ایران طنین‌انداز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha