واکنش سید حسن نصرالله به چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی

واکنش سید حسن نصرالله به چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله آغاز شد که به بررسی آخرین تحولات سیاسی لبنان و  اوضاع منطقه می‌پردازد.

مشروح سخنان سید حسن نصرالله به این شرح است:
بعد از گذشت 9 ماه از بحث و جدل، دولت تشکیل شد و امروز نیاز به آرامش و پرهیز از تنش فضای داخلی داریم. ما امروز نیاز به تلاش برای آرام کردن فضا به‌منظور دیدار بیشتر و گفت‌وگوی داخلی داریم.
شاخص اصلی کار دولت این است که؛ آیا در مسیر مبارزه با تروریسم و هدر دادن اموال به‌طور جدی عمل خواهد کرد یا به رویکرد کنونی ادامه خواهد داد؟ مهم کار عملی و اقدام و تصمیمی است که این دولت خواهد گرفت.
دولت باید مسائل زندگی روزمره و معیشتی و محیط زیستی مردم را حل کند و بحث و جدل سیاسی در این زمینه فایده‌ای نخواهد داشت.
از روز اول دولت به همگان می‌گوییم که نباید در رسیدگی به پرونده‌ها شتاب کرد بلکه باید بحث و گفت‌وگو با دیگران درباره پرونده‌های مختلف را پذیرفت.
دولت باید طرح‌های خود را برای بهبود اوضاع اقتصادی و مالی کشور اعلام کند.
مبارزه با فساد و هدر دادن پول از اولویت‌هاست، مبارزه با فساد باید مسئولیت تمام دولت باشد، یعنی ما باید به‌جای وزارت مبارزه با فساد دولت مبارزه با فساد داشته باشیم و این امر از مهمترین ضرورت‌ها است، زیرا نگرانی از فروپاشی اقتصادی و مالی وجود دارد.
از منظر منافع حزبی یا فردی یا طائفه‌ای نخواهیم توانست که راه‌حل برای پرونده‌های مختلف پیدا کنیم بلکه باید به‌دنبال تأمین منافع لبنان و لبنانی‌ها باشیم.
به بحث و بررسی چگونگی تصمیم‌گیری داخل هیئت وزیران دعوت می‌کنم و لازم است که راه‌حل‌های ریشه‌ای ایجاد شود تا به نتایج مورد نظر و مطمئن دست یافت.
نیروهای سیاسی باید با آرامش و بحث و گفت‌وگو و به‌دور از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و تحریک طایفه‌ای تصمیم‌گیری کنند و نباید به مردم امیدهای واهی و دروغ داد.
همگان باید داخل دولت مسئولیت‌پذیر باشند. در پرونده‌های داخلی، توافق‌های از پیش انجام‌شده بین طرف‌های سیاسی وجود ندارد بلکه جای بحث درباره مسائل به‌منظور دستیابی به تصمیمات درست باز است.
از نظر ما همه مسائل قابل بحث و بررسی و گفت‌وگو بر اساس مبانی علمی و براساس منافع لبنان است و همگان را به این امر دعوت می‌کنم.

(با اشاره به تصدی پست وزارت بهداشت توسط حزب‌الله در دولت جدید لبنان) بحث و جدلی داخل درباره وزارت بهداشت همراه با فشار آمریکا صورت گرفت و صحبت‌های متفاوتی در این زمینه به ما منتقل شد و من روشن می‌گویم که این را صرف‌نظر از اینکه چه‌کسی معرفی کرده است، وزیر همه لبنان است.

در جریان مذاکرات خود، امکان اینکه وزیر بهداشت حزبی نباشد، را مطرح کرده و درباره آن صحبت کردیم و روند امور این‌گونه پیش رفت، زیرا وزیر بهداشت امروز در چارچوب ساختار حزبی حزب‌الله نیست و از این منظر ما منافع کشور را بر هر چیز دیگری مقدم شمردیم.

صحبتی درباره وزارت بهداشت و استفاده از امکانات آن مطرح شده است و ما به‌عنوان حزب‌الله تأکید می‌کنیم که پول کشور متعلق به کشور و ملت لبنان است و نباید این پول خارج از چارچوب قانونی آن خرج شود، علاوه بر این هم موانع اخلاقی و شرعی وجود دارد که این پول نباید در خارج از چارچوب قانونی آن هزینه شود.

هرگونه اموال عمومی باید در جای مشخص‌شده هزینه شود و کسی نمی‌تواند خارج از چارچوب ضوابط قانونی و اخلاقی و شرعی آن را هزینه کند و این ضمانتی ذاتی در حزب‌الله است و همچنین می‌توان بازرسی کرد و برای ما مهم است که تجربه شفافی در این زمینه ارائه کنیم.

می‌توانیم از اموال خود برای موفقیت و حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های وزارت بهداشت کمک کنیم.

پرونده کاهش هزینه داروها و تسهیل دسترسی مردم به دارو از اولویت‌های وزارت بهداشت است.

صرف‌نظر از هرگونه خصومت یا اختلاف، وزارت بهداشت متعلق به یک حزب یا طائفه نیست، بلکه متعلق به لبنان و لبنانی‌ها است و وظیفه وزیر بهداشت هم این است.

دشمن اسرائیلی و به‌طور مشخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل دست به اقدامات تحریک‌آمیز علیه دولت لبنان می‌زنند و مدعی هستند که این دولت، دولت حزب‌الله است. برخی داخل لبنان نیز همین عبارت را برای این دولت به‌کار می‌برند، اما این توصیف درست نیست و دروغ گفتن به مردم به‌شمار می‌رود. این دولت، دولت همه کسانی است که در آن شرکت دارند و ما نیز بخشی از آن هستیم.

حزب‌الله در این دولت مشارکت دارد و حضور ما در این دولت، مؤثر است، اما به‌نفع لبنان نیست که به‌دروغ، چنین توصیفی از دولت صورت گیرد.

این دولت، دولت همه کسانی است که در آن شرکت دارند و همان‌طور که همگان مسئولیت‌پذیر هستند، ما هم مسئولیت‌پذیر خواهیم بود.

به‌زودی سالروز امضای تفاهم بین حزب‌الله و جریان ملی آزاد لبنان (از مهمترین تشکل‌های مسیحی) فرا می‌رسد و ما همچنان معتقدیم که این گام در سطح داخلی لبنان مهم است و مهمترین تجلی آن نیز همبستگی مردمی در مقابله با تجاوزگری دشمن صهیونیستی در سال 2006 میلادی علیه لبنان بود.

این تفاهم به سطح همکاری و سپس ائتلاف در بسیاری از زمینه‌ها رسید و باب بحث و گفت‌وگو همچنان باز است و ائتلاف ما را تبدیل به یک حزب واحد نمی‌کند.

ما به ائتلاف با جریان ملی آزاد اعتقاد راسخ داریم و در سالروز ششم ماه فوریه جاری، بسته شدن این تفاهم را تبریک می‌گوییم و امیدواریم که توسعه یابد، زیرا می‌توان براساس آن، از امنیت و ثبات به صلح داخلی رهنمون شد.

ماهیت رابطه حزب‌الله و جنبش امل قویتر و مستحکم‌تر از هرگونه تباینی است.

(با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران) انقلاب اسلامی ایران به‌رهبری امام خمینی(ره) مسیر تاریخ و منطقه را تغییر داد و این انقلاب با سرنوشت فلسطین و مقاومت و سرنوشت منطقه و موجودیت و فرهنگ ما در ارتباط و در پیوند است.

ما خود را از اولین کسانی می‌دانیم که به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اهتمام و توجه ورزیدند و از همگان به‌ویژه اهالی ضاحیه در جنوب بیروت دعوت می‌کنیم که در جنش چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران حضور یابند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| نگاهی بر وقایع 41 ساله انقلاب اسلامی ایران

ماجرای دستور رهبر انقلاب درباره حمله داعش به سامرا/ نقش السیدالقائد در پرورش رهبران حزب‌الله

خانه، اصلی‌ترین محل پرورش یک رزمنده مقاومت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha