جعفر قنادباشی:

اجلاس ورشو یک مانور است برای گرفتن پول از اعراب و راضی نگه داشتن لابی صهیونیست‌ها

اجلاس ورشو یک مانور است برای گرفتن پول از اعراب و راضی نگه داشتن لابی صهیونیست‌ها

جعفر قنادباشی کارشناس سیاسی در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی دلایل برگزاری نشست ضد ایرانی آمریکا در پایتخت لهستان گفت: علت این‌که این نشست در لهستان برگزار می‌شود چند دلیل دارد. اولین دلیل این است که لهستانی‌ها در حال حاضر احتیاج به آمریکا دارند. آن‌ها علاقه‌مند هستند تا با دوستی با آمریکا به جایگاهی در مناسبات بین‌المللی پیدا کنند. آمریکایی‌ها هم تمایل دارند تا با برگزاری این‌گونه نشست‌ها ارزش سیاسی اروپای شرقی را نسبت به اروپای غربی بالاتر ببرند و بین این دو بخش از اروپا رقابتی ایجاد کنند.
این کارشناس در ادامه گفت: دلیل دیگر این است که در حال حاضر دولت‌های شاخص اروپایی ریسک برگزاری چنین جلسه‌ای را نمی‌پذیرند. چون ممکن است روابطشان با ایران خراب شود. لهستان تعاملات اقتصادی آن‌چنان مهمی با ایران ندارد و به همین علت راحت‌تر می‌تواند این میزبانی را برعهده بگیرد.
وی افزود: دلیل سوم انتخاب لهستان به عنوان میزبان این نشست ضدایرانی شرایط منطقه‌ای است. آمریکا چون نمی‌خواست این نشست در منطقه برگزار شود، محل برگزای و اجرای آن را به اروپا برد. از آن‌جایی که بخشی از موضوعات این نشست درباره‌ی اسرائیل است، اگر این جلسه در منطقه‌ی خاورمیانه برگزار می‌شد قطعا هیجانات مردمی را تحریک می‌کرد و باعث برگزاری تجمعات و تظاهرات‌‎های اعتراض‌آمیز می‌شد.
این کارشناس در خصوص اهداف برگزاری نشست ورشوی لهستان تصریح کرد: آمریکایی‌ها جهت پیشبرد اهداف خود علیه ایران، فلسطین و سایر کشورهای منطقه که علیه سیاست‌های آمریکایی مقاومت از خود نشان دادند، ناموفق بودند. آن‌ها از فشارهای اقتصادی گرفته تا گزینه‌های نظامی همه‌ی توان خود را به کار گرفتند و اکنون به بن‌بست رسیده‌اند. در نهایت هم‌اکنون با برگزاری این اجلاس‌ها قصد خودنمایی بین دوستان اروپاییشان را دارند.
قنادباشی در پایان اظهار داشت: برگزاری اجلاس ورشو لهستان به معنای اعتراف عملی آمریکا به شکست خوردن در زمینه‌های مختلف است. این اجلاس تنها یک نمایش و مانور است تا از اعراب پول بیشتری بگیرند و لابی صهیونیست‌ها را از خود راضی نگه دارند.
انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

آیا فروش واکسن فایزر در بازار سیاه ایران صحت دارد؟!

ماجرای فلسطین مهم‌ ترین مسئله‌ی مشترک امّت اسلامی است

ویدئو/فیلیستا ، سه گانه ای از زبان یک دانشجوی فلسطینی

0 نظر

ارسال نظر

capcha