بلاتکلیفی انگلیس و اتحادیه اروپا درباره «برگزیت»

بلاتکلیفی انگلیس و اتحادیه اروپا درباره «برگزیت»

به گزارش سراج24، بدنبال همه پرسی سال ۲۰۱۶ میلادی در انگلیس مردم این کشور خواستار خروج از اتحادیه اروپا شدند.

برگزیت تنها خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را در بر نمی گیرد، بلکه به همراه آن اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی نیز باید در حالی از اتحادیه جدا شوند که این اتحادیه قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند. انگلیس اولین کشور اروپایی خواهان خروج از اتحادیه اروپا است. در حالی که حدود دو سال و اندی از برگزاری و اعلام نتایج همه پرسی در انگلیس می گذرد، اما هنوز مسیر تحقق این توافق هموار نشده است. 

با وجود اینکه زمان زیادی تا مهلت تعیین شده برای ترک انگلیس از اتحادیه اروپا باقی نمانده این موضوع با چالش های پیچیده تری مانند عدم موافقت مجلس عوام این کشور روبرو شده است. از سوی دیگر مقامات و رهبران کشورهای اروپایی ضمن رد تکرار همه پرسی بر لزوم تحقق برگزیت بر اساس توافق اولیه مقرر شده میان بروکسل-لندن تاکید دارند. 

برگزیت و تبعات آن موضوع گفتگو با پرفسور «کلائوس گوتس» استاد علوم سیاسی دانشگاه لودویگ - ماکسیمیلیان واقع در مونیخ شده است. گوتس که مدرس نظام سیاسی در حوزه اروپا است از سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان یکی از سردبیران مجله «سیاست اروپای غربی» انتخاب شد و در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز به عضویت کنسرسیوم سیاست اروپا در آمد. 

*برخی کشورهای اروپایی مانند لوکزامبورگ خواستار تداوم حضور انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا حتی در صورت برگزیت هستند. آیا این موضوع متعاقب برگزیت قابلیت اجرایی خواهد داشت ؟

حزب کارگر انگلیس خواهان تداوم حضور در اتحادیه گمرکی اروپا بوده و آن را در اولویت های خود قرار داده است. اما این امر با مخالفت شماری از نمایندگان محافظه کار در مجلس عوام انگلیس روبرو شده است. از آنجایی که انگلیس دارای سیاست خارجی مستقل است، پیش بینی می شود که برای تداوم حضور در اتحادیه گمرکی اروپا از هیچ اقدامی فروگذار نکند. 

اما در عین حال اگر تغییری در بدنه دولت انگلیس بوجود آید، احتمال تغییر و تحول در این مورد نیز افزایش پیدا می کند. در فضای سیاسی کنونی حاکم بر انگلیس تداوم حضور این کشور در اتحادیه گمرکی اروپا گزینه واقع گرایانه ای نیست. 

*اروپایی ها به نظر می رسد از مواضع اولیه خود در خصوص دادن مهلت به دولت انگلیس در خصوص برگزیت کمی کوتاه آمده اند و بعد از رای منفی پارلمان انگلیس صحبت از مهلت دادن به دولت ترزا می از سوی برخی سران اروپایی مطرح شده است. به نظر شما شاهد نرمشی در مواضع آنها خواهیم بود؟

به نظر من اتحادیه اروپا تاکنون در زمینه برگزیت موفق ظاهر شده بخصوص اینکه توانسته تمام اعضای اتحادیه را درباره برگزیت همسو کند، در این میان اختلاف نظرهای کوچکی پیش آمده که در قبال کلیت ماجرا از اهمیت چندانی برخوردار نیستند. 

این در حالی است که «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در مقایسه با اتحادیه اروپا در جریان برگزیت نتوانسته به موفقیت قابل قبولی دست پیدا کند. مخالفت نمایندگان مجلس عوام انگلیس با برگزیت موضوع مهمی است که سد راه تحقق این امر شده است.

اگر بخواهیم برخورد و رویکرد اتحادیه اروپا و انگلیس را در خصوص برگزیت با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که اتحادیه اروپا چندین گام از دولت انگلیس جلوتر است. در عین حال نباید از این نکته مهم غافل شد که در بسیاری مواقع یک رویداد یا یک توافق درست در لحظات نهایی در چارچوب زمانبندی شده دچار تغییر و تحول می شود.

چنانچه انگلیس در بهار سال جاری میلادی از اتحادیه اروپا خارج شود بسیاری از مناسبات لندن با این اتحادیه بصورت معلق و بلاتکلیف در می آید. نکته قابل تامل و با اهمیت این است که انگلیس درست در بازه زمانی تعیین شده بدون تنش و مناقشه اتحادیه اروپا را ترک کند. 

*آیا تصور می کنید احزاب رقیب حزب ترزا می مثل حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین با «پلن بی» ترزا می موافقت خواهند کرد؟

آنچه که در فضای سیاسی اتحادیه اروپا و انگلیس خودنمایی می کند بلاتکلیفی درباره چگونگی خروج این کشور از اتحادیه است؛ اینکه لندن بر اساس توافق مقرر شده عمل می کند یا برگزیت در سایه بروز تنش ها محقق می شود؟ انگلیس و اتحادیه اروپا علاقمندی هایی در راستای تحقق برگزیت دارند که باید مورد توجه واقع شوند.

این موضوع باید برای ما یادآور این نکته مهم باشد که بروز ناکامی های سیاسی به هیچ وجه نباید دور از انتظار باشد. همه چیز ممکن و شدنی است، با وجود اینکه مضرات و اتفاقات ناهمگونی بدنبال داشته باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کشورهای اروپایی فروش تسلیحات مدرن به عربستان و امارات را متوقف کنند

سفیر ایران در اسپانیا : اروپا عملا هیچ اقدام مؤثری‌ در برابر تحریم های ظالمانه واشنگتن انجام نداد

امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha