واشنگتن و لندن به دنبال «براندازی کلاسیک» در ونزوئلا

واشنگتن و لندن  به دنبال «براندازی کلاسیک» در ونزوئلا

به گزارش سراج24، «دنیس اسمال»، کارشناس مسائل آمریکای لاتین، مستقر در واشنگتن در مصاحبه‌ای اختصاصی گفته که دولت‌های آمریکا و انگلیس به دنبال «عملیات کلاسیک براندازی» در ونزوئلا هستند. 

«خوان گوایدو»، رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا چندی پیش در اقدامی که اکنون مشخص شده به تحریک «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا انجام شده خودش را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد. آمریکا و متحدان این کشور بلافاصله از این تصمیم استقبال کرده و وی را به رسمیت شناختند.

«دنیس اسمال» گفت: «اتفاقاتی که در ونزوئلا در جریان است نوعی عملیات کلاسیک براندازی از آن نوعی است که در عراق، لیبی و اوکراین انجام شد و همگی تبعات فاجعه‌بار به همراه آوردند.»

وی درباره انگیزه‌های این نوع کودتاها گفت: «منافع اولیه پشت این نوع کودتاها، منافع مالی و سیاسی به محوریت لندن و وال‌استریت‌ هستند. اینها به دنبال حذف اصول اولیه حق حاکمیت ملی و عدم دخالت در امور ملل دیگر یا همان حاکمیت وستفالی است که اگر رعایت شود خدمتی به دنیا است.»

اسمال در ادامه گفت: «این جزو اهداف استراتژیک آنها است چون کل نظام مالی فراسوی آتلانتیک آنها ورشکسته شده و در آستانه فروپاشی است و آنها از این رهگذر به دنبال حفظ کنترل خود بر یک نظم رو به موت هستند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد دولت انگلیس در تمامی اقدامات براندازی نقشی اساسی بازی کرده است: «دولت انگلیس، در تک تک این موارد نقش اساسی به عهده داشته و جناح‌های متحد در واشنگتن با انها همراه شده‌اند. به عنوان مثال نقش تونی بلر، نخست‌وزیر انگلیس را در برابر جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور آمریکا در جنگ عراق را نگاه کنید.»

دنیس اسمال در ادامه به نقش سازمان‌های اصطلاحاً «مردم‌نهاد» آمریکا در تلاش برای براندازی دولت ونزوئلا اشاره کرد و گفت: «نقشه اجرای عملیات براندازی در ونزوئلا به سال‌ها پیش برمی‌گردد-خود خوان گوایدو محصول صندوق اعانه دموکراسی و شبکه‌های مرتبط با آن است که در زمینه "انقلاب‌های رنگی" و تئوری‌های بدنام جین شارپ آموزش دیده‌اند.»

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

قدردانی نماینده ونزوئلا در سازمان ملل از رهبر انقلاب

فیلم| گفتگوی حامد حسنی، فعال رسانه با علی از لندن؛ قسمت اول

عکس نوشت| کرونا در لندن

0 نظر

ارسال نظر

capcha