نماینده افغانستان در امور صلح:

تاکنون توافقی میان آمریکا و طالبان صورت نگرفته است

تاکنون توافقی میان آمریکا و طالبان صورت نگرفته است

به گزارش سراج24، «محمد عمر داودزی» نماینده ویژه اشرف غنی در امور صلح افغانستان گفت: اگر خروج سربازان آمریکایی بدون برنامه و به‌صورت ناگهانی انجام شود، خلایی در قدرت به‌وجود می‌آید و منجر به افزایش خونریزی و کشتار در افغانستان خواهد شد.

به نوشته «سی ان ان»،‌ به تازگی دور چهارم گفت‌وگوهای صلح افغانستان میان آمریکا و طالبان در قطر به پایان رسیده و قرار است به زودی این مذاکرات مجددا آغاز شود.

در همین راستا خلیلزاد بعد از اتمام این مذاکرات به رسانه‌های غربی گفته است که طالبان و آمریکا به چهارچوبی برای پایان دادن به جنگ افغانستان رسیدند.

این رسانه آمریکایی نوشت: نماینده ویژه غنی در امور صلح افغانستان با بیان اینکه مذاکرات در قطر به چهارچوب مشخص‌تری دست یافته، تاکید کرد که تاکنون در مورد هیچ موضوعی توافقی حاصل نشده است.

به گفته داودزی، طالبان به دنبال خروج برنامه‌ریزی‌ شده نظامیان آمریکایی از افغانستان است و آمریکا نیز در پی آن است که طالبان به القاعده و داعش در افغانستان حمله کرده و اجازه ندهد این کشور به مکانی برای تروریسم تبدیل شود.

داوود زی در مورد عدم تمایل طالبان به مذاکره با دولت افغانستان نیز گفت که طالبان به این دلیل با دولت حاضر به گفت‌وگو نیست که مذاکره با دولت افغانستان روحیه سربازان و فرماندهان طالبان را تضعیف خواهد کرد اما این درحالی است که دولت وحدت ملی همیشه تمایل به گفت‌وگو با طالبان داشته است.

وی همچنین در مورد اثرات احتمالی خروج نظامیان آمریکا از افغانستان نیز گفت: ما همیشه به صورت میدانی قضاوت می‌کنیم و تاکنون نشانی از خروج این نظامیان دیده نشده است، اما فشار ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی در کنار ایجاد نگرانی باعث به وجود آمدن فرصت نیز شده است.

آمریکا در حال حاضر 14 هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد و بخش عمده‌ای از این نیروهای مشغول آموزش و مشاوره نیروهای نظامی افغانستان هستند.

از سال 2014 در افغانستان به گفته رئیس جمهور این کشور 45 هزار نظامی این کشور جان خود را از دست دادند و این موضوع نشانه خوبی از بی‌ثباتی و ناامنی در این کشور است.

/انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

ضرورت حضور فعال در عرصه حکمرانی فضای مجازی

شاهد نقض آشکار حقوق بشر در یمن هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha