عضو تیم هسته‌ای آمریکا:

بعید است SPV ایران را متقاعد کند

بعید است SPV ایران را متقاعد کند

به گزارش سراج24، ثبت و راه‌اندازی مکانیسم مالی ایران-اروپا موسوم به (SPV) که قرار بود روز دوشنبه ۸ بهمن انجام شود باز هم به تاخیر افتاد و به گفته «آسوشیتدپرس» ظاهراً تایید نهایی آن به پنجشنبه موکول خواهد شد که موعد برگزاری نشست ۲ روزه رومانی با حضور وزراری خارجه اتحادیه اروپا است.

در حالیکه «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان از قریب‌الوقوع بودن راه‌اندازی این مکانیسم مالی و تداوم مشورت‌ها پیرامون آن سخن می‌گوید؛ برخی رسانه‌ها علت خلف وعده اروپایی‌ها و تاخیر در نهایی کردن این سازوکار ویژه را اختلاف نظر درباره یکی از ۱۰ بند آن که به بحران یمن مربوط است، عنوان کرده‌اند.

ظاهراً اسپانیا با سبک نگارش این بخش از بیانیه SPV به دلیل آنکه تنها از ۴ کشور فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا به عنوان طرفین مذاکره با ایران یاد شده، انتقاد کرده است.

از قرار، اروپا می‌خواهد در بیانیه خود در باره SPV به ابعاد دیگری از جمله مذاکرات درباره یمن و فعالیت‌های موشکی ایران نیز اشاره کند.

مقامات دولت ترامپ به کشورهای اروپایی هشدار داده اند که آنها را زیر نظر می‌گیرند تا چنانچه به دنبال دُورزدن تحریم‌ ها علیه ایران باشند با جریمه‌ های واشنگتن مواجه شوند.

این در حالی است که طی ماه‌های اخیر اروپایی‌ها نیز نشانه‌هایی از هم‌داستانی با آمریکا بروز می‌دهند که از آن جمله می‌توان به اتهام جاسوسی ایران از ارتش آلمان و بیانیه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اعمال تحریم درصورت عدم حصول توافق در مورد فعالیت‌های موشکی ایران اشاره کرد.

در خصوص این موضوع گفتگویی با «ریچارد نفیو» عضو تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و کارشناس امور تحریم ها و امنیت بین الملل و عدم اشاعه تسلیحات در وزارت خارجه آمریکا و محقق دانشگاه کلمبیا آمریکا انجام شده است که متن این گفتگو در زیر آمده است. از نفیو به عنوان طراح اصلی تحریمهای ایران در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا یاد می شود.

*کانال ویژه مالی اروپا و ایران (SPV) قرار بود روز دوشنبه ثبت شود اما این اتفاق باز نیفتاد. دلیل اصلی تاخیر در آغاز به کار این کانال چیست؟

من فکر می کنم دلیل اصلی این تاخیر این بوده است که ساختاری به وجود آوریم که تا حد ممکن ضمن اینکه برای ایران معنی دار است جلو تحریم های آمریکا را بگیرد. من فکر می کنم دومین دلیل اصلی مساله معمولی است که همیشه مطرح می شود یعنی چه کسی مسئولیت را به عهده می گیرد، چه کسی هزینه ها را تامین می کند و سوالاتی از این قبیل.

*برخی معتقد هستند تا مساله موشکی ایران از دید اروپا حل وفصل نشود، اروپا اتلاف وقت را ادامه می دهد و کانال ویژه مالی ایران و اروپا (SPV) را راه اندازی نخواهد کرد. نظر شما چیست؟

من فکر نمی کنم این درست باشد. من فکر می کنم که مساله موشکی به طور جداگانه با اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار گیرد.

همانطور که این اتحادیه به تازگی گفته است که تمایل دارد مساله هسته ای جدا از مسئله موشکی بررسی شود. برعکس آنچه به نظر می آید فقط ایران و آمریکا بین این دو مساله ارتباط مستقیمی می بینند.

*«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد کانال ویژه مالی ایران و اروپا (SPV) در صورت شروع به کار تنها صرف تجارت های بشردوستانه خواهد شد. چرا این کانال محدود به این امور می شود؟

این به این دلیل است که اروپا با تصمیم آمریکا مبنی بر وضع دوباره تحریم ها مخالف است. کمپانی ها و بانک های اروپایی همچنان تمایل به تجارت هایی که ممکن است باعث تخطی از تحریم ها شوند ندارند. در تجارت های بشردوستانه این گونه مشکلات پیش نمی آید و در نتجه آسان تر است که اول از این گونه تجارت ها آغاز کنیم و بعد به ارتباطات اقتصادی گسترده تر و عمیق تر ادامه بدهیم- البته ممکن هم است موفق نشویم.

*«رابرت مالی» عضو تیم هسته ای آمریکا و مشاور باراک اوباما اخیرا در گفتگو با یورونیوز گفته است که کشورهای اروپایی در خصوص کانال ویژه اقتصادی ایران و اروپا (SPV) اتفاق نظر ندارند چرا که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به تحریم های آمریکا حساس تر هستند. با توجه به این موضوع آیا این کانال در صورت ثبت کارایی لازم را خواهد داشت؟

اگر تنها محدود به تجارت های بشردوستانه باشد، بله من فکر می کنم این کانال موثر و کارآمد باشد. شکستن مرزها در زمینه تجارت های بشردوستانه به خودی خود مفید است و شدیدا نیاز به وجود یک سرویس مالی در این زمینه حس می شود.

شرکت ها نسبت به بانکها که به علت تحریم های آمریکا اصلا تمایل به همکاری با ایران ندارند تمایل بیشتری به فعالیت در این زمینه دارند. سوال اصلی این است که آیا این برای اینکه ایران متقاعد شود که در برجام بماند به اندازه کافی قانع کننده است یا خیر. امیدوارم اینطور باشد هرچند نگرانم که این طور نباشد

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نپذیرفتن زائران ایرانی در عراق جنبه سیاسی ندارد

ملت ایران از گستره خدمات شهید سلیمانی خبر ندارند / مردم روز اربعین از خانه به سیدالشهدا شکوِه کنند

واکنش کاربران فضای مجازی به ایرانخوار!/ رضاخان همه‌ مازندران را غصب کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha