محموله 30 تنی کیک زرد از اردکان برای انتقال به اصفهان بارگیری شد

محموله 30 تنی کیک زرد از اردکان برای انتقال به اصفهان بارگیری شد

به گزارش سراج24، دومین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان یزد (مجتمع صنعتی شهید داریوش رضایی‌نژاد) دقایقی قبل بارگیری شد و قرار است به اصفهان منتقل شود. 

این محموله 30 تن است و قرار است تا ساعتی دیگر به کارخانه UCF (فرآوری اورانیوم) اصفهان منتقل شود.

20 فروردین 1397 نیز همزمان با روز ملی فناوری هسته‌ای مقداری کیک زرد تولیدی اردکان به کارخانه UCF اصفهان ارسال شد و محموله امروز دومین محموله تولید این کارخانه است.

علی‌اکبر صالحی امروز (چهارشنبه) همزمان با بارگیری این محموله در گفت‌وگو با خبرنگاران آغاز دهه فجر را خدمت ملت و مقام رهبری تبریک گفت و افزود: در آستانه بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم و تقارن این ایام را به فال نیک می‌گیریم که در چنین روزی در مجتمع صنعتی شهید داریوش رضایی‌نژاد در اردکان هستیم، کارخانه تولید کیک زرد است که انشاءالله امروز شاهد انتقال 30 تن کیک زردی تولیدی به اصفهان خواهیم بود. این قدم بزرگی است که برداشته شده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت این کارخانه کامل است و در چهار پنج سال اخیر فعالیت‌های جدی انجام شده که کارخانه را سر پا کنیم، اظهار داشت: از 1371 بنای تاسیس این کارخانه گذاشته شد، ولی این مدت طول کشید ولی در سه چهار سال اخیر با سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت دولت و مجلس توانستیم این کارخانه را مجددا راه‌اندازی و به تولید صنعتی برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی این دستاورد را به همه مهندسان که با همت عالی این کار بزرگ را انجام دهند، تبریک و از آنها تشکر کرد.

به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دوم بهمن ماه 1397 در برنامه رو در رو شبکه چهارم سیما گفته بود که 30 تن کیک زرد تولید شده از کارخانه اردکان به کارخانه UCF اصفهان حمل خواهد شد. 

* معادنی که در گچین بود را تمام کردیم

وی با بیان اینکه این اولین کارخانه تولید کیک زرد در این حجم است، اظهار داشت: قبل از آن یک کارخانه تولید کیک زرد در گچین داشتیم که بسیار مقیاس کوچک‌تری بود. معادنی که در گچین بود حدود 120 تن  را تمام کردیم و الان معدن گچین بسته شده است و الان از معادنی که در استان یزد است ساغند یک و دو استفاده می‌‌کنیم، معادن دیگری هم هست که بعدا اعلام می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در مجموع استان یزد عمده تولید کننده مواد اولیه (کیک زرد)‌ را برعهده دارد و استان دیگری که در این حد غنی از ذخایر اورانیوم باشد نداریم. خوشبختانه سرمایه‌گذاری‌های خوبی صورت گرفته است.

به گزارش فارس، معاون رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بدون اورانیوم یعنی هیچ، خاطرنشان کرد: اورانیوم یک ماده استراتژیک است و اگر این ماده را نداشته باشیم هر چقدر تاسیسات هسته‌ای پیشرفته داشته باشید ارزشی ندارد.

* آمادگی داریم در پنج شش سال آینده تولید را به بالای 300 تن در سال برسانیم

وی با ذکر این نکته که کشورمان از لحاظ اورانیوم غنی نیست ولی فقیر هم نیست گفت: الحمدالله با اکتشافات هوایی که انجام دادیم، توانستیم مقدار قابل توجهی اورانیوم کشف کنیم. اکتشاف هوایی را از سال 1389 آغاز و حدود 80 درصد از سرزمین ایران را اکتشاف هوایی کردیم. 225 هزار کیلومتر مربع را اکتشافات زمینی انجام می‌دهیم و حدود 350 هزار حفاری‌هایی را انجام دادیم و این آمادگی را داریم در یک چشم انداز پنج شش سال آینده بتوانیم تولید خود را به بالای 300 تن در سال برسانیم.

صالحی افزود: این کارخانه بستگی به عیار سنگ دارد، 84 هزار تن کانسنگ اورانیوم را می‌تواند خردایش کند و هر چه عیار سنگ بالاتر باشد تولید اورانیوم آن بالاتر خواهد بود. به فرض اگر عیار سنگ هزار PPM باشد  سالی 84 تن می‌تواند اورانیوم تولید کند، ولی عیارها به هزار نمی‌رسد گاهی 700 و 600 و گاهی کمتر است. این کارخانه بزرگی است و کامل شده و از هر حیث تمام معایب آن گرفته شده و یکی دو سال تست‌‌های لازم را انجام می‌دادیم و امروز خوشبختانه نتایج و محصول این کارخانه را به اصفهان منتقل خواهیم کرد.

به گزارش فارس، نخستین کارخانه تولید کیک زرد کشور تا سال‌های قبل در کارخانه گچین بندرعباس فعال بود که سنگ معدن حاصل از معدن گچین را به کیک زرد تبدیل می‌کرد، اما از ابتدای سال 1395 کارخانه بزرگتری به نام شهید «داریوش رضایی‌نژاد» از شهدای هسته‌ای در اردکان استان یزد به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد که از کارخانه بندرعباس مجهزتر و مدرن‌تر است و می‌تواند سنگ معدن استخراجی از معدن ساغند یزد را با ظرفیت بالاتری به کیک زرد مورد نیاز در کارخانه UCF اصفهان تبدیل کند.

کارخانه اردکان واقع در 30 کیلومتری اردکان و 180 کیلومتری شمال استان یزد سالانه 67 تن کیک زرد با غنای 7 دهم درصد تولید می‌کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دولت خود را موظف به عمل به قانون می‌داند

از فرانس 24 تا رویترز؛ بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌‌های خارجی

درج نام شهدای هسته‌ای دربیانیه‌های آژانس

0 نظر

ارسال نظر

capcha