مالیات بر ارزش افزوده، چالش های متعددی برای واحدهای طلاسازی ایجاد کرده است

مالیات بر ارزش افزوده،  چالش های متعددی برای واحدهای طلاسازی ایجاد کرده است

به گزارش سراج24، طلا، یکی از گرانبهاترین و ارزنده ترین فلزهای جهان به شمار می رود که در اقصی نقاط جهان از جذابیت خاصی برخوردار است.

به تبع ارزش این فلز گرانبها، صنعت طلاسازی نیز از نمونه حِرفی به شمار می رود که از ظرفیت های بالقوه و قابل توجهی در حوزه اشتغالزایی برخوردار است و به واقع در میان صنایع فعال در کشور، این حرفه از جذابیت بسیاری در میان جوانان برخوردار است.

البته اگر با نگاه سنجیده تری به ویژگی این حرفه و صنعت نگریسته شود باید به این واقعیت تلخ اذعان کرد که می باید از افعال گذشته در خصوص این جذابیت استفاده شود، به واقع بروز برخی از نارسایی ها و مشکلات اقتصادی باعث شده است تا این صنعت، جذابیت خود را تا حدودی از دست بدهد، زیرا این حوزه فعالیتی به مانند گذشته،  فاقد آن رونق و کسب و کارِ سودآور پیشین است.

نگاه اندوخته ای و حفظ ارزش پول، باعث تمایل هر چه بیشتر به خرید سکه شده است

مرتضی معلم، یکی از فعالان حوزه ساخت طلا و جواهر، با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم و نوسانات قیمتی سطح بازار در کلیه حوزه ها، اظهار کرد: متاسفانه تورم و کاهش قدرت خرید مردم و به تعبیری کاهش ارزش پول ملی، باعث شده است تا مردم تلاش کنند برای حفظ ارزش پول خویش و فراتر از آن، کسب ارزش افزوده، نقدینگی خویش را به عرصه هایی غیر مولد سوق دهند.

وی افزود: خرید سکه یکی از مصادیق این رفتار به شمار می رود که در  ماه های گذشته به انحای گوناگون ظهور کرد و استمرار آن می توانست اقتصاد کشور را با مشکلات و پیچیدگی های جدی و عمیق تری مواجه کند.

معلم تصریح کرد: برخی گمان می کنند گرایش مردم به خرید سکه، باعث خرسندی واحدهای صنفی فعال در بخش فروش و عرضه طلا، جواهر، زیورآلات از جمله  سکه می شود، در صورتی که این امر، درمیان مدت و بلند مدت آسیب های بسیاری را به صنف طلا فروشی و صنعت طلاسازی تحمیل می کند.

این فعال در حوزه طلا و جواهر سازی اظهار کرد: تلقی عدم احتساب اجرت ساخت در ارتباط با سکه در هنگام فروش آن، باعث می شود عمده خرید مردم برای طلا، به بازار سکه متمرکز شود و همین موضوع،کسب و کار واحدهای طلاسازی و حتی عرضه و فروش طلا و جواهر را تضعیف و تخریب می کند، زیرا بخش قابل توجهی از سود فعالیت در این حوزه در سایه ساخت و فروش زیور آلات تزئینی تامین می شود که به تبع در چنین شرایطی، سود فعالیت مرتبط با این بخش راکد می شود.

وی افزود: البته مشکلات بغرنج واحدهای طلاسازی صرفا به ماه های گذشته که نقدینگی بخشی از مردم به سمت خرید سکه های بهار آزادی سوق پیدا کرد خلاصه نمی شود و به واقع نارسایی های پیش روی صنف مذکور، به سال های پیش از این باز می گردد و اساسا همین چالش ها باعث تعطیلی واحدهای طلا و جواهر سازی بسیاری شده است که بنابر گزارش های منعکس شده در رسانه ها، تعداد واحدهای طلا و جواهرسازی که در طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ تعطیل شده  ست حدود ۴ هزار و ۲۰۰ واحد برآورد می‌شود.

چالش ارزش افزوده در بازار طلا و جواهر

عبادالله محمد ولی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر در گفت و گویی با رسانه ها،درباره تعطیلی واحدهای طلا و جواهر و شرایط حاکم بر بازار مذکور اظهار کرد: طبیعتا هر واحدی که دایر می شود نیازمند بازار کار است، بنابراین اگر شرایط برای فعالیت مطلوب واحدهای  راه اندازی شده مهیا و فراهم نشود، واحد مذکور به ناچار مجبور است به فعالیت خود خاتمه دهد.

وی در ادامه می افزاید: متاسفانه واحدهای تولیدی به دلیل عدم سفارش از بازار، مجبور به تعطیلی شده اند و به واقع در شرایط اشاره شده، نتوانستند دوام بیاورند و به واقع این موضوع ظرفیت های بالقوه اشتغال در این حوزه را نیز به مخاطره انداخته است.

محمد ولی می گوید: بخشی از نارسایی های پیش روی صنف مذکور، به قوانینی معطوف می شود که در این عرصه وجود دارد و بخش دیگر آن به قوانین حمایتی باز می گردد که می باید برای پشتیبانی از این عرصه فعالیتی وضع و اجرایی می شد.

وی می افزاید: متاسفانه در بحث بیمه و مالیات، قوانین حمایتی لازم در حوزه صنایع داخلی آنچنان که باید تامین و اجرایی نشد.

محمد ولی می گوید: به عنوان نمونه، اجرای مالیات بر ارزش افزوده باعث شده است چالش های متعددی برای واحدهای طلاسازی ایجاد شود و تشدید قاچاق طلا، جواهر و مصنوعات فلزی در سالیان اخیر(به نسبت ادوار گذشته) نیز مزید بر علت شده است تا بر عمق مشکلات مرتبط با این صنف افزوده شود.

حمایت از صنایع و تولیدات غیر نفتی یک  الزام اجتناب ناپذیر محسوب می شود

محمود شفیعی یکی دیگر از فعالان حوزه ساخت طلا و جواهر و مصنوعات فلزی ضمن تاکید بر لزوم حمایت هر چه بیشتر از صنایع و حوزه هایی که تولیدات آن در بخش غیر نفتی قابل تعریف است بیان کرد: به واقع تقویت تولیدات و به تبع آن صادرات غیر نفتی مستلزم حمایت ها و برنامه ریزی خاص به خود است و با شعار و سخن سرایی محقق نمی شود. به اعتقاد بنده تحقق این امر، یک امر ضروری است که در شرایط فعلی اقتصاد کشور، الزامی اجتناب ناپذیر است که می باید با جدیت هر چه بیشتر در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: پتانسیل و توانمندی لازم در میان صنعت کاران ایرانیِ حوزه طلا و جواهرسازی وجود دارد تا تولیداتشان علاوه بر عرضه در بازار داخلی، در بازارهای خارجی نیز به فروش برسد تا صادرات در این عرصه در تراز قابل قبولی قرار گیرد.

شفیعی گفت: با افزایش صادرات، ارز بیشتری عاید کشور خواهد شد و با حصول این توفیق ، شاهد توسعه فرصت های شغلی و افزایش اشتغالزایی قابل توجهی در عرصه مذکور خواهیم بود.

این فعال در بخش تولید طلا و جواهر و مصنوعات فلزی بیان کرد: یکی از ویژگی های این صنف به این امر باز می گردد که مشتاقان فعالیت در این حوزه قادر هستند در کارگاه ها و فضاهایی محدود و حداقلی به تولید مصنوعات مورد نظر خویش مبادرت ورزند.

از کاهش قدرت خرید مردم تا اقبال به خرید سرویس های نقره برای نوعروسان

صادق میلانی یکی از توزیع کنندگان و فروشندگان طلا و جواهر و مصنوعات فلزی، در تشریح وضع حاکم بر بازار طلا و جواهر اظهار کرد: در سالیان اخیر، مشکلات اقتصادی باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است و به تبع این پدیده ، اقبال عمومی به خرید طلا و جواهر و مصنوعات فلزی تزئینی نیز تحت الشعاع قرار گرفته است.

وی افزود: در گذشته ای نه چندان دور، بسیاری از عموم مردم بخصوص بانوان و زنان، فارغ از نگاه تزئینی، پس انداز خویش را مصروف خرید طلا و جواهر می کردند اما در سالیان اخیر میزان تقاضا برای خرید مصنوعات فلزی و طلا و جواهر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و بسیاری از نوعروسان و زوجین برای خرید طلا و جواهر که عرف مراسم عقد و عروسی است تلاش می کنند به تکه های سبک وزن اکتفا کنند.

میلانی گفت: حتی برخی از خرید طلا و جواهر اجتناب می کنند و به خرید سرویس های نقره بسنده می کنند که قیمت آن در مقایسه با قیمت سرویس های طلا، بسیار پایین تر است.

وی افزود: امید آن داریم شرایط فعلی تغییر کند، زیرا با اوصاف کنونی، ادامه فعالیت در این عرصه، امکان پذیر نیست و می باید نسبت به تغییر شغل اقدام کنیم.

این فروشنده طلا و جواهر گفت: در سالیان گذشته صرفا در برخی از ایام خاص همچون محرم و صفر، سایه کسادی بر بازار سنگینی می کرد، اما در سالیان اخیر، تقریبا در تمامی ماه های سال، سایه کسادی بر بازار ما سنگینی می کند و به نوعی با رکود دست و پنجه نرم می کنیم زیرا طلا و جواهر در بازار فعلی جز کالاها و محصولات اساسی به شمار نمی رود که خانوارها ، همچون گذشته برای خرید آن برنامه ریزی کنند.

وی افزود: عمده طلای عرضه و فروخته شده در ماه های گذشته به خرید و فروش سکه خلاصه شد که این قلم، پوشش دهنده کلیه هزینه و فایده صنف طلا و جواهر فروشی نیست و اساسا عرضه چنین اقلامی منفعت چندانی برای واحدهای صنفی طلا و جواهر سازی در پی نخواهد داشت.

امید آن می رود با حصول رونق اقتصادی گشایش های لازم در صنف طلا و جواهر سازی و به تبع آن واحدهای عرضه و فروش مصنوعات فلزی و جواهرات محقق شود که قطعا حصول چنین امر خطیری به ایجاد فرصت های شغلی و حصول رونق در بازار مذکور منتهی خواهد شد و قطعا برون داد آن در شکوفایی اقتصادی کشور بلاتاثیر نخواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نرخ طلا و سکه در ۲۵ خرداد ۹۸

نرخ سکه و طلا در ۲۳ خرداد ۹۸

آخرین نرخ طلا و سکه در ۱۱ خرداد ۹۸

0 نظر

ارسال نظر

capcha