یادداشت:

آقای ظریف با علم به این‌که امریکا از هزاران تعهد خود خارج شده‌است برجام را امضا کردید؟

آقای ظریف با علم به این‌که امریکا از هزاران تعهد خود خارج شده‌است برجام را امضا کردید؟

سراج24، مصطفی خانی/در جریان نشست علنی دیروز مجلس، وزیر امور خارجه برای پاسخ گویی به سوال علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر درباره‌ی برجام به بهارستان آمد. آقای ظریف در سخنرانی خود نمایندگان را مورد عتاب قرار داد و از ایشان گلایه کرد که چرا شما این عهدنامه را ترکمانچای می‌خوانید!؟

آقای ظریف در ادامه به‌ طور آشکار از پذیرش مسئولیت امضای برجام شانه خالی و برجام را ثمره‌ی اراده ملت دانست! آقای ظریف به این مسئله اشاره نکردند که دولت تدبیر و امید با شعار بهبود معیشت زندگی مردم توانست رای اکثریت را کسب کند و فراموش کردند که رای مردم به شعاری بود که هرگز محقق نشد. پس این برجام به شکل فعلی به هیچ عنوان مورد تایید مردم ایران نبوده چرا که منفعتی در پی‌نداشته است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت:« از امریکا تعهد گرفتیم ولی امریکا از تعهد خود خارج شد؛ کما این‌که امریکا از هزاران تعهد دیگر خود خارج شده است!»

باید از آقای ظریف و دوستانشان پرسید چرا قبل از برجام نگفتید که امریکا از هزاران تعهد خود خارج شده است! چرا با علم به این مسئله تمامی تعهدات ایران را انجام دادید درحالی که امریکا و اروپا به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده بود؟

در همان دوران تصویب برجام مدام از ورود هواپیماهای نو برای حفظ جان مردم سخن می‌گفتید ولی حالا که امریکا تمامی تعهدات خود را زیر پا گذاشته است دیگر در مورد لزوم حفظ جان مسافران هواپیماها حرفی به میان نمی‌آورید؟ مگر در همان دوران مذاکرات برجام نمی‌گفتید که امضای آقای کری یک تضمین است!؟ به نظر می‌رسد حافظه و سواد تاریخی جناب ظریف و دوستانشان کمتر از آنی باشد که بدانند سیاست‌های دولت امریکا در قبال ملت ایران همواره برمبنای دشمنی و بدعهدی بوده‌است و فقط در میزان این دشمنی تفاوت داشته‌اند.

آقای ظریف پس از گذشت 5 سال از مذاکرات امروز در مجلس حاضر شدند و با انداختن مسئولیت برجام به گردن نمایندگان گفتند:«در هر مرحله از مذاکرات، گزارش اجرای برجام را ارائه می‌دادیم و هر تصمیمی هم بگیرید ما انجام می‌دهیم. ما(دولت و آقای ظریف) مشکلی نداریم، خیال می‌کنید برای بنده مشکلی است که از برجام خارج شوم؟ تصمیم با من نیست. تصمیم با کشور است.»

ظاهرا برجام مانند یک طفل بی‌صاحب به میان میدان افتاده است و هیچ کدام از آقایان نمی‌خواهد قبول کند که مسئولیت آن را بپذیرد. یادمان نرفته که در همان روزهای اولیه‌ی برجام مسئولان دولت تدبیروامید و تیم مذاکره کننده برای مصادره به مطلوب نام برجام سرو دست می‌شکستند اما امروز یکی پس از دیگری از پذیرش این مسئولیت پا پس می‌کشند. حقیقت امر آن است که برجام شکست خورده و آقای ظریف هم می‌دانند که تنها توجیه حضور وی در دولت تداوم برجام است هرچند که به ضرر کشور باشد.

قرار بود با به ثمر نشستن برجام، هم چرخ زندگی مردم بچرخد و هم سانتریفیوژهای هسته‌ای، در همان روزهای اولیه‌ی استقرار دولت، گردش سانتریفیوژها از حرکت باز ایستاد و به مرور زمان نیز چرخ زندگی مردم بواسطه‌ی رکود حاکم بر بازار دیگر نچرخید. حال که روز حساب فرا رسیده است آقای ظریف می‌گویند ما نخواستیم؛ ملت خواست! آقای ظریف ملت از شما خواستند تا کاری را که ادعای توانایی انجام آن را داشتید انجام بدهید؛ اما امروز که ملت فهمیده است ادعای شما خلاف واقع بوده است باید پاسخگو باشید. گیریم که این‌بار نیز به مدد وکیل الدوله‌ها از خطر سوال مجلس جستید ولی باید بدانید که در آینده‌ای نه چندان دور این سوال تَکرار خواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظام، سنگری برای تمام فصول

مسئولیت انتخاب

ویروس دست های چدنی در دو قطبی میدان و دیپلماسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha