تمرین گروه موسیقی شهرداد روحانی برای اجرای بهمن ماه+عکس‌ها

تمرین گروه موسیقی شهرداد روحانی برای اجرای بهمن ماه+عکس‌ها

به گزارش سراج24، نوازندگان متشکل از گروه‌های مختلف سنی از نوجوان تا میانسال، با وجود جلسات تمرین متعدد باز هم آموزه‌هایی را از شهرداد روحانی رهبر ارکستر دریافت می‌کنند. در این جلسه تمرینی که صبح یکشنبه ۷ بهمن در تالار رودکی برگزار شد، آثار کلاسیکی که قرار است در نخستین کنسرت زمستانی ارکستر سمفونیک تهران به روی صحنه برود، با رهبر ارکستر مرور شد.

خبرنگاران به تماشای تمرین گروه موسیقی شهرداد روحانی نشستند‌/ غافلگیری ارکستر سمفونیک برای فینال جام ملت‌های آسیا

خبرنگاران نیز برای تماشای تمرین ارکستر سمفونیک تهران به تالار رودکی آمده بودند.

قرار است ارکستر سمفونیک برای اجرای ۱۰ و ۱۱ بهمن در تالار وحدت روی صحنه برود که بلیت هر دو سانس این اجرا فروخته شده است.

ابتدا نوازندگان وسایلشان را روی صندلی تماشاگران گذاشتند و سازهایشان را کوک کردند.

روحانی در این تمرین به نوازندگانِ ویولن تاکید کرد که تمامی نت‌ها را بنوازند تا صدای دقیقی از آثار ارائه شود.

خبرنگاران به تماشای تمرین گروه موسیقی شهرداد روحانی نشستند‌/ غافلگیری ارکستر سمفونیک برای فینال جام ملت‌های آسیا

در بخشی دیگر صدای بالا و پایین ساز‌ها ارزیابی شد. نوازندگانِ ساز‌های گوناگون هرکدام به تفکیک بخش‌هایی از آثار را می‌نواختند و روحانی کیفیت کار هر نوازنده را بررسی می‌کرد.

روحانی در پایان یکی از قطعات تمرین شده به نظم و هماهنگی میان ساز‌ها تاکید کرد. او اصرار داشت در ضرب آهنگ، قطعه هماهنگی میان نوازندگان حفظ شود.

روحانی در عین جدیت ،رابطه صمیمانه‌ای با نوازندگان دارد و در میان تمرین، بعضی اوقات با آن‌ها شوخی هم می‌کند.

خبرنگاران به تماشای تمرین گروه موسیقی شهرداد روحانی نشستند‌/ غافلگیری ارکستر سمفونیک برای فینال جام ملت‌های آسیا

در قطعه‌ بعدی که کمی از فضای آهسته قطعات قبلی فاصله داشت؛ روحانی، قطعه را با ریتم‌های گوناگون اجرا و هر کدام را ارزیابی کرد. در این قطعه نوازنده پیانو هم به ارکستر اضافه شد.

در ادامه روحانی به نوازندگان نت‌های جدیدی را داد و گفت: «این قطعه در صورت صعود تیم ملی فوتبال ایران به فینال جام ملت‌های آسیا اجرا می‌شود.»

تمرین دو ساعت ارکستر سمفونیک تهران  با اجرای قطعه حماسی و شنیدنی با ساز‌های مختلف به پایان رسید.

روحانی در بخشی از تمرین،گروه را  رهبری نکرد و نوازندگان به تنهایی اجرا کردند.


استقبال جوانان از ارکستر سمفونیک اتفاق بزرگی است

شهرداد روحانی پس از تمرین ارکستر سمفونیک تهران گفت: ما چند روز دیگر نخستین برنامه زمستانی ارکستر سمفونیک تهران را داریم. خوشبختانه استقبال خوبی از اجرای پیش رو شده است. چند رپرتوار داریم که برای اولین بار در این کنسرت اجرا می‌شود. تعداد زیادی از قطعاتی که اجرا می شود برای نوازندگان و مخاطب تازه است.

وی با بیان اینکه اثر دورژاک و راخمانینوف برای اولین بار اجرا می شود،گفت: یکی از سیاست‌هایمان معرفی نوازندگان جوان است. علاوه براین می توانم به جرات بگویم ۷۰ درصد مخاطبان کنسرت جوانان هستند. ارکستر سمفونیک جای خوبی در دل جوانان پیدا کرده است.ما چهار نوازنده جوان هارپ با سنین یازده، دوازده، سیزده و پانزده داریم که تشویق خوبی برای جوانان و علاقه مندان به موسیقی است.

رهبر ارکستر سمفونیک در ادامه بیان کرد: اینکه جوانان به موسیقی ما علاقه دارند و کنسرت پیش رو یک هفته زودتر فروخته شده است‌‌، خیلی برایم مسرت بخش است واتفاق جالب استقبال خوب از کنسرت بود.

روحانی درباره‌ برنامه ارکستر در آینده بیان کرد: برخی قطعات سال گذشته در اجرای پیش رو اجرا می‌شود.ژورژ پتروسی یکی از دوبلور های بزرگ کشور در اجرای پایان زمستانی با ماست. 

وی اضافه کرد: ارکستر سمفونیک تهران از سه سال پیش که من رهبریش را پذیرفتیم، کار ضبط صوتی و تصویری را در دستور کار خود قرار داد. برخی از این آثار ضبط شده حتی منتشر شد و برخی آثار خیلی مورد استقبال واقع شد. البته این اثر در بازار موجود نیست و فقط در لابی به فروش می‌رسد.

روحانی با بیان اینکه ما کارهای اداری را انجام می دهیم که کارها در بازار منتشر شود، گفت: ارکستر سمفونیک بیش از ۸۰ سال است، وجود دارد اما آرشیوی از آن نیست و ما می‌خواهیم کاری انجام دهیم که ده سال بعد یک مخاطب بتواند آثار ما در این سه سال را ببیند‌.

این موزیسین در خصوص آزمون برای جذب نوازنده گفت: این آزمون با استاندارد های جهانی انجام شد به این شکل که تعدادی از نوازندگان بزرگ ،حتی نوازندگان شهرستان آمدند و هیئت ژوری متشکل از بهترین موزیسین‌ها را تشکیل دادند.

روحانی گفت:نوازندگان بدون اینکه دیده شوند از پشت پرده اجرا میکردند و انتخاب شدند که این روند حتما ادامه دارد. اکثر جوانان هم که انتخاب شدند در ارکستر هستند. البته دوره آزمایشی دارند و در پایان سال این نوازنده ها به عنوان بدنه ارکستر می آیند. نوازندگی در ارکسترتجربی است و نیاز به همکاری با دیگر اعضا دارد.

وی در خصوص برنامه های ارکستر سمفونیک ادامه داد: در جشنواره کنسرت ویولن با سولیستی امین غفاری از فرهت و یک نوازنده ناشناخته ایرانی اجرا می‌شود. پس از جشنواره آخرین برنامه سال ۹۷ سمفونی ۹ بتهون در اسفند ماه اجرا می شود که این اجرا با همکار گروه کر انجام می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اجرای سمفونی بتهوون در تهران همزمان با سالروز تولدش

نمای «360 درجه» از حواشی کاروان ایران در المپیک زمستانی

مصاحبه عجیب خبرگزاری دولتی با ارکستر محبوب بی‌بی‌سی/ذبح نگاه دینی نظام و توهین و تحقیر مردم توسط یک بهایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha