صندوق خرید تضمینی قارچ راه اندازی شد

صندوق خرید تضمینی قارچ راه اندازی شد

به گزارش سراج24، محمد حسن افشار رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ، در خصوص شرایط بازار قارچ اظهار کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز و رونق صادرات، متوسط قیمت کنونی هر کیلو قارچ در بازار ۱۱ هزار تومان است.

وی مهم‌ترین مشکل واحد‌های تولیدی قارچ را نوسان قیمت محصول در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به نوسان قیمت مواد اولیه، تولیدکنندگان از محل فروش قارچ درآمد مناسبی ندارند.

افشار قیمت تمام شده هر کیلو قارچ را ۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: در شرایط کنونی، تولیدکنندگان در فروش هر کیلو قارچ ۲ هزار و ۱۰۰ تومان معادل ۱۲ تا ۱۴ درصد سود می‌کنند.

رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به اینکه روزانه ۳۰ تن قارچ به بازار‌های هدف صادر می‌شود، بیان کرد: در صورت رفع مشکلات حمل و نقل و حمایت دولت و پرداخت یارانه به حمل و نقل هوایی به سهولت می‌توان میزان صادرات روزانه را به ۵۰ تن افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه روزانه ۱۵ تا ۲۰ تن قارچ به عراق صادر می‌شود، افزود: مابقی میزان صادرات به کشور‌های افغانستان، قطر، کویت و عمان انجام می‌شود.

افشار قیمت هر کیلو قارچ در بازار‌های صادراتی را ۲.۵ تا ۳ دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به واقعی شدن نرخ ارز، قیمت قارچ در کشور‌های همسایه رقابتی شده است که امیدواریم بانک مرکزی نرخ ارز را واقعی کند تا نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط مساعد صادرات پیش بینی می‌شود که قیمت قارچ در بازار داخل از ثبات نسبی برخوردار باشد.

وی در پایان با اشاره به اینکه صندوق خرید تضمینی قارچ در سه ماه اخیر راه اندازی شده است، تصریح کرد: انجمن قارچ با تولیدکنندگان کامپوست مذاکره کرد تا با ایجاد صندوق خرید تضمینی قارچ مازاد تولید را تولیدکنندگان خریداری کند تا قیمت در بازار داخل به تثبیت برسد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تورم بالا در خوراکی‌ها

قیمت قارچ در غرفه تره بار افزایش یافت+جدول

٥١٩٨ مرغداری غیر فعال در کشور وجود دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha