در دیدار السیسی و البشیر در قاهره چه گذشت

در  دیدار السیسی و البشیر در قاهره چه گذشت

به گزارش سراج24، به نقل از العربی الجدید، عمر البشیر رئیس‌جمهور سودان که به مصر سفر کرده است با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار بر اهمیت هماهنگی در اتخاذ مواضع برای تسریع در رسیدن به حل نهایی بحران سد "النهضة" اتیوپی تاکید کردند.

بشیر در نشستی خبری که بعد از نشست با السیسی در پشت درهای بسته برگزار شد گفت: سد النهضه مسئله‌ای حیاتی برای مصر و سودان است به گونه‌ای که مصر منافع زیادی در آب‌های نیل دارد و احداث و راه اندازی سد النهضه برای سودان و مصر حائز اهمیت است.

السیسی نیز در این نشست گفت: ما درباره تحولات مربوط به مذاکرات سد النهضه و ا همیت رسیدن به توافق بین مصر و سودان و اتیوپی در آینده ای نزدیک بحث و تبادل نظر کردیم.

رئیس‌جمهور سودان در این نشست بر اهمیت همکاری دوجانبه و امنیتی بین کشورش و مصر تاکید کرد و گفت: برخی از نهادهای منفی برای بر هم زدن ثبات در منطقه تلاش می کنند.

وی گفت که السیسی را در جریان تحولات سودان به دور از آنچه در رسانه ها منتشر شده است قرار داد و گفت که ملت سودان مردمی آگاه هستند و به کسی اجازه نمی دهند که ثبات کشورشان را بر هم زند.

البشیر ضمن ابراز خوشنودی از سطح روابط با مصر در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی، و نظامی گفت که خارطوم و قاهره دیدگاه‌های مشترکی در قبال مسائل مختلف و تحولات منطقه دارند.

سفر البشیر به مصر در حالی صورت گرفته که  اعتراضات مردمی در این کشور از روز چهارشنبه 19 دسامبر 2018 (28 آذر 97) آغاز شد. جرقه تظاهرات سراسری در سودان زمانی زده شد که دولت این کشور آفریقایی تصمیم به افزایش قیمت نان گرفت. بر اساس آمارهای دولتی از ابتدای نا آرامی‌های سودان تا کنون حدود 30 نفر جان باخته و صدها تن نیز زخمی شده اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| ایران عامل مشکلات مصر و لیبی است!

فیلم| چرا رهبری از طرح بنزینی دولت دفاع کرد؟

فیلم| تاریخ مصرفشان تمام شد‼️

0 نظر

ارسال نظر

capcha