رئیس مرکز خشکسالی کشور:

بارش‌های نرمال در فصل زمستان ادامه دارد

بارش‌های نرمال در فصل زمستان ادامه دارد

به گزارش سراج24، صادق ضیاییان رئیس مرکز خشکسالی، درباره آخرین میزان بارش از ابتدای سال زراعی جدید اظهار کرد:  بنا بر آخرین آمار از ابتدای مهر تا پنجم بهمن ماه، مجموع بارش‌های کشور ۱۱۸.۴ میلی متر بوده، در حالیکه این میزان مدت مشابه سال قبل ۳۹ میلی متر و بلندمدت ۹۹.۷ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت ۱۸.۸ درصد رشد داشته است، افزود: استان‌های سیستان و بلوچستان کماکان با ۹۰ درصد، یزد ۶۴ درصد، کرمان ۵۱ درصد، هرمزگان ۵۰ درصد، خراسان جنوبی ۴۴ درصد، فارس ۲۷ درصد و اردبیل ۱۲ درصد کمبود بارش نسبت به دوره بلندمدت روبه‌روست.

ضیاییان با اشاره به اینکه میزان بارش در سایر استان‌ها بیش از نرمال بوده است، بیان کرد: در این میان استان‌های ایلام ۱۲۰ درصد و خوزستان ۹۰ درصد افزایش بارش نسبت به دوره بلندمدت را تجربه کرده است.

به گفته این مقام مسئول، امسال تمامی استان‌ها به غیر از استان اردبیل نسبت به سال گذشته بارش بیشتری دریافت کردند.

رئیس مرکز خشکسالی ادامه داد: مجموع بارش‌های سال زراعی گذشته تا کنون نشان می‌دهد که میزان بارش در این بازه زمانی نسبت به دوره بلندمدت ۱۴ درصد کاهش داشته است که با استمرار بارش‌های نرمال در فصل زمستان تنها بخشی از کمبود بارش در سال زراعی گذشته جبران خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش در بهمن ماه در استان‌های مختلف نرمال و قدری کمتر از نرمال است، بیان کرد: این درحالی است که بارش‌های کمتری در اسفند ماه در استان‌های مختلف پیش بینی می‌شود.

ضیاییان از افزایش میزان دما نسبت به دوره بلندمدت خبر داد و گفت: براساس آخرین داده‌های هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که دما در بهمن و اسفند بین ۱ تا ۲ درجه در مناطق مختلف کشور افزایش یابد.

رئیس مرکز خشکسالی در پایان با اشاره به اینکه ذخایر برف می‌تواند بخشی از آب مورد نیاز کشاورزان در فصل بهار را تامین کند، تصریح کرد: با توجه به بارش‌های مناسب پیش رو انتظار می‌رود که ذخایر برف در ماه‌های بهمن و اسفند مناسب باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تقویت بارش‌ها از فردا با ورود سامانه بارشی جدید

لرستان پربارش‌ترین استان‌ کشور

بارندگی‌های نرمال از خشکسالی‌های اخیر کاهش داده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha