مهارت آموزی و انتقال یافته‌های نوین به عرصه‌ها اولویت سازمان نظام مهندسی کشاورزی

مهارت آموزی و انتقال یافته‌های نوین به عرصه‌ها اولویت سازمان نظام مهندسی کشاورزی

به گزارش سراج24، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نخستین گردهمایی مشترک روسای سازمان‌های نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان‌ها با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، موضوع صدور مجوز‌ها در سازمان نظام مهندسی کشاورزی با نظام مهندسی ساختمان را متفاوت دانست و افزود: در نظام مهندسی ساختمان، موضوعیت آن به کار و مجوز است و پس از ساخت پایان می‌یابد، اما صدور مجوز فعالیت‌های کشاورزی توسط نظام مهندسی کشاورزی فرع است و پس از آن کار آغاز و تا پایان فعالیت بهره بردار ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در کشور‌های پیشرفته، کشاورز مدیریت فعالیت کشاورزی را بر عهده دارد،گفت: در این کشورها، خدمات مختلف توسط شرکت‌های تخصصی ارائه می‌شود و کشاورز به صورت خرید خدمت از خدمات مورد نیاز بهره مند می‌شود.

حجتی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی سازمان نظام مهندسی در زمینه ایجاد و توسعه شرکت‌های خدمات دهنده بخش کشاورزی، اظهار کرد: در کشاورزی اقتصادی در همه زیر شاخه‌های فعالیت‌های بخش کشاورزی باید تولید و تجارت قراردادی باشد، زیرا در این صورت میزان و نوع تولید و همچنین فرآیند فروش و بازاررسانی محصولات کشاورزی شفاف می‌شود.

وی منشاء برخی از مشکلات بخش کشاورزی را به خاطر عدم توسعه کشاورزی قراردادی در کشور اعلام کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در بسیاری از زمینه‌های توسعه‌ای فعالیت‌های کشاورزی نظیر امور شیلاتی، دام و گلخانه ها، محدودیت خاک و آب موضوعیت ندارد، ورود سازمان نظام مهندسی کشاورزی به این حوزه‌ها را ضروری دانست و افزود: سازمان نظام مهندسی حدود ۲۵۰ هزار نفر عضو دارد و لازم است با توسعه مهارت آموزی و ترویج روابط استاد-شاگردی نسبت به بهره برداری از ظرفیت‌ها و منابع خدادادی و امکانات موجود برای ایجاد ارزش افزوده تولید اهتمام کنند.

حجتی بر ضرورت دانش بنیان کردن بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت:دانش و یافته‌های نوین کشاورزی باید توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عرصه‌ها و بهره برداران منتقل شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه صدای کشاورز، پژواک ندارد از سازمان نظام مهندسی کشاورزی خواست تا با ایجاد ساز و کار‌های لازم، طنین صدای کشاورز باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اجرای طرح توسعه اشتغال در سطح شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور

بعدازظهر امروز وزیر جهادکشاورزی وارد ایلام می شود

کاشت درخت به مناسبت هفته منابع طبیعی

0 نظر

ارسال نظر

capcha