یادداشت:

مذاکرات موشکیِ یواشکی!

مذاکرات موشکیِ یواشکی!

سراج24، همزمان با آغاز مذاکرات 5+1 بود که اخباری مبنی بر گفت‌وگوهای پنهانی میان تیم مذاکره کننده‌ی ایرانی و امریکایی‌ها منتشر شد. این گفت‌وگو‌ها از آن جهت نگران کننده بود که این تیم در تجربه‌ای مشابه در سال 82، جلساتی را خارج از چارچوب مذاکرات رسمی با برخی طرفین انجام داده بود. در آن گفت‌وگوهای غیر رسمی به تیم مذاکره کننده‌ی ایرانی قول داده شده بود که با پذیرش پروتکل الحالقی، معاهده‌ی سعدآباد به نتیجه می‌رسد و ایران از تمامی حقوق خود در راستای استفاده‌ی صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برخوردار می‌شود. اما متاسفانه تیم مذاکره کننده با ساده‌انگاری، فریب خورد و پس از پذیرش پروتکل الحاقی مشخص شد خواسته‌ی طرف‌های غربی بیش از آن چیزی است که در گفت‌وگوهای شفاهی و غیررسمی به آقایان روحانی و ظریف گفته شده است.

تیم مذاکره کننده فریب خورد و با پذیرش پروتکل الحالقی صنایع هسته‌ای ایران تا پایان دولت اصلاحات تعطیل شد. در حال حاضر نیز همان تیمِ فریب خورده در سال82، مجددا به میدان آمد تا به خیال خود، با درس گرفتن از تجربیات گذشته، طرف پیروز مذاکره باشد. حال آن‌که پس از گذشت 5 سال از مذاکرات هسته‌ای مشخص شده است تیم مذاکره کننده نه تنها از اشتباهات خود پند نگرفته، بلکه همچنان به تَکرار اشتباهات گذشته‌ی خود اصرار دارد. با شکل گیری توافق برجام نیز بخش‌هایی از این توافق هرگز منتشر نشد. گزارش لحظه به لحظه‌ی گفت‌وگوها در اختیار اسرائیل قرار می‌گرفت و عملا این مردم ایران بودند که در آخرین مرحله در جریان مباحث رد و بدل شده‌ قرار می‌گرفتند. تیم مذاکره کننده حتی به مجلس نیز پاسخ روشنی نمی‌داد و این‌طور بیان می‌شد که برای جلوگیری از بروز تنش‌های سیاسی در داخل، بهتر است از مفاد گفت‌وگوها مطلبی به رسانه‌ها منتقل نشود؛ هرچند که مقامات غربی علی‌رغم توافق برای سکوت رسانه‌ای، هر از چندگاهی جزئیات مذاکرات را فاش می‌کردند تا موج تکذیب از سوی تیم مذاکره کننده‌ی ایرانی به راه بیافتند.

در تازه‌ترین افشاگری، وزیر امورخارجه‌ی فرانسه مدعی شده است که گفت‌وگو بر سر موضوع قدرت موشکی ایران را آغاز کرده‌اند. ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه با تهدید مجدد ایران گفت: اگر گفت و گوهای مربوط به برنامه موشک‌‌های بالستیک ایران به نتیجه نرسد، باید از راه‌های دیگری از جمله تحریم سخن گفت. ظاهرا تیم مذاکره کننده این‌بار نیز بدون توجه به فرمایشات رهبری مبنی بر غیرقابل مذاکره بودن قدرت موشکی، دور جدیدی از مذاکرات پنهانی را آغاز کرده است که با توجه به تجارب قبلی این تیم، یقینا نتیجه‌ای جز تحریم‌های بیشتر درپی نخواهد داشت. کما اینکه این تیم در گذشته نیز تضمین داده بود، امضای جان کری وزیر امورخارجه وقت امریکا ضامن اجرایی شدن تمامی تعهدات طرف‌های غربی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

راست و دروغ حمله موشکی به عین الاسد

چرا حمله به عین‌الاسد مهم است؟

موشک های ایرانی علاوه بر جان ، آبرو هم می برند

0 نظر

ارسال نظر

capcha