کاظم انبارلویی:

ارسال نامه‌ی وزرا به رهبری کار بیهوده ای بود/ روحانی و ظریف تضمین نمی‌دهند که اگرپالرمو اجرا شود وضع اقتصاد بهتر می‌شود

ارسال نامه‌ی وزرا به رهبری کار بیهوده ای بود/ روحانی و ظریف تضمین نمی‌دهند که اگرپالرمو اجرا شود وضع اقتصاد بهتر می‌شود

محمد کاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 پیرامون نامه 8 تن از به وزرا به رهبری با موضوع درخواست صدور دستور از جانب رهبری برای تسریع در روند تصویب لوایح الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی مقابله با جرائم سازمان‌یافته‌ی فراملی و مقابله با تامین مالی تروریسم در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این وزرا کار بیهوده‌ای انجام دادند چرا که رهبری همواره مواضع خود نسبت به مذاکرات را بارها در دیدارهای عمومی عنوان کرده و تاکید داشته‌اند که فرآیند قانونی بررسی چنین عهدنامه‌هایی باید در مراجع مربوطه پیگیری شود؛ بنابراین تقاضای اخلال این روند شایسته‌ی دولتی نیست که خود داعیه دار قانون‌گرایی بوده است.

وی با اشاره به اعتراف دولت و مذاکره‌کنندگان به نبود تضمین برای انجام تعهدات توسط غرب گفت: از این آقایان مذاکره کننده در مجمع تشخیص مصلحت نظام وهم در مجلس بارها پرسیده شده است که آیا با تصویب این لوایح و پیوستن به این کنوانسیون بین‌المللی گشایش اقتصادی در کشور رخ می‌دهد و یا موانع موجود برسر راه مبادلات اقتصادی بین‌المللی ما برداشته می‌شود؟ هم آقای وزیر خارجه و هم سایر وزرا پاسخ دادند که هیچ تضمینی نمی‌دهیم. سوال ما در این‌جا این است که اگر قرار نیست تغییری ایجاد شود پس فایده‌ی پیوستن ما به کنوانسیون‌ها چیست؟ گذشته از این که ما تجربه ‌گران‌قدر برجام را داریم که امریکا با وجود تعهداتی که داشت به یک‌باره برجام را نادیده گرفت. نهایتا دیدیم که ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد و غربی‌ها هیچ کدام از تعهدات خود را عملی نکردند. باتوجه به تجربه‌ی بدست آمده باید از آقایان پرسید باوجود چنین شرایطی چطور اصرار دارند که قرار دادی مشابه برجام با همان طرف‌های مذاکره قبلی بسته شود.

انبارلویی در واکنش به اظهارنظری مبنی بر تایید مشروط کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرط تضمین آقایان روحانی و ظریف گفت: آقایان روحانی و ظریف به هیچ عنوان زیربار چنین تضمینی نمی‌روند چرا که این آقایان ظریف و روحانی نیستند که باید تضمین بدهند. امریکا و اروپا هستند که باید ثابت کنند پای تعهدات خود هستند کما این‌که در برجام دیدیم به چه شکل عمل کردند؛ پس آقایان هیچ‌گاه زیربار چنین ضمانتی نخواهند رفت چون می‌دانند احتمال بدعهدی غرب بسیار بالاست. غرب همواره به دنبال دشمنی با ایران بوده است و هدف آن‌ها از مذاکره با ما صلح و دوستی با ما نیست؛ بلکه می‌خواهند در چارچوب مذاکرات از ما امتیاز بگیرند و امتیاز ندهند.

وی ادامه داد: آقای روحانی قبل از برجام به مردم قول دادند که تمامی تحریم‌ها بالمره در روز امضای توافق برداشته شود و همگی شاهد بودیم که چنین اتفاقی رخ نداد. برجامی که قبل از آن تضمین‌های فراوان در مورد آن داده بودند به این روز افتاد، پس می‌شود حدس زد مذاکراتی که هیچ تضمینی برای آن نمی‎‌دهند به چه سرنوشتی دچار می‌شود. لذا با توجه به این شرایط بعید می‌دانم این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

باقری: دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستیم

جلسه کمیسیون مشترک برجام امروز در وین برگزار می شود

مذاکرات وین با اولویت رفع تحریم ها با جدیت جریان دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha