قرایی مقدم جامعه شناس:

سیستم اداره کشور 10 سال ازدواج جوانان را به تاخیر انداخته است/جوانان دارای شغل نیز دیگر مایل به ازدواج نیستند

سیستم اداره کشور 10 سال ازدواج جوانان را به تاخیر انداخته است/جوانان دارای شغل نیز دیگر مایل به ازدواج نیستند

امان الله قرایی مقدم جامعه‌شناس و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با سراج24 در رابطه با آمار منتشر شده مبنی بر وجود 13 میلیون مجرد در کشور که 220هزار نفر از آنان مجرد قطعی هستند گفت: بزرگ‌ترین آسیب وجود این تعداد از جوانان مجرد در کشور عدم تشکیل خانواده است؛ عدم تشکیل خانواده نیز منجر به افزایش میزان بی‌بند وباری و گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر و سبک زندگی بدون چارچوب می‌شود. در این شرایط جامعه بیمار می‌شود و در صورت عدم تشکیل خانواده، اقتصاد نیز شکوفا نمی‌شود. اقتصاد زمانی شکوفا می‌شود که خانواده‌های هدفمند در جامعه وجود داشته باشند. آسیب دیگر مشکل تولید نسل جدید است. اگر خانواده تشکیل نشود جامعه در زمینه‌ی تولید نیروی کار تازه نفس دچار کمبودهای فراوان می‌شود. هرچند که همان تعداد اندک نیروی جوان نیز به سبب کمبودهای عاطفی و خانوادگی دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌شوند.

این جامعه شناس توضیح داد: همزمان با افزایش میزان آسیب‌های روحی ناشی از تجردگرایی، خودکشی نیز در بین جوان‌ها افزایش می‌یابد. علت اصلی آن نیز نبود وابستگی‌ به اطرافیان و جامعه است. براساس تئوری کلاسیک دورکیم خودکشی زمانی رخ می‌دهد که ارتباط فرد با محیط اطراف قطع می‌شود. در بهترین حالت نیز انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی مانند فساد، فحشا و استفاده از مواد مخدر بین جوانان گسترش می‌یابد و جامعه از نظر اخلاقی و فرهنگی آلوده می‌شود.

وی یکی از فاجعه بارترین ثمرات تجردگرایی در جامعه را افزایش هم‌باش‌های سیاه دانست و افزود: البته از این آسیب به غلط، تحت عنوان "ازدواج سپید" نیز یاد می‌شود. ازدواج سپید معنایی ندارد چرا که زن مرد باهم ازدواج نمی‌کنند بنابراین هم‌باشی صورت می‌گیرد. گذشته از این نیز، این رابطه سیاه است نه سپید به این دلیل که آینده‌ و تعهدی وجود ندارد که همین مسئله، منجر به افزایش روابط جنسی نامشروع دیگر می‌شود. این موضوع چراغ خطری بزرگ برای جامعه‌ای است که خانواده و ارزش‌های خانودگی رکن اساسی اخلاقی و فرهنگی آن است.

قرایی مقدم با اشاره به تاثیر فشارهای اقتصادی بر افزایش سن ازدواج اظهار داشت: به‌ طور کلی از 4 عامل می‌توانیم به عنوان علت‌های اصلی افزایش سن ازدواج یاد کنیم: اول؛ 4 سال زمان برای دریافت مدرک دانشگاهی. دوم؛ 2 سال زمان برای خدمت سربازی که می‌شود 6 سال. سوم؛ صرف حداقل 2 تا 3 سال زمان برای یافتن یک شغل با ثبات که می‌شود 8 سال. چهارم؛ روابط آزاد و دوستی‌های قبل از ازدواج بین دختران و پسران؛ که این عامل در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است. دختران و پسران تحت عنوان آشنایی قبل از ازدواج با یکدیگر دوست می‌شوند و پس از گذشت چندماه تا چندسال از یکدیگر جداشده و به سراغ شخص بعدی می‌روند. این آسیب اجتماعی نیز به عنوان یکی از دلایل افزایش سن ازدواج در حال بسط و گسترش است.

این استاد دانشگاه گفت: این تاخیر حدودا 10 ساله منجر و عقب افتادن جوانان از زندگی اقتصادی می‌شود و به دلیل همین مشکلات اقتصادی است که اعتماد و امید به آینده از بین می‌رود. به طوری که شاهد هستیم این نا امیدی چنان تاثیری بر فرد می‌گذارد که جوانان حتی پس از پیدا کردن شغل مناسب نیز تمایلی به ازدواج و تشکیل خانواده ندارند. البته اشکال دیگری که در این رابطه وجود دارد مسئولیت پذیر نبودن جوانان است. متاسفانه جامعه و خانواده‌های امروزی جوانان را مسئولیت پذیر پرورش نمی‌دهند و این جوانان در مواجهه با کوچک‌ترین مشکلات اعتماد به نفس خود را از دست داده و احساس شکست می‌کنند.

قرایی مقدم با اشاره به منشا مشکل تجردگرایی و افزایش سن ازدواج در کشور افزود: بزرگ‌ترین مانع در برابر ازدواج جوانان مشکلات اقتصادی و فرهنگی هستند. دولت باید برای حل مسئله اشتغال جوانان تلاش کند تا کمبودهای اقتصادی برای تشکیل خانواده از بین برود. موضوعات فرهنگی نیز به شکل ویژه در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرند تا بیش از شاهد بروزهای آسیب‌های اجتماعی ناشی از تجردگرایی در سطح جامعه نباشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توزیع بیش از 12 میلیون پرس غذا در 110 نقطه از سراسر کشور

پادکست| زنان و مادران چقدر در سعادت جامعه نقش دارن؟

اولین جشنواره اجتماعی کاهش آسیب‌های اجتماعی جامعه

0 نظر

ارسال نظر

capcha