وزیر ارشاد در مراسم نکوداشت شهید حسین قشقایی؛

شعر سیاسی اجتماعی ما بعد از ۵۷ حرکت‌های قابل ملاحظه ای داشته است

 شعر سیاسی اجتماعی ما بعد از ۵۷ حرکت‌های قابل ملاحظه ای داشته است

به گزارش سراج24، مراسم نکوداشت شهید حسین قشقایی عصر امروز (شنبه ۲۹ دی) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانواده شهید و تعدادی از هنرمندان در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

شهید حسین قشقایی یکی از هنرمندان عرصه تئاتر بود که پیش از انقلاب در سال ۵۷ به شهادت رسید. او تحصیلات خود را در دانشگاه هنر گذراند. نمایشنامه " نهضت حروفیه" از آثار قشقایی است که در زمان حیاتش امکان اجرای آن میسر نشد، اما پس از شهادت او داود دانشور این اثر نمایشی را به صحنه برد.

سید عباس صالحی وزیر ارشاد در این مراسم گفت: انقلاب اسلامی ایران با ویژگی‌های متمایزی از جمله حضور اقشار مختلف جامعه تعریف می‌شود. انقلاب سال های ۵۶ و ۵۷ از لحاظ ویژگی‌های حضور اجتماعی تفاوت‌های خاص خود را داشت. حضور متفاوت اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و نقش آنها در این انقلاب، اثری خاص و قابل ملاحظه در تصویر سازی و انتقال خبری آن داشت.

وی با اشاره به اعتصاب ۴ روزه و ۲ ماهه مطبوعات علیه رژیم پهلوی ادامه داد: اهالی رسانه در سال ۵۶ و ۵۷ فضایی خاص داشتند. جریان موسیقی انقلابی کمک بسیاری به ایجاد فضای خاص اجتماعی کرد و با نزدیکی به نقطه انقلاب سرود‌ها به عنوان متن گفتاری در حس و شعور مردم راه پیدا کرد.

وی ادامه داد: شعر سیاسی اجتماعی ما بعد از ۵۷ حرکت‌های قابل ملاحظه ای داشت و زمزمه‌های کلامی مردم را ارتقا داد.

صالحی با اشاره به کمک شعر و ادبیات به فضای انقلابی گفت: با همین نگاه انقلاب ایران، انقلاب شعار و شعر شد؛ زیرا که انقلاب رگه‌های شعار و شعر را با خود دارد.

وزیر ارشاد با اشاره  به اینکه هنر عکاسی در روز‌های انقلاب سبب ثبت حماسه انقلابی و دینی ما شده، گفت: شاید در حوزه‌های تجسمی تدوین کاملی پدید نیامده باشد، اما عکاسان و نقاشان سبب ثبت اتفاقات انقلابی شدند. در حوزه هنر‌های نمایشی در دهه ۴۰ و ۵۰ شاهد رشد نمایش‌های سیاسی و اجتماعی هستیم که عملاً خط ارتباطی میان حوزه سیاسی و اجتماعی و هنر‌های نمایشی ایجاد کرده است.

صالحی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ نمی‌توانست بدون نقش هنرمندان روایت شود، بیان کرد: هنرمندان در این رستاخیز با گرایش ها‌ی متفاوت در یک مسیر متحد و برای داشتن ایران آباد قدم برداشتند.

وی با اشاره به کتاب جلوه جمال گفت: باید شهدا و هنرمندان ۵۶ و ۵۷ را بهتر و بیشتر بشناسیم. امیدواریم که در چهل سالگی انقلاب بتوانیم تصویر روشن تری از اهالی فرهنگ ارائه کنیم.

سپس قطب الدین صادقی با اشاره به اینکه از شهید قشقایی جز یک نام و چهره چیزی نمی‌دانستم، گفت: زمانی که به ایران بازگشتم، دیدم که سالنی با این نام وجود دارد و متوجه شدم این شهید از شخصیت‌های تئاتری است. شهید قشقایی جزو آن دسته از هنرمندانی است که خوشبختی برای آن‌ها مفهومی اجتماعی دارد و کار‌های خود را با آرمان‌های جامعه گره زده اند.

صادقی با اشاره به این که قشقایی یک شخصیت عادی نیست، گفت: ایشان دارای شخصیت نمادین است و ارزش این شخصیت این است که در دوره ای کاری کردند که بسیار قابل تقدیر است و آرمان‌های بزرگ در پرتو شعار‌های بزرگ تحقق یافت. تئاتر هیچ زمانی از انسان‌های بزرگ خالی نبوده؛ اما گاه می‌بینیم که تئاتر از دل مشغولی‌های بزرگ و آرمان‌های خود دور شده است.

وی با اشاره به اینکه زنده کردن نام قشقایی بسیار دیر اتفاق افتاده، بیان کرد: همه جوامع بر اساس اصول و ارزش‌هایی شکل گرفته که تبلور آن‌ها در شخصیت‌های بزرگ و نمادین است و زمانی که جامعه از راه خود منحرف می‌شود، کسانی این ارزش‌ها را دوباره به جامعه یادآوری می کنند و جامعه را به راه خود باز می‌گرداند؛ کار شهید قشقایی در همین چارچوب بوده است.

ابوترابی امام جمعه موقت تهران هم با حضور در این مراسم بیان کرد: جایگاه شهدا جایگاهی والا ست، شهدا تمام هستی و سرمایه خود را برای جامعه خود و جامعه انسانی تقدیم می‌کنند؛ چنین ایثاری بالاترین عمل صالح است و بالاترین نقش را در تعالی جامعه ایفا می‌کند. کسانی که متنی می‌نویسند و نمایش کارگردانی می‌کنند، نقشی بسیار موثر در رشد جامعه دارند و این هنر و قلم می‌تواند انسان ساز و شهید پرور باشد.

در پایان مراسم از کتاب «جلوه جمال» رونمایی و با حضور وزیر ارشاد از خانواده شهید قشقایی تقدیر شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شعری برای دانشمند ‌هسته‌ای که ۶ شاعر دارد

واکنش شاعرانه به ترور شهید فخری‌زاده

«خانه مستند» میزبان همه مستندسازان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha