صالحی:

غنی‌سازی ۲۰ درصدی را طی 4 روز آغاز می‌کنیم

غنی‌سازی ۲۰ درصدی را طی 4 روز آغاز می‌کنیم

به گزارش سراج24، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات برجام در قبال کشورمان و تمهیدات لازم برای بازگشت‌پذیری هسته‌ای در صورت نیاز هشدار داد: اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی‌سازی خود را «فوری» افزایش دهیم.

صالحی افزود: البته برگشت به قبل، تعبیر درستی نیست، این یعنی چیزی را از دست داده باشیم و بخواهیم آن را بازگردانیم، اما هیچ چیز را از دست نداده‌ایم بلکه برخی محدودیت‌ها را پذیرفته‌ایم که اثری بر صنعت هسته‌ای ما ندارد، زیرا همچنان به غنی‌سازی ادامه می‌دهیم؛ با این تفاوت که در گذشته 4 یا 20 درصد غنی‌سازی می‌کردیم اکنون به 3.67 درصد رسیده است و پذیرفتیم که تا زمان معین، غنی‌سازی 20 درصد متوقف شود.

وی گفت: اکنون به غنی‌سازی 20 درصد نیاز نداریم، زیرا به اندازه چند سال، ذخیره اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی داریم و اگر تولیدی هم داشته باشیم باید آن را ذخیره کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری صدا و سیما تصریح کرد: این که غربی‌ها می‌گویند جلوی غنی‌سازی 20 درصدی ما را تا 10، 12 سال گرفته‌اند برای آن است که چیزی برای گفتن به مردمشان داشته باشند ​والا ما ذخیره اورانیوم 20 درصدی به اندازه کافی داریم و توان بالقوه برای بازگشت را نیز نگه داشته‌ایم.

وی، داشتن حجم مشخصی از اورانیوم غنی‌شده را یکی از تعهدات برجامی ایران دانست و تاکید کرد: البته این نیز محدودیت نیست، زیرا اگر اراده کنیم می‌توانیم محدودیت 300 کیلوگرم را برداریم. اکنون درحدی فعالیت می‌کنیم که به حجم 3000 کیلوگرم نرسیم، اما اگر از برجام خارج شویم می‌توانیم از این حجم بالاتر برویم و از آن برای تبدیل به سوخت لازم برای رآکتور اراک استفاده کنیم.

صالحی افزود: ما به اندازه‌ای ذخیره اورانیوم غنی شده نگه می‌داریم که نیاز‌های کشور را تامین کند پس این موضوع نیز محدودیت محسوب نمی‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی، تولید نکردن فلز اورانیوم را از دیگر محدودیت‌های پذیرفته شده برجام دانست و گفت: البته قبل از برجام نیز این فلز را تولید نمی‌کردیم؛ در عین حال این محدودیت نیز برای زمان مشخصی است.

وی با بیان این که اکنون نیازی به تولید فلز اورانیوم نداریم، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران توان بالقوه تولید فلز اورانیوم را دارد چنانکه 15 سال پیش اعلام کرد که این فلز را در حد آزمایشگاهی تولید کرده است. ما کارخانه تولید فلز اورانیوم نداشته‌ایم، اما اگر بخواهیم می‌توانیم مقدمات ساخت این کارخانه نیز ایجاد کنیم.

صالحی، محدودیت دیگر برجام را مربوط به رآکتور آب سنگین اراک دانست و افزود: برخی درباره رآکتور اراک طوری صحبت می‌کنند که افکار عمومی تصور می‌کند این رآکتور کار می‌کرده است در حالی که هنوز راه اندازی نشده بود و تا رسیدن به مرحله نهایی، کار زیادی داشت.

وی با رد ادعای بتن‌ریزی در این رآکتور تصریح کرد: هرچه می‌گوییم فقط در برخی لوله‌های آن بتن ریخته شده است، برخی با انتشار عکس‌های فوتوشاپی، چاله رآکتور را پر از سیمان نشان می‌دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فرایند مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک گفت: طراحی رآکتور قدیمی مربوط به 50 تا 60 سال پیش روسیه بود، اما اکنون در حال مدرن‌شدن و بهینه‌سازی است تا کارآمدی آن افزایش یابد و بتواند تولیدات متنوع بیشتری داشته باشد.

صالحی افزود: در واقع هیچ یک از این محدودیت‌ها، محدودیت نیست، زیرا همه بالقوه در اختیار ماست و اگر بخواهیم می‌توانیم حجم و درجه غنی‌سازی را فوری افزایش دهیم.

وی در پایان اظهار داشت: یگانه تفاوت وضع کنونی با قبل از برجام این است که اکنون در حال ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید مانند نیروگاه بوشهر هستیم که قبل از برجام وجود نداشت، اما پس از برجام توانستیم با برقراری روابط علمی با اروپا، امکانات علمی زیادی کسب کنیم درحالی که در گذشته هیچ همکاری علمی با ما نداشتند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

به راحتی قادر به غنی سازی ۹۰ درصد نیز هستیم

وقتی به غنی‌سازی 20 درصد رسیدیم آمریکا حاضر به مذاکره شد

ایران در حوزه هسته ای نه فقط مهندسی معکوس بلکه قادر به طراحی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha