مرحوم هاشمی بودجه نظامی را کاهش داد؟

مرحوم هاشمی بودجه نظامی را کاهش داد؟
به گزارش سراج24، علاقه‌ای که آیت الله هاشمی رفسنجانی به ژاپن و آلمان داشت بر کسی پوشیده نیست. مرحوم آیت الله همیشه دوست داشت که ایران مثل ژاپن بشود. شروع این علاقه را می‌توان سفر وی در دهه 50 به ژاپن دانست. تلاش برای پیاده سازی طرح‌های اروپایی و ژاپنی در ایران از اقدامات اصلی وی در دوران مسؤولیتش بود. مثلاً ایده راه اندازی مناطق آزاد تجاری در ایران را هاشمی رفسنجانی با دستیاری افرادی همچون: حمید میرزاده، مرتضی الویری، محسن مهر علیزاده و محمود حجتی کلید زد. اما این مناطق بر خلاف کارکرد توسعه‌ای که برایشان تعریف شده بود به دریچه واردات تبدیل شدند.
دلدادگی هاشمی منحصر به آلمان و ژاپن نبود، وی دنیای فردا را دنیای گفتمان نامید و از تولید و آزمایش‌های موشکی ایران انتقاد کرد. البته همان موقع رهبر معظم انقلاب پاسخ ایشان را چنین دادند: «اینکه بعضی‌ها بیایند بگویند "فردای دنیا، فردای مذاکره است، فردای موشک نیست"، این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته شده باشد، خب ناآگاهی است، اگر از روی آگاهی گفته شده باشد، خیانت است.»     
 
هاشمی مدتی بعد و در اظهاراتی عجیب، پیشرفت آلمان و ژاپن را نتیجه آن دانست که بعد از جنگ جهانی دوم از داشتن نیروی نظامی محروم شده‌اند و بودجه نظامی را صرف تولید و اقتصاد دانش‌بنیان کرده‌اند. وی بعد از بیان این صحبت‌ها ادامه داد: «من مطمئنم دوره دوم دولت آقای روحانی، ما را هم به آنجا می‌رساند.»
این در حالی است که آلمان و ژاپن فقط برای مدت کوتاهی ارتش‌های خود را منحل کرده و سپس مجدداً در این کشور‌ها ارتش ایجاد شد و امروزه از سرمایه‌گذاران اصلی در حوزه تجهیزات نظامی هستند و بودجه قابل توجهی را به آن اختصاص می‌دهند که بودجه نظامی ایران به معنای واقعی کلمه در برابر آن‌ها هیچ است.
با وجود این، وقتی به بودجه کشور در سال 98 نگاه می‌کنیم. به وضوح مشاهده می‌کنیم که روحانی همان سیاستی را که هاشمی گفته بود در پیش گرفته است به نحوی که بودجه نظامی کشور در مقایسه با بودجه سال 97 تقریبا نصف شده است  
 
 
با توجه به شرایط حساس منطقه و حضور ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس و مانور قدرت در منطقه، این اقدام نوعی وادادگی و همراهی با دشمن است.
آقای روحانی اگر واقعاً قصد دارد در سیاست همانند آلمان و ژاپن عمل کند، بد نیست نگاهی به بودجه نظامی این کشور‌ها که به قول مرحوم آیت الله، ارتش ندارند، بیاندازد؛ در بودجه سال آینده ژاپن، این کشور 47 میلیادر دلار برای هزینه‌های دفاعی اختصاص داده است و افزایش بی‌سابقه‌ای در بودجه نظامی خود داشته است.
 
آلمان نیز در سیاستی جدید، بودجه دفاعی و تولید تسلیحات خود را افزایش داده است. تانک و کشتی‌های جنگی، هواپیماهای جنگنده و هواپیماهای بدون سرنشین از جمله محصولاتی هستند که آلمان روی تولید آنها سرمایه‌گذاری می کند. پیش‌بینی می‌شود که بودجه نظامی آلمان از 37 میلیارد یورو در سال 2017 به میزان دست کم 47 میلیارد یورو افزایش یابد.
 
ناآگاهی یا خیانت؟
فعالیت‌ها و بودجه نظامی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان که کمر به نابودی جمهوری اسلامی بسته‌اند بر کسی پوشیده نیست. حال در این شرایط حساس که کعبه‌های آمال آقایان همگی سیاست‌های افزایش توان نظامی خود را پیش گرفته‌اند ولی جناب روحانی به تقلید از مرادش- مرحوم آیت الله- کمر به برچیدن بنیه دفاعی کشور بسته است، این سؤال پیش می‌آید که این اقدام از روی نا آگاهی است یا خیانت؟؟؟
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واکنش خانواده آیت‌الله‌هاشمی به اظهارات عباس عبدی

حسن روحانی فحوای نامه صدام حسین به هاشمی را فاش کرد

تحلیل من این بود آقای هاشمی رأی نمی‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha