یک کارشناس مسائل اقتصادی:

حذف 4 صفر از واحد پولی کشور در این شرایط بی‌ثبات، تاثیری بر اقتصاد نخواهد داشت

حذف 4 صفر از واحد پولی کشور در این شرایط بی‌ثبات، تاثیری  بر اقتصاد نخواهد داشت

مرتضی عزتی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با سراج24 پیرامون حذف 4 صفر از پول ملی و تاثیرات احتمالی این اقدام گفت: نرخ پول کشورها نسبت به یکدیگر هیچ ارزش واقعی ندارند. یعنی اگر ریال به دلار یک تومن یا هزارتومان یا 10 هزارتومان باشد هیچ تفاوتی ندارد اما ثبات این واحدهای پولی مهم است یا در صورت وجود تغییر، این تغییر به سمتی باید باشد که توان تولید داخلی را تقویت کند. حذف صفر از پول ملی در کشورهای مختلفی که ارزش پولی ملی آن‌ها در کشورشان کاهش یافته است انجام می‌شود چرا که قیمت گذاری اجناس با واحدهای پولی بزرگ همواره مشکلات و سختی در محاسبات عددی را در پی داشته است. همچنین بالا بودن تعداد صفرهای یک واحد پول ملی مسلتزم افزایش میزان حجم پولی است که مردم برای انجام امور خود نیاز به جابه‌جایی دارند. لذا حذف 4 صفر از واحد پول ملی کشور اثر خاصی برروی اقتصاد کشور نخواهد داشت و صرفا یک اثر روانی کوتاه مدت در قیمت گذاری‌ها را در پی دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس تهران افزود: حذف صفر از پول ملی زمانی مفید است که ثبات نسبی بر بازار حاکم باشد. حذف صفر درست در زمانی که بازار در ناپایدارترین حالت خود قرار دارد عمل صحیحی نیست. این ناپایداری می‌تواند پس از صرف هزینه‌های بالا برای جایگزین کردن پول‌های جدید منجر به بالا رفتن مجدد قیمت کالاها و در نتیجه بازگشت صفرهای بیشتر به نرخ‌ها شود. پس حذف صفر زمانی مفید است که شاهد ثبات در بازار باشیم.

وی در خصوص امکان افزایش قیمت‌ها پس از حذف صفر از پول ملی اظهارداشت: در حال حاضر قرار هر هزارتومان به یه 1 تومان تبدیل شود. در چنین شرایطی اگر برای مثال یک کالا 1250 تومان قیمت داشته باشد مردم مجبور به رند کردن بخش خرده این قیمت‌ها هستند. برای مثال ممکن است این رقم به 1 تومان و نیم و یا حتی به 2 تومان تبدیل شود؛ لذا این مسئله ممکن است به افزایش قیمت‌ها بیانجامد که قطعا تاثیرات منفی در سطح جامعه خواهد داشت.

عزتی با اشاره به راهکارهای افزایش ارزش پول ملی تصریح کرد: اصلی‌ترین روش برای افزایش ارزش پول ملی حمایت از تولید داخلی است. زمانی که تولید ملی افزایش یابد ارزش پول ملی هم افزایش می‌یابد. متاسفانه هرگاه حمایت دولت‌ها از تولید داخلی کم شود شاهد کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم خواهیم بود چرا که در چنین شرایطی فرصت سرمایه گذاری در حوزه صنعت و تولید کم می‌شود و مردم برای حفظ ارزش پول خود به فعالیت‌های اقتصادی کاذب مانند خرید سکه یا ارز روی می‌آورند. برجام نیز می‌توانست به عنوان یکی از راه‌کارهای مفید در زمینه افزایش تولید داخلی موثر واقع شود ولی باتوجه به وضعیت بوجود آمده، برجام نیز کاری از پیش نبرد و رکود ناشی از تحریم‌ها دامن گیر اقتصاد کشور شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

معاملات مسکن در بهار ۹۸ ۳۴.۶ درصد کاهش یافت

برندسازی و گردشگری

0 نظر

ارسال نظر

capcha