مهمترین ها در هفته ای که گذشت

هفته پر بارش شهاب سنگها/ ثبت نام VPN آغاز شد

 هفته پر بارش شهاب سنگها/ ثبت نام VPN آغاز شد

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »، محققان کشور با تمایز سلولی روشی را برای تشخیص نوعی سرطان در کودکان ارائه دادند و امیدوارند بتوانند این روش را به عنوان راهکاری برای شناسایی سریع ارائه دهند.

دکتر پرویز شایان- مجری طرح با بیان اینکه سرطان خون از نوع Juvenile Myelomonocytic leukemia یا JMML در کودکان دو سال بروز می‌کند، گفت: درمان این بیماری تنها از طریق تعویض مغزاستخوان میسر است و در صورت عدم تعویض مغز استخوان مرگ بیمار را به دنبال دارد از این رو هر چه سریع‌تر این بیماری شناسایی شود کمک بیشتری در درمان وی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تشخیص این نوع بیماری با دشواری‌هایی همراه است، خاطر نشان کرد: در این زمینه مطالعاتی برای تشخیص سریع این نوع سرطان خون در دستور کار قرار گرفت.

ابداع روش کم تهاجمی برای کشیدن دندان

کنیک‌های جراحی کم تهاجمی محقق ایرانی در رشته ایمپلنتولوژی در زمینه بازسازی استخوان فک در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی تدریس خواهند شد.

دکتر بهنام شکیبایی- فوق تخصص جراحی های ذره بینی و کم تهاجمی بازسازی استخوان فک، لثه و ایمپلنت با اشاره به تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی خود گفت: اساس این روش نوین سالم ماندن دیواره های حفره دندانی است. در این روش دندان به صورت کم تهاجمی به صورت عمودی از حفره دندانی خارج می‌شود. در این حالت ریسک آسیب دیدگی دیواره‌های استخوانی خالی دندان و لثه اطراف به حد اقل می رسد.

این درحالی است که در روش‌های سنتی و با استفاده از انبر با حرکات عموما افقی دندان از حفره دندانی خارج می‌شود. در این روش هرچند که دندان زودتر کشیده می‌شود ولی دیواره‌های خالی حفره دندان معمولا صدمه می‌بینند و یا ترک بر می‌دارند.

موفقیت در پیوند قرنیه بدون بخیه در بیمارستان فارابی

رئیس بیمارستان فارابی هفته گذشته شبکیه، آب مروارید و مجاری اشک را از جمله اعمال 600 عمل جراحی همزمان دانست و گفت: در این بیمارستان موفق به پیوند لایه‌ای قدامی قرنیه بدون بخیه شدیم که نتایج این مطالعات در نشریات علمی آمریکا نیز منتشر شد.

دکتر محمود جباروند رئیس بیمارستان فارابی با تاکید بر اینکه انواع پیوند قرنیه در بیمارستان فارابی در حال اجرا است، ادامه داد: در حال حاضر پیوند لایه‌ای قدامی قرنیه بدون بخیه در این بیمارستان انجام می‌شود و مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است در نشریات علمی آمریکا منتشر شده است.
جباروند به کاربرهای سلول‌های بنیادی در حوزه ارتوپدی اشاره کرد و گفت: در این راستا توانستیم سلول‌های بنیادی را برای بلند کردن طول استخوان استفاده کنیم و سلول‌های مورد نیاز برای این امر را نیز در این بیمارستان کشت دادیم.

ثبت نام رسمی خدمات VPN قانونی آغاز شد

ثبت نام رسمی خدمات VPN قانونی برای اشخاص حقوقی از روز 29 بهمن آغاز شد.

در مرحله نخست این ثبت نام تمامی اشخاص حقوقی متقاضی دریافت خدمات رسمی VPN تا تاریخ پنجم اسفند ماه 91 فرصت خواهند داشت برای ثبت نام از طریق سایت اینترنتی به نشانی www.vpn.ir اقدام کنند.

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل مرکز ملی فضای مجازی کشور اعلام کرده است که تاریخ ثبت نام اشخاص حقیقی متقاضی دریافت این خدمات متعاقبا اعلام خواهد شد.

 تلویزیونهایی که مخاطب را تماشا می‌کنند

پس از آن که شرکت اینتل اعلام کرد که یک دستگاه گیرنده تلویزیون دیجیتال را با دوربینی که به مخاطبان خود خیره می شود راهی بازار خواهد کرد، بسیاری نسبت به نقض حریم خصوصی افراد هشدار دادند.

شرکت اینتل به عنوان سازنده میکرو تراشه هایی که در اکثر رایانه های شخصی وجود دارد، بخش کاملا جدیدی را با عنوان اینتل مدیا راه اندازی کرده که برای یکی از محصولات تلویزیونی اینترنتی باعنوان " اورویلیان" بازاریابی می کند.

اریک هاگرز نایب رئیس اینتل مدیا طی هفته ای که گذشت اظهار داشت: این خدمات جدید به کاربران تلویزیونی شخصی تر ارائه می کند و درباره آنها اطلاعات جمع کرده و به شخصیت آنها اهمیت می دهد.

براساس ادعای اینتل، این دوربین ویژگیهای تعاملی و شخصی سازی شده به کاربران خود ارائه می کند تا افراد مختلف در یک خانه بتوانند از برنامه ها و یا آگهی هایی متناسب با سلیقه خود بهره بگیرند.

انفجار یک شهاب سنگ در روسیه، مشاهده گلوله آتشین در کوبا و کالیفرنیا

انفجار یک شهاب و رسیدن گلوله های آتش به زمین سر برفراز آسمان مرکز روسیه روز جمعه 27 بهمن ماه منجر به مجروح شدن 1200 نفر، شکستن شیشه ها و صدمه به ساختمانها شد.

مردم در منطقه چلیابینسک مرکز روسیه درحال رفتن به محل کار خود بودند که صدای یک انفجار توجه آنها را خود جلب کرد. پس از مشاهده یک نور روشن آنها موج انفجار را در این شهر صنعتی که در 1500 کیلومتری شرق مسکو قرار دارد احساس کردند. یک گلوله آتشین در افق درخشید و یک رد بلند سفید را به طول 200 کیلومتر در آسمان باقی گذاشت. در نتیجه این انفجار، صدای هشدار اتومبیلها بلند شد، شیشه ها شکسته شدند و شبکه های تلفنهای همراه مختل شد.

""

انفجار گلوله آتش در منطقه خلیج کالیفرنیا رنگی مایل به آبی داشته و رد عریض آن در آسمان این منطقه که از فیرفیلد در شمال سانفرانسیسکو به گیلوری در جنوب سن حوزه حرکت می کرد ، قابل مشاهده بوده هیچ گزارش فوری مبنی بر مجروحیت افراد منتشر نشده است.

برخی از ساکنان استان سینفوگوس در مرکز کوبا که شاهد انفجار شهاب سنگی به اندازه یک اتوبوس بودند، انفجاری که در ساعت 20 به وقت محلی صورت گرفت و نقطه بسیار درخشانی را در آسمان برجای گذاشت.

عرضه شبکیه مصنوعی به بازار

اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا ( FDA ) اعلام کرد که کاشت شبیکه مصنوعی را برای درمان افراد مبتلا به بیماری چشمی "رتینیت پیگمانتوزا" پیشرفته تایید کرده است.

این ایمپلنت که "سیستم پروتزی شبیکه Argus II" نام دارد شامل یک دوربین ویدیویی کوچک، یک انتقال دهنده که بر روی عینک نصب می شود و یک پردازنده ویدیویی است که عملکرد سلول های از بین رفته را در شبکیه جایگزین می کند و می تواند توانایی بیمار را برای درک تصویر و حرکت بهبود دهد.

دکتر "جفری شورن" مدیر مرکز دستگاه و سلامت رادیولوژیک FDA گفت: واحد پردازنده ویدیویی تصویر را از دوربین ویدیویی به داده های الکترونیکی تبدیل می کند و سپس به طور بی سیم به پروتز شبیکه منتقل می شود.

بیماری رتینیت پیگمانتوزا یک بیماری چشمی ژنتیکی است که در آن سلول های حساس به نور موجود در شبیکه آسیب می بینند.

اخبار مرتبط

شناسایی سریع‌ترین شهاب سنگ آسمانی

همه شایعات مریخی! نگاهی به عجیب‌ترین اغراق‌های دهه اخیر درباره سیاره سرخ

0 نظر

ارسال نظر

capcha