معاون آبفای وزارت نیرو:

بارورسازی ابرها در مناطق جنوب شرقی کشور صورت می‌گیرد

بارورسازی ابرها در مناطق جنوب شرقی کشور صورت می‌گیرد

به گزارش سراج24، هدایت الله فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، با اشاره به نحوه بارورسازی ابر‌ها اظهار کرد: بارورسازی ابر‌ها به دو صورت انجام می‌گیرد، شیوه اول آن پرتاب ذرات جاذب رطوبت به درون ابر‌هاست وشیوه دوم  ایجاد پدیده توربلانس با رعایت شرایط دمایی است که منجر به بارندگی می‌شود.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو افزود: در پرتاب ذرات جاذب رطوبت یا ایروسل‌ها از طریق استقرار ژنراتور‌های زمینی، از هواپیما برای شلیک گلوله‌های تیرو پاترون وپرتاب راکت‌های زمینی به سمت ابر‌ها استفاده می شود.

این مقام مسئول با اشاره به روش دوم برای بارورسازی ابر‌ها بیان کرد: شکل دوم بارورسازی ابرها، یونیزاسیون جوی پایین زمین است و با دستگاه خاصی ذرات و یون‌های اتمسفر را جاذب رطوبت می‌کنند و بارش صورت می‌گیرد.

فهمی با اشاره به بارورسازی ابر‌ها در کشور اظهار کرد: در دهه ۳۰ در حوزه آبریز کرج با استفاده از ژنراتور زمینی، بارورسازی ابر‌ها صورت گرفته بود، اما شکل مدرن آن با تاسیس مرکز باروری در یزد و با استفاده از هواپیما و شلیک توپ در وزارت نیرو شکل گرفت.

به گفته وی؛ بر اساس تجربیات سایر کشور‌ها، به طور میانگین با انجام عملیات بارورسازی، با توجه به شرایط اقلیمی میزان بارش ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

فهمی ادامه داد: مرکز بارورسازی ابر‌ها در یزد مجهز به دو هواپیماست که به دلیل مشکلات فنی در سال گذشته پرواز نداشته اند، امسال در تلاش هستیم با تعمیر این دو هواپیما روند بارورسازی ابر‌ها تسریع یابد.

وی افزود: با بارورسازی ابرها نمی‌توان بر خشکسالی غلبه کرد و در ایده آل‌ترین شرایط ۱۵ درصد میزان بارش افزایش خواهد یافت.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به مدیریت تقاضای آب، تصریح کرد: باید ضمن رعایت الگوی مصرف آب و تطبیق پذیری با شرایط آبی کشور، مصرف آب را مدیریت کرد.

بنا به گفته وی، مرکز بارورسازی ابر‌ها امسال بارورسازی را در دستور کار خود قرار داده است. در مناطق جنوبی شرقی برنامه‌هایی برای افزایش بارش در نظر گرفته شده است.

فهمی در پایان گفت: باید زیر ساخت بازچرخانی آب و استفاده چند باره از این منبع حیاتی برای حفظ منابع محیطی در دستور کار قرار بگیرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بارندگی‌های نرمال از خشکسالی‌های اخیر کاهش داده است

ایران وارد دوره ترسالی شده، پایه علمی دارد یا خیر؟

بارش‌های نرمال تاثیری در جبران کمبود منابع آبی ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha