روح الله حسینیان:

می‌خواهند مسئولیت شکست برجام را به گردن رهبری بیاندازند/روحانی به تحریم کنندگان فرصت تجدید قوا داد

می‌خواهند مسئولیت شکست برجام را به گردن رهبری بیاندازند/روحانی به تحریم کنندگان فرصت تجدید قوا داد

حجت الاسلام روح الله حسینیان رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 در خصوص تمایل دولت برای شرکت در مذاکرات با اروپا و چانه‌زنی بر روی قدرت موشکی ایران گفت: هیچ کس مخالف اصل مذاکره نیست. مذاکره وسیله‌ای برای این است که یک کشور بتواند حق و حقوق خود را از دشمن بگیرد. ولی شرط مهم در مذاکره این است که چه کسی می‌خواهد در مذاکره شرکت کند. نکته‌ی اصلی این بود که کسانی در این تیم حضور داشتند که شیفته‌ی غرب بودند و مذاکره را یک هدف می‌دانستند نه یک وسیله. این افراد قادر به مذاکره نیستند و کاری جز عقب نشینی از دست‌شان برنمی‌آمد. در مذاکرات جدید هم همین اتفاق خواهد افتاد. این شیفتگان غرب اصلا به دنبال گرفتن حق مردم از غربی‌ها نسیتند و صرفا به‌وسیله‌ی این مذاکرات می‌خواهند ارزش‌ها و خطوط قرمز انقلاب را زیر پا بگذارند و کم‌رنگ کنند، همان انقلابی که یک تنه مقابل دنیا ایستاد و ثابت کرد با سازش به جایی نمی‌رسیم راه موفقیت، مقاومت است. بنابراین تجربه به ما نشان داده است که نباید بگذاریم مسئولان غرب‌گرا در مقابل غرب کوتاه بیایند.

وی در خصوص گلایه‌مندی دولت بابت محدودیت‌های وضع شده رهبری برای مذاکره در سایر موضوعات اظهار داشت: چطور رهبری تیم مذاکره کننده را محدود کردند؟ حتی در بسیاری از موارد توصیه‌های رهبری در مذاکرات توسط تیم مذاکره کننده نادیده گرفته شد. در برخی موارد نیروهای انقلابی از رهبری گلایه داشتند که چرا ایشان درمقابل وضعیت بد مذاکرات سکوت کردند. کار رهبری بسیار دقیق و هوشمندانه‌ بود که اگر ایشان در آن زمان در مذاکرات دولت ممانعت می‌کردند؛ امروز تمام کاسه و کوزه‌ها بر سر ایشان شکسته می‌شد. باید از تیم مذاکره کننده و دولت پرسید واقعا چه‌کسی بود که کشتی برجام را به گل نشاند. آیا شخصی جز ترامپ بود؟ با همه‌ی باجی که دیپلمات‌های ما به غربی‌ها دادند و باخت سنگینی ما در قضیه هسته‌ای داشتیم، بازهم این غربی‌ها بودند که برجام را به سمت نابودی کشاندند.

حسینیان افزود: متهم کردن رهبری به مانع تراشی در مذاکرات فرار به جلو است و متاسفانه نشان دهنده‌ی عجز و ناتوانی مذاکره کنندگانی است که مدعی بودند زبان دیپلماسی را بلد هستند. آن‌ها نشان دادند زبان دیپلماسی را بلد نیستند و تنها زبانی که می‌فهمند زبان عقب نشینی و باج دادن به دشمن است. نتیجه‌ی این دیپلماسی هم این شکست مفتضحانه برای ایران است. اگر مقاومت‌ها کمی بیشتر ادامه می‌یافت ساختار تحریم‌ها فرو می‌پاشید. متاسفانه آقای روحانی فرصتی برای تجدید قوای غرب در مسئله تحریم‌ها فراهم کرد و کشور را به همان نقطه‌ای که از آن حرکت کرده بود برگرداند و هیچ تحریمی برداشته نشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اقدام متناسب و متقابل ایران در صورت فعال‌شدن مکانیسم ماشه

مراسم عزاداری شب هفتم محرم با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

بیش از ۴۲ بار تاکید امام خامنه‌ای بر روی ضرورت "مسئله جمعیت و فرزندآوری"

0 نظر

ارسال نظر

capcha