سلیمانی:

استانی شدن انتخابات پول پاشی و دلالی را به همراه دارد

استانی شدن انتخابات پول پاشی و دلالی را به همراه دارد

به گزراش سراج24، محمّد سلیمانی، نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفت‌وکو با خبرنگار حوزه احراب خبرگزاری فارس با اشاره به مطرح شدن طرح استانی شدن انتخابات مجلس در مجلس گفت: هر طرحی مضرات و معایب خودش را دارد و مضرات طرح استانی شدن انتخابات از مزیت‌های آن بیشتر است.

وی، مزیت‌ استانی‌شدن انتخابات مجلس را حضور افراد شناخته‌شده‌تر و صاحب‌نظر به عرصه انتخابات دانست و درباره معایب آن گفت: مسئله مهمی که در کشور ما وجود دارد، تکیه به مردم است و در شهرستان‌ها، این نماینده است که امورات آن‌ها را پیگیری می‌کند و بر اجرای طرح‌های عمرانی، فرهنگی، زیرساختی و اقتصادی نظارت می‌کند و از طریق رایزنی با مسئولان، امور را پیگیری می‌کند.

نماینده سابق تهران با بیان اینکه اگر انتخابات مجلس استانی شود، به احتمال زیاد مشارکت مردم کم می‌شود، اظهار داشت: مثلاً در تهران، چون خود تهران و شهرهای تابعه باید به سی نفر رأی بدهند، عملاً در مواقعی که شرایط خاص سیاسی بوجود بیاید، در انتخابات مشارکت بالایی رقم می‌خورد، و در شرایط معمولی میزان مشارکت کم‌تر از سایر استان‌ها است؛ چرا که در شهرستان‌ها مردم به امید اینکه نماینده‌ای که انتخاب می‌کنند باعث رونق منطقه می‌شود، بیشتر مشارکت می‌کنند. 

سلیمانی یکی از ضعف‌های انتخابات کشور را پول‌پاشی در آن دانست و با بیان اینکه هر کس پول بیشتری خرج کند احتمال موفقیتش در انتخابات بیشتر است، تصریح کرد: این یک عیب بزرگی است که می‌تواند مجلس را ناکارآمد کند. اگر می‌بینیم مجلس فعلی ناکارآمد است، چنانچه ریشه‌یابی شود،‌ می‌بینیم که یکی از دلایل آن، این است که عده‌ای از نمایندگان، از دریچه پول خرج کردن وارد مجلس شده‌اند. 

وی با بیان اینکه استانی‌شدن انتخابات، وضعیت پول‌پاشی را تشدید می‌کند، گفت: سرمایه‌دارها و کاخ‌نشین‌ها  و حتی قاچاقچی‌ها پشت سر عده‌ای قرار می‌گیرند و هزینه‌های زیادی خواهد شد. یک کاندیدای انتخابات، ممکن است در شهر خودش مشهور باشد امّا در شهرهای دیگر شهرتی نداشته باشد و برای شناخته‌شدن، مجبور به خرج کردن است؛ اینجا دلالان وسط می‌آیند و اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد.

عضو جبهه پایداری با بیان اینکه شهر تهران و شهرهای تابعه، بهم متصل هستند و یک‌پارچه است، اظهار داشت: در استان‌ها اینطور نیست و استان‌هایی داریم که نزدیک به هفده هجده شهرستان دارند؛ یعنی به همین تعداد، نماینده دارند و از طرفی، هر کدام از شهرستان‌ها بالای سی شهر دارند و برای یک نماینده امکان‌پذیر نیست که در طور دو هفته بخواهد، در تمام این شهرها فعالیت کند؛ حتی اگر تمام دو هفته را به یک شهرستان اختصاص دهد باز نمی‌تواند به همه شهرهای آن، سرکشی کند.

سلیمانی ادامه داد: از طرف دیگر، بعید به نظر می‌رسد که افراد شاخص و با تجربه تر وارد مجلس بشوند و حتی ممکن است وضعیت فعلی، بدتر هم بشود؛ چرا که الان شهرستان‌ها نماینده خودشان را می‌شناسند و در عین حال، چنین اشکالاتی را در کشور شاهد هستیم؛ حال اگر انتخابات استانی بشود، اشکالات چند برابر می‌شود.

نماینده سابق تهران با بیان اینکه نماینده‌های تهران هیچ کاری با ساخت و ساز تهران و شهرداری و استانداری و رفع مسائلی چون فقر و حاشیه‌نشینی ندارند، تصریح کرد: آن‌ها عمدتاً روی مسائل سیاسی تمرکز می‌کنند و اگرچه مزایایی هم دارد، امّا اگر در شهرستان‌ها هم این اتفاق رخ دهد، بین نماینده‌ها، کی بود کی بود پیش می‌آید و کسی به دنبال سازندگی استان و شهرستان‌ها نمی‌رود؛ در حالی که الان به طور طبیعی یک رقابت بین شهرستان‌ها وجود دارد.

سلیمانی ادامه داد: استانی شدن انتخابات مجلس، عملاً سازندگی و پیشرفت در استان‌ها را در اولویت‌ چندم قرار می‌دهد و رکود بیشتری بر ساخت‌وسازها حاکم خواهد کرد؛ مدیران لَخت‌تر خواهند شد و مدیران استانی که در حال حاضر، از نماینده حساب می‌برند، دیگر اهمیتی به ناینده‌ها نخواهند شد. در پی این وضعیت، وارد مرحله ‌ای می‌شویم که نماینده‌ها تبدیل به نماینده‌های سیاسی می‌شوند و خیلی درگیر بحث پیشرفت و ساخت‌وساز استان نخواهند شد؛ درنتیجه استان‌ها عقب‌افتاده‌تر خواهند شد و مشکلات دیگری برای کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر اسبق ارتباطات با بیان اینکه نمایندگان کنونی تهران، جز چند نفر، بقیه نه نام و نشانی داشته‌اند و نه توانمندی آنچنانی، افزود: در چندسالی هم که مجلس دهم تشکیل شده است، می‌بینیم که هیچ اثری از آن‌ها وجود ندارد و حتی بسیاری از مردم تهران اصلاً آن‌ها را نمی‌شناسند. آن‌ها هم نه در سطح شهر حضور دارند و نه به مردم گزارش می‌دهند. در استان‌ها هم همین اتفاق می‌تواند رخ دهد؛ بنابراین مزیتی که برای استانی شدن انتخابات ذکر شد هم ممکن است از بین برود و افرادی وارد مجلس شوند که نه صاحب نام باشند، نه برشی داشته باشند و نه انسجامی در کارهایشان وجود داشته باشد.

سلیمانی افزود: در مجموع، طرح استانی شدن انتخابات را طرحی مفید نمی‌دانم؛ ممکن است بیست درصد این طرح، مزایا باشد ولی هشتاد درصد آن خسارت است و حتماً شهرستان‌ها و به تبع آن کشور ضرر خواهد کرد. اگر مجلس ضعیف است باید فکر دیگری کرد و راه‌کارهای دیگری در نظر گرفت؛ باید قانون انتخابات را در مسیری دیگر اصلاح کرد تا افراد برجسته‌تری وارد مجلس شوند؛ راهکارش استانی شدن انتخابات نیست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اصلاح‌طلبان برای فرار از پاسخگویی، دولت را تخریب می‌کنند/انتصابات فامیلی در دولت مردمی وجود ندارد

خراسان شمالی دومین استان پایبند به مشارکت در انتخابات

شورای نگهبان صحت انتخابات میان‌دوره‌ای آستانه اشرفیه را تایید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha