جهانگیری:

برنامه دشمن تحریم گلوگاه‌های اصلی اقتصاد کشور است

برنامه دشمن تحریم گلوگاه‌های اصلی اقتصاد کشور است

به گزارش سراج24، جلسه دیدار مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مدیران شرکت‌های مرتبط با کشتیرانی، عصر شنبه (15 دی) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه برنامه دشمنان ملت ایران شناسایی و تحریم گلوگاه‌های اصلی اقتصاد کشور است تا از این طریق زندگی و معیشت مردم را در فشار و تنگنا قرار دهند، گفت: در این راستا مهمترین هدف‌گذاری آمریکایی‌ها این است که جریان واردات کالا به کشور اعم از مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با مشکل مواجه شود.

وی افزود: در این شرایط و در دوره تحریم، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشور، بار سنگینی دوش دارد. در شرایطی که شرکت‌های کشتیرانی خارجی به دلیل تحریم، همکاری خود را با ایران قطع کردند، مسئولیت و بار مضاعفی بر دوش شرکت‌های داخلی قرار دارد تا روند واردات و صادرات کالا به دلیل محدودیت در بخش حمل و نقل متوقف نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور از تلاش و همت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و سایر شرکت‌های مرتبط با حمل و نقل دریایی به خاطر کمک به پیشبرد برنامه‌های اقتصادی کشور و استمرار فعالیت با وجود فشارها و تحریم‌های آمریکا قدردانی کرد و اظهار داشت: با توجه به نقش مهم هزینه‌های حمل و نقل در تعیین قیمت کالا، انتظار دولت از شرکت‌های کشتیرانی این است که در مقطع فعلی و شرایط حساس کنونی، با همت مضاعف، هزینه‌های حمل و نقل را تا حد امکان کاهش دهند و اجازه ندهند جریان واردات و صادرات کشور با کندی مواجه شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به تکمیل ناوگان دریایی و واردات انواع کشتی و شناور به کشور، این اقدام را کاری مهم و بزرگ توصیف و خاطرنشان کرد: خوشبختانه با کمک همه بخش‌ها، قرارداد و ساز و کارهای لازم برای این موضوع ظرف مدت زمانی کوتاه به سرانجام رسید و تعدادی کشتی و شناور در اختیار کشور قرار گرفت.

وی گفت: دولت اهتمام جدی دارد مهمترین مشکلات و موانع پیش‌روی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های مرتبط نظیر تامین سوخت، مسائل مالیاتی، کمبود کانتینر و سایر موانع را برطرف و در صورت نیاز تلاش خواهد شد در دوره تحریم، مقررات و قوانینی که مانع فعالیت این شرکت‌ها هستند اصلاح شود تا کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت‌های فعال در حوزه حمل و نقل دریایی بدون دغدغه بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کشور در بخش حمل و نقل دریایی، تصریح کرد: ایران می‌تواند خدمات فراوانی در بخش حمل و نقل دریایی و ترانزیت کالا به سایر کشورها ارائه و از این طریق کسب درآمد کند.

جهانگیری افزود: آمریکا در تلاش است تا مهمترین منبع درآمدی کشور یعنی فروش نفت ایران را متوقف کند و به تصور خودشان می‌خواستند میزان فروش نفت ایران را به صفر برسانند که به فضل الهی موفق نشدند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه تاکنون توانسته‌ایم به میزان مورد نیاز نفت بفروشیم و به منابع مالی آن دست پیدا کنیم ضمن آنکه میزان صادرات غیرنفتی کشور نیز به اندازه‌ای است که با درآمدهای حاصل از آن می‌توان کشور را اداره کرد.

در این جلسه محمد سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از مدیران کشتیرانی، مهمترین دغدغه‌ها و موانع پیش روی فعالیت خود را مطرح کردند و با اشاره به نقش پر اهمیت کشتیرانی در اقتصاد کشور به ویژه در شرایط تحریم، خواستار حمایت و نگاه ویژه دولت برای رفع تنگناها از این بخش مهم شدند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| لج بازی ترامپ برای لغو تحریم های ایران

فیلم| اتفاق مثبت و ۲ اتفاق منفی با آمدن کرونا به اقتصاد ایران

کمتر از 30 درصد از موانع تولید در کشور برطرف شده است/ خلاء قانونی در حوزه تولید وجود ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha