خرازی:

اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

به گزارش سراج24، «سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره سازوکار ویژه مالی اروپا ( SPV) با بیان اینکه همه امیدوارند این سازوکار اجرایی شود و خود اروپا هم تا به حال این قول را داده، عنوان کرد: البته انتظار است اروپا گام‌های عملی را در این زمینه بردارد.

وی افزود: براساس گفت‌وگوهای اخیر ظریف وزیر خارجه با مقامات اروپایی آنها قول داده‌اند تا پایان امسال این سازوکار اجرایی شود.

وزیر خارجه اسبق در پاسخ به این سؤال که اگر در موعدی که اروپا اعلام کرده این سازوکار اجرایی نشود و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نباید معطل اروپا بشویم، ایران چه اقدامی را باید در دستور کار قرار دهد؟ بیان کرد: ما باید کار خودمان را بکنیم و متکی به خودمان باشیم.

وی تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها تعهداتشان را اجرا نکنند، آنها متضرر خواهند شد.

* باید به آینده امیدوار بود که مقامات منطقه از جمله عربستان سر عقل بیایند

خرازی درباره روند روابط تهران و ریاض علیرغم آمادگی چندین باره ایران برای برقراری روابط با عربستان و اینکه آیا تا زمانی که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی بر سر کار است شاهد تحولی در این روابط خواهیم بود؟ اظهار داشت: افرادی مثل ترامپ و محمد بن سلمان دائمی نیستند و تحولات زیادی اتفاق می‌افتد و باید به آینده امیدوار بود که مقامات کشورهای منطقه از جمله عربستان سر عقل بیایند و به گفت‌وگو رو بیاورند.

وی با اشاره به تحولات کنونی در منطقه عنوان کرد: بعداز تحولاتی که در منطقه رخ داده و ناکامی‌هایی که داشتند، امیدواریم این قضیه محقق شود و بالاخره روزی همه دور یک میز بنشینند و درباره مصلحت منطقه با هم گفت‌وگو کنند.

رئیس شوری راهبردی روابط خارجی همچنین با اشاره به اظهارات ترامپ درباره عربستان و استفاده از واژه «گاو شیرده» برای این کشور، بر این نکته تأکید کرد که در حال حاضر آمریکا بر عربستان حاکم است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

توقف «پروتکل الحاقی» با چاشنی پذیرش بازدیدهای سرزده!

خروج از پروتکل الحاقی به معنای خروج از «برجام» و NPT نیست

پیام رهبر انقلاب به نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

0 نظر

ارسال نظر

capcha