افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، دومین جلسه کارگروه افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد دوشنبه ۱۰ دی ماه، با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل، معاونان و مدیران کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد که برخی از محور‌های مطرح شده در دومین جلسه کارگروه افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد از این قرار است:

* کتابخانه مرکزی مشهد با توجه به همزمانی افتتاح با چهل سالگی انقلاب اسلامی به نام امام خمینی (قدس سره) مزین شده است.
* از رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌های عمومی ایفلا (خانم جان ریچاردز) و همچنین رئیس کتابخانه‌های عمومی اتریش (آقای مارکوس فیگل) برای حضور در مراسم افتتاحیه کتابخانه مرکزی مشهد دعوت شده است.
* بخش کودک کتابخانه مرکزی مشهد با ۳۰۰ متر مربع در طبقه همکف قرار دارد و مهد کتاب و پارک علم برای کودکان را در خود جای داده است.
* خرید تجهیزات کتابخانه مرکزی مشهد نسبت به برآورد اولیه، صرفه جویی ۳۵ درصدی داشته است.
* مراکز تجاری مانند رستوران، فروشگاه محصولات فرهنگی و دفتر خدمات الکترونیک در کتابخانه مرکزی مشهد جانمایی شده است.

افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

در این مراسم علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به ارائه فهرستی از نام‌های پیشنهادی کتابخانه مرکزی مشهد از سوی معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی، گفت: از میان تمام اسامی پیشنهاد شده، با توجه به همزمانی افتتاح این کتابخانه با چهل سالگی انقلاب اسلامی، نام کتابخانه مرکزی مشهد به نام امام خمینی (قدس سره) مزین می‌شود.

همچنین اختصاص فضایی مشخص برای فعالیت‌های نمایشگاهی و مناسبتی، نمود ظرفیت‌ها و ویژگی‌های مشهد در کتابخانه، پیگیری تبلیغات و تزئینات شهری برای اطلاع‌رسانی افتتاح، انجام اقدامات لازم برای استفاده از دستگاه‌های کارتخوان در کتابخانه، از جمله تأکیدات دبیرکل نهاد در این نشست بود.

در ادامه این مراسم مهدی رمضانی با اشاره به مصوبات جلسه گذشته، به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در روند آماده‌سازی کتابخانه مرکزی مشهد پرداخت و گفت: مصوبات جلسه گذشته در کارگروه‌های مختلف به انجام رسیده و برخی از آن‌ها نیز پس از برطرف شدن موانع مالی و کسب مجوز‌های لازم در حال انجام است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. در موضوع تأمین نیروی انسانی نیز با هماهنگی اداره کل استان خراسان رضوی فهرستی از افراد واجد شرایط از نیرو‌های بومی استان و جانمایی افراد تهیه شده که پس از تأیید نهایی قابل ابلاغ خواهد بود.

وی همچنین موضوعاتی چون ایمن‌سازی فضای اطراف ستون‌ها، طراحی دیوار‌های بیرونی، نورپردازی فضای بیرونی کتابخانه، طراحی فضای سبز بیرون کتابخانه، نصب سیستم صوتی و طراحی تابلوی سردر، طراحی بخش کودک، ساخت قفسه‌ها، پیش‌بینی تجهیزات امدادرسانی، شناسایی نقاط امن و تعبیه تابلو‌های راهنما و .. را از جمله اقدامات صورت گرفته برای افتتاح این کتابخانه در ایام دهه فجر و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد.

حضور شخصیت‌های ملی و بین‌المللی در مراسم افتتاح

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، افزود: آماده‌سازی و ارسال منابع غیر مکتوب از جمله منابع سمعی و بصری و اسباب بازی و همچنین منابع گروه‌های خاص انجام شده و منابع تهیه شده بریل از مراکز تولید این کتاب‌ها در قم و تبریز، آماده نشستن در قفسه‌ها است.

رمضانی با اشاره به دعوت از چهره‌های و فعالان فرهنگی استانی و کشوری در این مراسم گفت: برای مراسم افتتاحیه کتابخانه مرکزی مشهد، ضمن دعوت از چهره‌های استانی و ملی در حوزه فرهنگ، از رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌های عمومی ایفلا و همچنین رئیس کتابخانه‌های عمومی اتریش نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده است.

وی در ادامه درباره برخی از مهم‌ترین بخش‌ها پیش‌بینی شده در این کتابخانه گفت: بخش استان‌شناسی یکی از بخش‌های ویژه پیش بینی شده در کتابخانه مرکزی مشهد است که با هماهنگی میراث فرهنگی مشهد، مشاهیر مشهد با استفاده از المان‌ها و طراحی‌های محیطی در این بخش معرفی خواهند شد. همچنین اتاق علم نیز یکی از بخش‌های این کتابخانه بوده که با مطرح شدن تبدیل آن به گنبد نجوم بررسی‌های نهایی برای استقرار آن در بخش فوقانی آمفی تئاتر در حال انجام است که از یک سو می‌تواند به جذابیت‌های مجموعه بیفزاید و از سوی دیگر نیز می‌تواند منبع درآمدی برای مجموعه باشد.

استقرار مهد کتاب و پارک علم در بخش کودک کتابخانه مرکزی

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد بخش کودک کتابخانه مرکزی مشهد را یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کتابخانه عنوان کرد و گفت: این بخش با ۳۰۰ متر مربع در طبقه همکف قرار دارد و دارای دسترسی جداگانه است که مهد کتاب و پارک علم برای کودکان را در خود جای خواهد داد. همچنین بخش فضای باز کودک نیز از جمله بخش‌های پیش بینی شده در این مجموعه است.

وی تهیه قفسه کتابخانه را از مهمترین تجهیزات این پروژه عنوان کرد و گفت: در کار تکمیل و تجهیز کتابخانه مرکزی مشهد ۲۵۰ قفسه دوطرفه، ده قفسه یکطرفه و ده قفسه ویژه نابینایان سفارش داده شده است؛ همچنین میز مطالعه و صندلی نیز با بررسی‌های صورت گرفته از حدود ۵۰ شرکت مختلف طراحی و انتخاب شده که اکنون در مرحله ساخت است. ان شاءالله قفسه‌ها و تجهیزات در هفته آینده وارد کتابخانه خواهد شد و به محض اینکه کار چیدمان و اجرای کفپوش در مخزن، سالن مطالعه و سالن جلسات انجام شود، ما می‌توانیم کتاب‌ها و سایر منابع را وارد کتابخانه کنیم.

رمضانی درباره سالن جلسات کتابخانه مرکزی مشهد نیز گفت: سالن جلسات این کتابخانه بزرگ در طراحی اولیه، تقریباً هشت نفر ظرفیت داشته، که با باز طراحی این سالن و انتقال آن به طبقه اول ظرفیت آن به ۳۳ نفر ارتقاء یافت و با توجه به وجود ستون‌های متعدد دور تا دور این سالن نیز به عنوان گالری استفاده خواهد شد.

صرفه‌جویی در خرید تجهیزات کتابخانه مرکزی مشهد

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد از صرفه جویی ۳۵ درصدی خرید تجهیزات نسبت به برآورد اولیه خبر داد و گفت: هزینه تجهیزات با صرفه جویی‌ها و تغییر نقشه‌ای که با پیشنهاد طراح صورت گرفت، تا کنون حدود ۳۵ درصد از برآورد اولیه پروژه کاهش داشته است. به عنوان مثال تنها در ساخت قفسه، با پیگیری‌های صورت گرفته و مشاوره از پیمانکاران مختلف، حدود یکصد میلیون تومان صرفه‌جویی شده است.

رمضانی درباره ساعت کار کتابخانه مرکزی مشهد نیز گفت: ساعت کار کتابخانه نیز در مرحله آغاز به کار کتابخانه از ۸ صبح تا ۱۰ شب تعیین شده که البته به دلیل وجود مراکز تجاری مانند رستوران، فروشگاه محصولات فرهنگی و دفتر خدمات الکترونیک در طبقه دوم این کتابخانه، تمهیداتی برای استفاده از این مراکز بیش از زمان تعیین شده، پیش بینی شده است. واگذاری این مراکز تجاری نیز از طریق اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، به پیمانکاران واگذار خواهد شد.

وی تصریح کرد: تقریباً بحث طراحی ستادی به پایان رسیده و پیمانکاران مشخص شده‌اند و از هفته آینده وارد فاز اجرایی در این بخش‌ها خواهیم شد تا ان‌شالله کتابخانه در موعد مقرر خود به افتتاح برسد.

لازم به ذکر است پروژه ساخت کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان یک پروژه ملی، در سال ۱۳۷۴ در ضلع شمال غربی میدان صحیفه مشهد، در محل تقاطع دو خیابان ۸ شهریور در جنوب، خیابان آب و برق در شرق و خیابان هفت تیر در شمال، با زیربنایی حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع کلنگ‌زنی شد که در ادامه به دلیل کمبود اعتبارات، ساخت این کتابخانه ۲۳ سال به تأخیر افتاد.

اما در سال جاری پس گذشت ۲۳ سال از آغاز این پروژه، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در اولین جلسه هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی در دوره جدید مدیریتی خود، از اهتمام و ورود نهاد برای ساخت و تکمیل کتابخانه مرکزی مشهد که بهره‌برداری از آن به یک مطالبه مردمی تبدیل شده بود، خبر داد.

بر این اساس دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی حکمی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد را به عنوان نماینده تام‌الاختیار خود در رسیدگی به امور تکمیل و افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد منصوب کرد تا کار ساخت و تکمیل این کتابخانه در شش طبقه با رویکرد جدید نهاد در بهره‌برداری از کتابخانه‌های مرکزی به عنوان یک مرکز فرهنگی، اجتماعی و آموزشی چند منظوره، با جدیت دنبال و در ایام دهه فجر سال جاری افتتاح شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حرم امام رضا(ع) سیاه‌پوش شد/ اهتزار پرچم عزای علوی بر فراز گنبد رضوی

بیانیه مشترک تولیت‌های آستان‌های مقدس کشور / برای برگزاری مراسم شب‌های قدر آمادگی داریم

فیلم| حضور کاروان شادی نیمه شعبان در مشهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha