حاجی دلیگانی:

نمایندگان می‌ترسند طرح شفافیت آرا موجب رد صلاحیت آنان شود

نمایندگان می‌ترسند طرح شفافیت آرا موجب رد صلاحیت آنان شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی سرنوشت طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: این طرح را به همراه جناب آقای فتحی نماینده تهران تدوین و جهت قرارگیری دستور کار مجلس به هیئت رئیسه تقدیم شده است. البته آقای فتحی قبل از ما این طرح را پیشنهاد داده بودند ولی با توجه به اینکه کار چاپ نسخه‌ی پیشنهادی ما زودتر انجام شد، طی یک هم‌افزایی با آقای فتحی تصمیم بر این شد که طرح را مشترکا تقدیم هیئت رئیسه کنیم. آقای فتحی 30 امضا جمع آوری کرده بودند و ما هم 130 امضا برای طرح جمع کردیم. در این طرح خواسته شده بود، در تمامی رای گیری‌های که مصداق ماده 121 هستند، اسامی نمایندگانی که رای مخالف، موافق و ممتنع می‌دهند به همراه جزئیات در مشروح مذاکرات، توسط یک سامانه در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی در خصوص تغییرات انجام شده بر روی این طرح توسط کمیته بررسی کننده این طرح گفت: متاسفانه در تاریخ 3/10/97 کیمیسیون آئین‌نامه تغییراتی در این طرح انجام داده است که شاکله کلی طرح را از بین می‌برد. در تغییرات انجام شده قرار شده است فقط نام نمایندگانی که در رای گیری‌ها غایب هستند به اطلاع مردم رسانده شود. همان‌طور که مشخص است این طرح به این شکل هدف طرح شفافیت آرا را تامین نمی‌کند و اگر هم تصویب بشود باعث از بین رفتن تلاش‌های دوستان است. در صورت بروز چنین اتفاقی مجددا طرح کامل‌تری را که همه‌ی مسائل مانند مباحث مالی، مراودات و مکاتبات و همه‌ی رفتارهای نمایندگان شامل می‌شود را تهیه و ارائه خواهیم کرد.

نماینده‌ی مردم شاهین شهر در پاسخ به ادعای برخی نمایندگان در خصوص طرح شفافیت آرا اظهارداشت: تعدادی از نمایندگان اصلاح‌طلب و عضو لیست امید که اتفاقا طرح را امضا نکرده‌اند مدعی هستند که برای اولین بار این طرح توسط آن‌ها به مجلس ارائه داده ولی در دستور کار قرار نگرفت و سپس اصولگرایان کپی این طرح را به هیئت رئیسه ارائه دادند تا این طرح را به نام خود بزنند، این ادعا از اساس کذب است و اگر از آقای فتحی که نماینده‌ی اصلاح‌طلب هستند جویای مسئله شوید خود ایشان حق مطلب را توضیح خواهند داد. آقای فتحی نماینده‌ی تهران برای اولین بار این طرح را ارائه کردند و 30 امضا داشتند طرح ما نیز چاپ شده بود ولی در نوبت نبود لذا با ایشان صحبت کردیم و بنا شد 130 امضای ما به 30 امضای طرح او اضافه شود. درست است که آقای فتحی از جبهه‌ی اصلاح‌طلبان هستند ولی طرح شفافیت آرای یک مسئله‌ی فراجناحی است. بخشی از اصلاح‌طلبان و بخشی از اصولگرایان مجلس با این طرح موافق هستند.

حاجی دلیگانی با اشاره به این‌که شفافیت آرا یکی از مصادیق بارز آزادی بیان است تصریح کرد: عده‌ای از نمایندگان ادعا می‌کنند مشخص شدن رای در بعضی از طرح‌ها ممکن است موجب رد صلاحیت آن‌ها در دوره‌های آینده شود یا آگاه شدن مردم از رای آنان منجر به واکنش‌های منفی در حوزه انتخابیه شود که البته این نوع دیدگاه غلط است.

وی همچنین در خصوص ادعای آقای مطهری مبنی بر این‌که جامعه هنوز به بلوغ سیاسی لازم جهت اجرای این طرح نرسیده است گفت: این‌که آقای مطهری گفتند مردم جامعه هنوز به بلوغ سیاسی جهت پذیرش طرح شفافیت آرای نمایندگان نرسیده‌اند، در واقع توهین به شعور مردم است. مردم ما پس از گذشت 40 سال از عمر انقلاب به سطحی از شعور سیاسی رسیده‌اند که حتی در برخی از موارد ثابت کرده‌اند از نخبگان سیاسی کشور هم جلوتر هستند.

این نماینده مجلس در پایان اظهارداشت: درحال پیگیری طرح هستیم و ممکن است به دلیل خارج شدن آن از فوریت، مدت زمان بیشتری برای ورود آن به صحن علنی نیاز داشته باشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مجلس پشت رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کند

مجلس با وام ازدواج ۷۰ میلیونی موافقت کرد

آقای روحانی! آیا تدبیر اداره کشور گران کردن ارز بود؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha