استقبال نماینده پوتین از احیای روابط عربی با دمشق

استقبال نماینده پوتین از احیای روابط عربی با دمشق

به گزارش سراج24، «میخائیل بوگدانوف»، معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده ویژه رئیس‌جمهور این کشور در امور غرب آسیا با بیان اینکه «بشار اسد»، رئیس‌جمهوری محبوب در سوریه است تأکید کرد که او در انتخابات جدید سوریه به پیروزی خواهد رسید.وی درباره بازگشایی سفارتخانه‌های کشورهای عربی در دمشق هم اظهارنظر کرد. 

این مقام روس در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در مسکو، درباره بشار اسد گفت: «او کاملاً محبوب است، اگر نبود در سال‌های گذشته نتایج متفاوتی حاصل می‌شد.» بوگدانوف در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند بشار اسد می‌تواند در انتخابات بعدی پیروز شود گفت: «البته؛ فکر می‌کنم که بشود.»

تلاش‌های دیپلماتیک برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه قبل از برگزاری انتخابات زیر نظر سازمان ملل متحد در جریان است. اسد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2014 به پیروزی رسید و دوره او در سال 2021 به پایان خواهد رسید. او توانسته در جنگ هفت ساله سوریه، بخش‌های مختلف این کشور را از چنگ گروه‌های تروریستی خارج کند. با تصمیم دولت آمریکا برای خروج از سوریه، کنترل یک بخش مهم از این کشور هم به دولت سوریه واگذار خواهد شد.

کشورهای مرتجع عربی که در سال 2011 عضویت سوریه در اتحادیه عرب را معلق کرده بودند اکنون به دنبال بازگرداندن سوریه به این اتحادیه هستند. المیادین روز جمعه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد عربستان سعودی مخالفتی با این موضوع ندارد، امارات و بحرین هم گفته‌اند سفارتشان در دمشق را بازگشایی می‌کنند.

بوگدانوف درباره اقدام چند سال پیش کشورهای عربی در تعلیق روابطشان با سوریه  گفت: «بسیاری از کشورهای عربی دریافته‌اند که آن تصمیم خردمندانه نبوده و حتی غیرسازنده بوده است. بسیار مهم است که سوری‌ها و کشورهای عربی پیوندهایشان را از سر بگیرند. اینها تحولات بسیار مهمی هستند و ما از آنها استقبال می‌کنیم.»

بوگدانوف یادآوری کرد که سفر هفته گذشته «عمر البشیر»، رئیس‌جمهور سودان به دمشق برای دیدار با بشار اسد اولین دیدار رهبر یک کشور عربی با رئیس‌جمهور سوریه بعد از آغاز ناآرامی‌های سوریه در سال 2011 بود. این سفر، بعد از مصافحه‌ای دوستانه در ماه سپتامبر میان وزرای خارجه سوریه و بحرین در نیویورک صورت گرفت.  

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سرداری که زیر بیرق بیگانه نرفت

فیلم| ما دیگر فقط با مشکلی به نام ایران مواجه نیستیم بلکه با محور و اتحادی بزرگتر مواجه شده ایم...!

کلاه سر ترامپ رفت!

0 نظر

ارسال نظر

capcha