وزیر خارجه آلمان خواستار اصلاح شورای امنیت سازمان ملل شد

وزیر خارجه آلمان خواستار اصلاح شورای امنیت سازمان ملل شد

به گزارش سراج24، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه این کشور در سخنانی در آستانه عضویت دوساله آلمان در شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که آلمان باید مسئولیت بیشتری را برای غلبه بر بحران‌ها و اختلافات به‌عهده گیرد.

وی در این باره گفت: من اعتقاد دارم که مسئولیت ما افزایش پیدا می‌کند. انتظارات از ما هرگز تا این حد بالا نبوده است.

ماس که در مصاحبه با خبرگزاری آلمان سخن می‌گفت مشارکت قدرتمندانه‌تر در تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران‌ها در خاورمیانه را خواستار شده و در عین حال درباره گسترش احتمالی عملیات نظامی ارتش آلمان در این منطقه موضع محتاطانه‌ای اتخاذ کرده گفت: ما باید همواره از ظرفیت‌های ارتش آلمان به‌گونه‌ای استفاده کنیم که تحت فشار قرار نگیرد.

آلمان از اول ژانویه به‌مدت 2 سال عضو شورای امنیت سازمان ملل می‌شود. شورای امنیت مهم‌ترین تشکل سازمان ملل با 5 عضو دائم و 10 عضو متغیر برای حل اختلافات و تأمین صلح در دنیا تلاش می‌کند.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تأکید کرد: ما از طریق عضویت در شورای امنیت از نظر سیاسی به بحران‌ها و درگیری‌ها نزدیکتر می‌شویم، از این طریق رأی آلمان در راه‌حل درگیری‌ها وزن بیشتری پیدا می‌کند. ما نمی‌توانیم خود را از تصمیم‌گیری‌های سخت دور نگه‌داریم.

هایکو ماس همچنین در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم اصلاح شورای امنیت سازمان ملل و حق آلمان برای عضویت دائم در مهم‌ترین معیار سازمان ملل تأکید کرده گفت: این تشکل که بیش از هفتاد سال است تشکیل شده است دیگر منطبق با زمان نیست. من اعتقاد دارم که مناسبات قدرتی در دنیا باید بسیار بهتر از آنی شکل گیرد که در حال حاضر است.

از اوایل سال‌های نود شدیداً درباره اصلاح شورای امنیت سازمان ملل بحث می‌شود. آلمان همراه با ژاپن، برزیل و هند بر لزوم گسترش این تشکل تأکید دارند. این کشورهای قدرتمند اقتصادی همراه با 2 کشور آفریقایی خواهان عضویت دائم در شورای امنیت سازمان مل هستند. تا به حال همه تلاش‌ها در این راستا به‌دلیل عدم اراده کشورهای عضو دائم این تشکل یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین شکست خورده است.

ماس در عین حال بر تلاش‌ها برای تحقق این امر تأکید کرده گفت: اکثر اعضای سازمان ملل خواهان این مسئله هستند، حتی اگر این مسئله سخت باشد ما از این خسته نمی‌شویم که این موضوع را در دستور کار قرار دهیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تلاش آمریکا علیه ایران از حمایت چندانی برخوردار نمی‌شود

شاهد نقض آشکار حقوق بشر در یمن هستیم

فیلم| گفتگو با شهروند ایرانی ساکن آلمان درباره وضعیت کرونا در این کشور؛ قسمت دوم

0 نظر

ارسال نظر

capcha