70 درصد بزرگسالان در ایران کمبود D دارند

70 درصد بزرگسالان در ایران کمبود D دارند

به گزارش سراج24، زهرا عبداللهی با اشاره به مطالعات انجام شده در دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران و آزمایشگاه ملی سلامت در زمینه ریزمغذی‌ها، اظهار داشت: تمام گروه های سنی در کشور با کمبود ویتامین D مواجه هستند، به طوری که کمبود این ویتامین در 67 نوجوانان، 86 درصد زنان باردار، 62 درصد کودکان 6 ساله و 70 درصد بزرگسالان شایع است.

وی با اشاره به پیامدهای غیر قابل جبران کمبود ویتامین D و تحمیل هزینه های هنگفت به نظام سلامت، تصریح کرد: کمبود این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان ها، ام اس، آسم، آلرژی و پوکی استخوان را افزایش می دهد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: راهکار موثر و عملی که می تواند شیوع کمبود ویتامین D را در کشور کاهش دهد، غنی سازی مواد غذایی با این ویتامین است که با توجه به اجرای برنامه ملی غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک در کشور، برنامه افزودن ویتامین D نیز به عنوان یک راهکار، می تواند اثربخش باشد.

وی با اشاره به اینکه غنی سازی آرد با ویتامین D در اولویت برنامه های معاونت بهداشت و سازمان غذا و دارو است، گفت: پایلوت این برنامه به مدت یک سال با کمک های تکنیکی مشاوران بین المللی از سازمان بهداشت جهانی و یونیسف در بیرجند اجرا می‌شود.

عبداللهی خاطرنشان کرد: در طول اجرای پایلوت این برنامه، قابلیت اجرایی و پروتکل کنترل کیفیت تدوین می شود و پس از آن ویتامین D نیز در برنامه ملی غنی سازی آرد قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه غنی سازی آرد با ویتامین D در نان های چهارگانه تافتون، سنگک، لواش و بربری که در برنامه غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک هستند، انجام می شود، گفت: این طرح در سه کارخانه آرد بیرجند دنبال می شود که براساس گزارش های سازمان غذا و دارو فعالیت های خوبی در این زمینه در حال انجام است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت همچنین در مورد منابع تامین D ویتامین، اظهار داشت: اقدامات لازم برای واردات ویتامین D توسط سازمان غذا و دارو سازمان های بین المللی یونیسف و بهداشت جهانی صورت گرفته است تا واردات سریع تر انجام شود و تولیدکنندگان داخلی بتوانند پرمیکس آهن، اسید فولیک و ویتامین D را تولید کنند تا برنامه در اسرع وقت آغاز شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مسئولان چرا صدای زنان سرپرست خانوار را نمی‌شوند؟

حضور اقتدار آفرین زنان در جامعه ما یک ضرورت است

ضرورت جرم‌زدایی از حجاب در جامعه

0 نظر

ارسال نظر

capcha