روحانی در صحن علنی مجلس:

سازمان برنامه و بودجه بگوید چه بنگاه‌هایی مالیات نمی‌دهند،‌مردم با شفافیت و صراحت بدانند

 سازمان برنامه و بودجه بگوید چه بنگاه‌هایی مالیات نمی‌دهند،‌مردم با شفافیت و صراحت بدانند

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز چهارم دی ماه برای تقدیم لایحه بودجه سال ۹۸ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شد. او پیش از تقدیم لایحه گفت: در آغاز به مناسبت ارتحال برادر گرامی حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام که پس از ماه‌ها رنج و درد بدرود حیات گفتند خدمت شما نمایندگان محترم، حوزه‌های علمیه، مقام معظم رهبری و به ویژه بیت معظم ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: امروز مصادف با روز ولادت با سعادت عیسی مسیح (ع) است که در روایات ما آمده‌، او هم با مهدی موعود ظهور خواهد کرد و ما مسلمانان در همه مواقع مناسب و از جمله در زیارت‌هایمان از انبیاء بزرگ و از جمله عیسی مسیح یاد می‌کنیم. ما با همه مسیحیان، یهودیان و همچنین زردتشتیان همواره روابط برادرانه نسبت به دین خدا و توحید و دوستی و محبت است.

حوادث اوایل دی ماه پارسال باعث شد آمریکایی‌ها با برداشت غلط و تصور ناروا موضع‌گیری جدیدی را علیه ایران اعلام کنند

روحانی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم. دی امسال دی ماه پربرکتی برای مردم خواهد بود و بهمن که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم اما در دی ماه پارسال در اول و آخرش با یک مشکلاتی مواجه شد و همان حوادث اوایل دی ماه پارسال باعث شد آمریکایی‌ها با برداشت غلط و تصور ناروا موضع‌گیری جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران و توافق هسته‌ای اعلام کنند.

رئیس‌قوه مجریه اضافه کرد: آمریکا همچنین در هر مقطعی قدم، فریاد و صحبتی کرد تا به خیال خود اهدافش برسد،‌هدف اصلی آمریکا از این توطئه‌ها، تحریم‌ها و فشارها که مستقیما بر ملت بزرگ ایران است و بر مردم منطقه و بر شرکت‌های تجاری و اقتصادی جهان است و برخلاف همه مقررات بین‌المللی هدف اصلی به زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است. آمریکایی‌ها مانع بزرگ خودشان را در این منطقه حساس ایران سرافراز و قدرتمند می‌بینند و لذا هر گاه که ما در پیشرفت‌های داخلی توانستیم حرکت بزرگی را به وجود آوریم آنها سد راه شدند و پیش روی جمهوری اسلامی قرار گرفتند چون از توانمندی جمهوری اسلامی ایران هراس دارند. بی تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید و ایران سرافرازتر، قدرتمندتر و مردم ایران با استقامت و هوشیاری بیشتر خواهد ایستاد.

اهم اظهارات رئیس جمهور به شرح زیر است:

*شما می‌دانید که از سال ۹۲ و آغاز دولت یازدهم همه با هم؛ دولت و مجلس، ملت و دولت تصمیم گرفتیم که از تورم فزاینده جلوگیری کنیم، تورم را متعادل و  تک رقمی کنیم، رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم و اشتغال را به نقطه مطلوب برسانیم اما این اهداف که با همکاری هم به دست آوردیم برای دشمنان ما و بویژه آمریکا قابل تحمل نبود. در سال ۹۶ یعنی پایان دولت یازدهم به تورم تک رقمی دست یافتیم و این در حالی بود که در سال قبل از آن، رشد اقتصادی به ۳.۷ رسیده بود. ۷۹۰ هزار اشتغال خالص داشتیم و رشد سرمایه‌گذاری ما از منهای ۱۷.۴ به مثبت ۳.۴ رسید.

* به عبارتی همه شاخص‌ها  مثبت بود و ما با انتخاب مسیر درست به سمت اهداف حرکت می‌کردیم اما آمریکایی‌ها توطئه و نقشه شوم خودشان را برای تحریم ملت ایران اجرا کردند و ما در اوایل سال ۹۷ با التهاباتی ابتدا در بازار ارز و سپس در بازار کالا و علی‌القاعده در سایر بازارها مواجه شدیم.

برخی اقتصاددانان از ابر تورم سخن گفتند و در روزنامه ها نوشتند ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد

* آنچه آمریکا در سال ۹۷ مد نظر داشت، دو مسأله اصلی بود یکی ناامیدی ملت ایران نسبت به آینده نظام و کشور و دوم القاء ناکارآمدی نظام که مردم تصور کنند دولت بر اوضاع مسلط نیست و به تعبیر بعضی از سایت‌ها و روزنامه‌هایی که متأسفانه گاهی تعبیراتشان نادرست و ناپسند است گفتند دولت کشور را رها کرده و از کنترل خارج شده است.

* برخی نیز که اقتصاد می دانستند،از ابرتورم سخن گفتند و برخی از اینکه ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد، در روزنامه‌ها نوشتند، تلاش کردند که مردم را ناامید و دولت را ناکارآمد معرفی کنند. البته بسیاری از اینها ممکن است هدف سوء نداشتند اما دوستانی هم که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند، متأسفانه آثارش برای ملت و برای نظام خطرناک خواهد بود.

* سوال این است که چرا کشور و اقتصادی که در مسیر توسعه حرکت می‌کرد، تورم را مهار و تک رقمی کرده بود، اشتغال را به سمت نقطه مطلوب پیش می‌برد و  رشد سرمایه‌ گذاری را مثبت کرده بود، صادرات غیرنفتی را در ۲ سال با تراز مثبت حرکت داده بود و در بسیاری از زمینه‌های مهم و سرنوشت ساز از جمله گندم  و گازوئیل به خودکفایی رسیده و در بنزین نیز به زودی خودکفا خواهیم شد، در ماه های اولیه سال ۹۷ با التهاب مواجه شد.

*کشوری هستیم که توانست حرکت بزرگ در کالاهای مهم از قبیل فولاد و پتروشیمی بوجود بیاورد و در زمینه گاز خودکفا شود، از غرب تا جنوب و از شمال تا جنوب کشور همه جا آثار حرکت صنعت گاز و پتروشیمی را مشاهده می‌کردیم و در شرایط بسیار سخت آب و هوایی توانستیم از مسأله تامین آب آشامیدنی مردم در سال ۹۷ با مشکلات آب و هوایی عبور کنیم و همچنین در زمینه برق در طول چند سال گذشته قادر بودیم بیش از ۹.۶ هزار مگاوات بر میزان برق تولیدی کشور اضافه کرده و از ۷۰ هزار مگاوات به ۸۰ هزار مگاوات برسیم و در دولت دوازدهم نیز ۱۲ هزار مگاوات به مدار خواهیم آورد.

مردم ما شاید همه ریزه‌کاری‌ها را ندانند

* مسیر این دولت توانمند، این ملت مقتدر، این مجلس هوشمند، این قوه قضائیه همراه و این نیروهای مسلح جان برکف در کنار هدایت‌ها و ارشادات مقام معظم رهبری، مسیر توسعه و اقتدار و پیروزی در بخش اقتصادی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی بود.

*به چه دلیل یک مرتبه در ماه‌های اولیه سال ۹۷، کشور و اقتصاد ما با التهاب مواجه شد، دلیل این بود که اولاً تحریم‌ها توانست بر بازار ارز ، هم روانی و هم در عمل تأثیر بگذارد. مردم ما شاید همه ریزه‌کاری‌ها را ندانند، ما در اوایل سال ۹۷ در مقطعی قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی ما تقریباً صفر بود، آن التهابات در بازار بوجود آمد و دولت ناچار شد برای آرام کردن بازار و نجات کشور از التهاب ،تصمیماتی هرچند سخت اتخاذ و اجرا کند که برای دولت نه اولویت اول و دوم که اولویت سوم بود.

* تحریم ها باعث شد با کشورهایی که مبادلات ارزی و بانکی داشتیم و اسکناس ارزی تبادل می‌کردیم با مشکل مواجه شویم، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تحریم بر اقتصاد کشور و بر زندگی مردم تأثیر منفی نمی‌گذارد اما هیچ کس هم نمی‌تواند بگوید آمریکا به اهدافش دست خواهد یافت.

* آمریکا حتماً شکست می‌خورد و به اهدافش نمی‌رسد، اما در عین حال تحریم مشکلاتی را برای زندگی مردم بوجود آورده و می آورد و باید تلاش کنیم که این مشکلات را کاهش دهیم و این کار در قدرت ما است. مجلس و دولت و نظام ما قادر هستند که مشکلات را کاهش دهند و جلوی ادامه التهابات را بگیرند. جلوی التهابات را بگیرد و شرایط را مساعد کند پس عامل اول تحریم بود.

صندوق بازنشستگی آنقدر پول داشت و به ما کمک می‌کرد اما ببنید به چه روزی افتاده است؟

*عامل دوم ساختارهای ناسالم اقتصادی در کشور که از دهه‌های پیش پای ما است بود چه در قبل و چه بعد از انقلاب. این ساختارهای نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند و این ساختار نامناسب بروز و ظهورش در شرایط تحریم بیشتر خواهد بود. اگر ساختار ما ساختار سالمی بود می‌توانم ادعا کنم که امسال یا حتی پارسال می‌توانستیم بودجه بدون نفت داشته باشیم.کل نفت ما در بودجه‌ای که امروز تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است. من از شما می‌پرسم،‌چقدر ما به صندوق بازنشستگی کمک می‌کنیم، اگر صندوق‌های ما سالم بود ما به نیروهای مسلح دو حقوق می‌دهیم. حقوق شاغلین و عینا حقوق بازنشستگان، تمام حقوق بازنشستگی نیروهای مسلح در بودجه سالانه ما امروز ذکر و درک می‌شود.

* سال ۹۸ حدود ۸۱ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌کنیم. از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه ۹۸ هشتاد و یک هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌کنیم. از ۱۱۰ هزار میلیارد تمان در بخش رفاهی در بودجه ۹۸ هشتادو یک هزار میلیارد تومان مربوط به بخش صندوق‌ها می‌شود. کی باید صندوق‌ها را در مسیر درست قرار دهیم؟ تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود؟ پس این همه سرمایه‌گذاری برای صندوق برای چه بود؟این زمانی بود که ما مشکل داشتیم به سمت صندوق می‌رفتیم، صندوق بازنشستگی آنقدر پول داشت و به ما کمک می‌کرد. در زمان جنگ در شرایطی ما این کار را می‌کردیم. این صندوقی که به ما کمک می‌کرد ببینید به چه روزی افتاده است و تامین اجتماعی که باید روی کار خودش بایستد و این همه بنگاه اقتصادی به اسم شستا درآمدش در سال چند درصد است و بنگاه‌های ضرردهش چند درصد است؟ ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم، ما بخش خصوصی را تقویت نکردیم، محضر شما عرض می‌کنم اگر بخش خصوصی ما در کشور فعال بود و بار اقتصاد عمدتا بر عهده بخش خصوصی بود امروز تاثیر تحریم در کشور ما به مراتب کمتر بود. اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتما اثر تحریم کمتر بود.

تا بانک ما سالم نشود اقتصاد ما سالم نمی‌شود

* شما ببینید یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور آورد و چطور مردم، خانواده‌ها، سپرده‌گذارها گرفتار شدند و دولت را گرفتار کرد و امروز که من در خدمت شما هستم در تلاش برای اصلاح بانک‌ها از هر روز دیگر بیشتر هستیم و خوشبختانه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد یکی از مباحثی که تقریبا بیشترین وقت این جلسات را گرفته موضوع بانکی است. یک زمانی موضوع بازار ارز بود اما مسائل بانکی الان بیشتر مطرح است.

* تا بانک ما سالم نشود اقتصاد ما سالم نمی‌شود، ما مشکل در مالیات داریم، معافیت‌های مالیاتی را باید رئیس سازمان برنامه و بودجه به همه مردم اعلام کند و به آنها بگوید چه کسانی از مالیات معاف هستند و چه بنگاه‌هایی مالیات نمی‌دهند،‌مردم با شفافیت و صراحت بدانند. بیشترین سود را سوداگران و دلالان می‌برند و کمترین مالیات را آنها می‌دهند. ما باید نظام مالیاتی‌مان را تصحیح کنیم نه اینکه مالیات دهنده در شرایط مشکل اقتصادی از او مالیات بیشتری بگیریم، پایه مالیاتی را گسترش دهیم، این پایه مالیاتی باید همه را شامل شود و هر که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتر بدهد.هر که بامش بیشت برفش بیشتر.

هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم

* ما در زمینه مالیات و عوارض گمرکی که مجموع اینها نسبتا شرایط خوبی در بودجه سال 98 دارد و 153 هزار میلیارد تومان بودجه سال آینده را بخش مالیاتی و عوارض گمرکی تشکیل می‌دهد. آنچه ما در اینجا مشکل داشتیم شرایط‌های ساختاری و اقتصادی و از جمله بودجه ریزی ما بود. ما در بودجه خیلی حرکت‌های مخفی داریم که اینها باید آشکار شود. بودجه ما باید شفاف شود و هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم.

* بزرگترین اقدامی که از نظر من دولت دوازدهم باید انجام دهد و فکر می‌کنم شما هم موافق باشید دولت الکترونیک است. ما تا دولت الکترونیک را تکمیل نکنیم و تا همه داده‌های اطلاعاتی ما در یک جا جمع نشود و تا مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند ما باز هم دچار فساد و رانت خواهیم شد.

بودجه پارسال یک نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود

* بودجه پارسال یک نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود. من خواهش می‌کنم امسال هم مردم بعد از انتشار بودجه حرف بزنند، اشکال و نقد کنند. من یک نکته میخواهم بگویم، قدرتی در کشور ما هست که او باید کشور ما را از بعضی از مشکلات نجات دهد و آن قدرت مردم و افکار عمومی مردم است. دولت و مجلس توان ندارند با هم، هم تلاش کنیم توان نداریم. از ما و شما توانمندتر ملت بزرگ ایران و افکار عمومی است. افکار عمومی  می‌تواند ما را مجبور کند که راه درست را برویم.

* این افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌های ما در اختیار مردم قرار گیرد و همه مردم بدانند چه کسی بودجه می‌گیرد و چرا بعضی وزارتخانه‌های ما چند تا دانشگاه و دانشکده و پژوهشگاه دارند، مگر ما یک آموزش عالی بیشتر باید داشته باشیم؟ یک آموزش عالی و باید تمام بخش‌ها یا منحل یا اقدام در وزارت علوم شوند.جای شرمندگی است من این جمله را بگویم که یک لیسانسه دکترا صادر می‌کند، سواد خودش لیسانس است اما زیر دکترا را امضا می‌کند. این به معنای آن است که آموزش عالی ما در مسیر درست قرار ندارد و هر دستگاهی آموزش عالی دارد و هر کسی دانشگاه دارد.و هر کسی مدرک صادر می‌کند.

* ما امسال در تبصره 21 بودجه به این مسئله اشاره کردیم، شما کمک کنید تا این قدم مهم را برداریم. نمایندگان محترم ما خدمات را به مردم گران می‌دهیم، دولت خدمات را به مردم گران می‌دهد، اگر شما می‌خواهید از گرانفروشی صحبت کنید حتما نام دولت را در این لیست بگذارید. ما برای هر دانش‌آموزی به طور متوسط در سال آینده 4 میلیون تومان از خزانه مردم و بیت‌المال هزینه می‌کنیم. اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان این کار را انجام دهند حداکثر یک میلیون تومان می‌شود. 4 برابر از پول بیت‌المال ما هزینه می‌کنیم برای یک دانش‌آموز در حالی که می‌توانیم این را ارزان کنیم. البته این کار یکساله امکان پذیر نیست. ممکن است 5 یا 10 سال طول بکشد و ما امسال در بودجه این پیشنهاد را داده‌ایم که سال آینده حداقل 10 درصد به صورت خرید خدمت باشد و این می‌تواند با تصویب نمایندگان ادامه پیدا کند.

ما چقدر توانستیم از لحاظ روانی و تبلیغاتی مقابل آمریکا بایستیم؟

* من از شما می‌پرسم، می‌خواهم از شما بپرسم چرا تحریم در ما اثر کرد؟ برای اینکه ما ساختارها را اصلاح نکردیم، اگر ساختارهای اقتصادی را اصلاح کنیم دلیل اول تحریم ظالمانه خارجی بود،دوم همین ساختارهای اقتصادی و سوم وضعیت روانی جامعه است. آمریکایی‌ها از دی ماه پارسال شروع کردند علیه ما تبلیغ کردند،ما چقدر توانستیم روبروی آمریکا بایستیم، رسانه‌ها را می‌گویم، رادیو تلویزیون را می‌گویم، سایت‌ها را می‌گویم، همه آنها یک موبایل دست‌شان است آنها را می‌گویم،‌ ما چقدر توانستیم از لحاظ روانی و تبلیغاتی مقابل آمریکا بایستیم. اولش خیلی خسته و ناتوان دستگاه‌های تبلیغاتی ما حرکت کردند، یک مقدار بعد بهتر شد. بخش روانی تاثیر بسیار عمیقی داشت. درست است که تحریم مستقیما در اقتصاد اثر می‌گذارد اما در عین حال بخش روانی آن و انتظارات مردم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

* چهارمین عامل بروز مشکلات اقتصادی در سال جاری در کشور روابط خارجی ما است، روابط خارجی ما باید مستحکم‌تر شود. من از شما نمایندگان محترم می‌پرسم الان که آمریکا ما را تحریم کرده چند کشور دنیا حامی آمریکا هستند، اگر بخواهید بشمارید با انگشتان یک دست باید بشمارید. آمریکا برای اولین بار در 40 سال گذشته علیه ما توطئه کرده است. جنگ درست کرده، تحریم درست کرده، هواپیمای ما را سرنگون کرده و در کشور ما نیرو پیاده کرده، سکوی نفتی ما را زده است، اما همیشه آمریکا در توطئه‌اش علیه ایران قبلا توانسته بوده بسیاری از کشورها را همراه خود کند. چه در شورای امنیت سازمان ملل چه در دیپلماسی عمومی و چه در افکار عمومی.خیلی‌ها را همراه خودش کرده و خیلی‌ها فکر می‌کنند در مقابل ایستادگی ما با عراق حق با آن کشور است اما امروز این اولین بار است که بعد از 40 سال آمریکا علیه ملت ایران توطئه می‌کند و کسی با او نیست و منزوی شده، آمریکایی که همیشه ادعا می‌کرد ایران را منزوی می‌کند امروز منزوی‌ترین کشور است. در ماجرای توافق هسته‌ای نه سازمان‌های بین‌المللی با او هستند نه کشورهای بزرگ با او هستند، نه شورای امنیت نه آژانس بین‌المللی با او است، نه اروپا، آسیا، چین، روس با او است. خودش با 2-3 از اذناب خودش هست.ما هر چه بتوانیم رواب خارجی‌مان را قوی کنیم و با سایر کشورها روابط بهتری داشته باشیم به استثنای چند کشوری که با ما خصم هستند این روابط می‌تواند به ما کمک کند. هر چه بتوانیم هم پیمان و هم سو و هم نظر داشته باشیم به ما کمک خواهد کرد.

بانک مرکزی ما تصمیم گرفت که بر مبنای مشکلات روزمره برنامه‌ریزی نکند

* چهار عامل تحریم خارجی، ساختارهای غلط اقتصادی در کشور، جنگ روانی و تبلیغاتی و شرایط روابط خارجی باعث التهاب شد و همه اینها دست به دست هم داد تا به این نقطه رسیدیم. اما دولت برای اینکه بتواند التهاب بازار را کنترل کند اولا بانک مرکزی ما تصمیم گرفت که بر مبنای مشکلات روزمره برنامه‌ریزی نکند، بانک مرکزی هر روزی که در بازار التهاب ایجاد می‌شد مجبور بود پول بیشتری به بازار تزریق کند.

* امروز ما به عکس عمل کردیم و ذخایر بانک مرکزی ما از لحاظ اسکناس از هر روز دیگر بهتر است و مداخلات بانک مرکزی به حداقل ممکن رسیده است و تلاش برای روابط بانکی با سایر کشورها علاوه بر تحریم‌های بانکی ادامه دارد. در واقع ثبات مالی و ارزی در یک دو ماه گذشته مخصوصا بعد از 18 آبان همان قولی که من به مردم دادم و به آنها عرض کردم 13 آبان هیچ تاثیر بر ما نخواهد گذاشت. همان وضعی که آمریکا از تمام توان خود استفاده کرده کار جدیدی را ایجاد نخواهد کرد.

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، حسینعلی امیری معاون پارلمانی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، رضا رحمانی وزیر صمت، سید محمود علوی وزیر اطلاعات و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده،  حسن روحانی را برای ورود به صحن علنی مجلس همراهی کردند.

منبع:خبرآنلاین

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واکنش کاربران فضای مجازی به نامه گلایه‌آمیز وزیر بهداشت به حسن روحانی

انتخابات اسفند ماه فرصتی مناسب است تا مردم علف‌های هرز را هرس کنند/ روحانی میز ریاست را دوست دارد و اهل استعفا دادن نیست

فیلم| چرا اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha