کارشناس لبنانی مطرح کرد

دلایل تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه چه بود؟

دلایل تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه چه بود؟

به گزارش سراج24، چهارشنبه هفته گذشته بود که به یکباره آمریکا از تصمیم برای خروج نیروهایش از سوریه خبر داد. این اقدام، تحولی ناگهانی در راهبرد آمریکا محسوب می شود و پایانی بر فرضیه های حضور نظامی بلند مدت آمریکا از سوریه که جیمز ماتیس وزیر دفاع  مستعفی و مسئولان آمریکایی ارشد از حامیان آن بودند، محسوب می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در پیامی توئیتری درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه  نوشت: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم، این تنها دلیل ما در دوران ریاست جمهوری ترامپ برای ماندن در آنجا بود». «گاوین ویلیامسون» وزیر دفاع انگلیس به دنبال تأئید اخبار منتشره درباره خروج نیروهای اشغالگر آمریکا از سوریه از سوی کاخ سفید گفت: قویاً با تصمیم ترامپ درباره شکست داعش در سوریه مخالفم.

تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهایش از سوریه از ابعاد مختلف قابل بررسی است. نیروهای آمریکایی بدون خواست دمشق در سوریه حضور داشتند و به مثابه نیروهای اشغالگری بودند که دولت سوریه همواره خواهان خروج این نیروها و دیگر نیروهایی که بدون مجوز در سوریه حضور دارند، شده بود و از این حیث بازهم می توان نوعی پیروزی برای دمشق در این زمینه قائل شد.

در همین ارتباط، گفتگویی با «امین حطیط» کارشناس لبنانی مسائل سیاسی ـ نظامی ترتیب داده شده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از تصمیم کشورش برای خروج نیروهای نظامی از سوریه خبر داده است. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

این اولین باری نیست که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نیروهای نظامی آن از سوریه سخن می گوید. ترامپ اول بار هنگام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که تصمیم دارد نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه خارج کند.

پس از آن اظهارنظرِ پیش از روی کار آمدن در آمریکا، ترامپ در اوایل سال جاری میلادی تأکید کرد که طی شش ماه نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج خواهد کرد. اما سلسله اتفاقاتی که پس از این اظهارنظر مجدد وی درخصوص خروج از سوریه اتفاق افتاد، موجب شد تا ترامپ تصمیمش در این زمینه را به تعویق بیندازد.

در آن هنگام، این فشارهای رژیم صهیونیستی و همچنین کشورهای غربی و در رأس آنها فرانسه بود که موجب شد تا ترامپ از تصمیمش برای خروج از سوریه به صورت موقت صرف نظر کند. از سوی دیگر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز مبالغ هنگفتی را به عنوان باج به ایالات متحده پرداخت کردند تا این کشور به حضورش در سوریه ادامه دهد.

*به نظر شما علل و عوامل مهمی که موجب شده تا رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به خارج کردن نیروهای نظامی این کشور از سوریه بگیرد، چیست؟

با این حال، امروز شاهد آن هستیم که ترامپ برای سومین بار اعلام کرده که نیروهای نظامی آمریکا از سوریه خارج خواهند شد و تصمیمش در این زمینه را اتخاذ کرده است. به نظر می رسد که این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، علل و عوامل مهمی داشته باشد. یکی از این علل و عوامل، به روند تحولات میدانی سوریه باز می گردد.

واقعیت این است که سلسله دستاوردهای میدانی نیروهای مقاومت سوری که با حمایتها و کمکهای متحدان منطقه ای و فرا منطقه ای آنها حاصل شد، ادامه کار آمریکایی ها در سوریه را با مشکلات و پیچیدگی های زیادی فراهم کرده است.

از سوی دیگر، این تصمیم می تواند یک بُعد داخلی داشته باشد؛ به این معنا که ترامپ با اتخاذ چنین تصمیم بزرگی قصد دارد به افکار عمومی در آمریکا القاء کند که او تصمیم گیرنده نهایی در هر موضوعی است و هیچکس نمی تواند چیزی را به او تحمیل و یا دیکته کند. ترامپ با این اقدام می خواهد که از درگیری های سیاسی داخلی با احزاب و جریان های مخالف، پیروز خارج شود.

این فرضیه آنجا بیش از پیش رنگ واقعیت به خود می گیرد که می بینیم ترامپ، خود به تنهایی و بدون توجه به نظرات و دیدگاه های فرمانده هان ارشدش چنین تصمیمی را گرفته است. استعفای وزیر دفاع آمریکا و فرستاده این کشور در ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش، گواه بر این مدعاست.

دلیل دیگری که می توان برای تصمیم ترامپ درخصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ذکر کرد این است که ترامپ بیش از یک سیاستمدار، یک فرد تاجر است. ترامپ به این نتیجه رسیده است که آمریکا پس از سال ها حضور در سوریه نه تنها هیچ عاید مالی نداشته، بلکه خسارت های مالی فراوانی را نیز متحمل شده است و افق روشنی برای جبران این خسارت مالی در سوریه برای واشنگتن وجود ندارد.

*بلافاصله پس از اعلام تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی از سوریه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که آنکارا عملیات شرق فرات را کلید خواهد زد. به نظر شما ارتباطی میان دو مسأله خروج آمریکا از سوریه و عملیات ترکیه در شرق فرات وجود دارد؟

هر دو مسأله به صورت کاملا پیچیده با یکدیگر در ارتباط هستند. پیش از اعلام تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی از سوریه، ترامپ با اردوغان همتای ترکیه ای خود گفتگو کرده بود و به خوبی می دانست که آنکارا تصمیم خود برای انجام عملیات نظامی در خاک سوریه را گرفته است.

لذا ترامپ خود را بر سَر دو راهی سختی دید که اگر با عملیات ترکیه مخالفت می کرد، قاعدتا باید به مقابله نظامی با آن در سوریه می پرداخت و این برخلاف مصالح واشنگتن بود؛ و اگر با آنکارا موافقت می کرد، به نوعی به ژست حقوق بشری که طی سالهای گذشته در سوریه گرفته بود از بین می رفت و نقاب از چهره واشنگتن کنار می رفت.

ترامپ در جریان تماس تلفنی با اردوغان صراحتا به وی گفت: «ما از سوریه می رویم و آن را برای تو رها می کنیم»! ترامپ این پیام را به ترکیه رساند که می تواند پس از عقب نشینی آمریکا، عملیات خود در شرق فرات را کلید بزند. اردوغان نیز عملیات شرق فرات را به تعویق انداخت. علت آن هم کاملا مشخص است و آن، فرا رسیدن زمان عقب نشینی نیروهای آمریکایی است.

*فرانسوی ها اعلام کرده اند که علیرغم اعلام آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی از سوریه، پاریس به حضور نظامی در این کشور ادامه می دهد. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

گمان نمی کنم که پس از این، فرانسه بتواند حضور فعال و مؤثری در سوریه داشته باشد. اعلام فرانسوی‌ها مبنی بر بقاء در سوریه حتی در صورت عقب نشینی آمریکا نوعی اقدام تاکتیکی برای تحریک واشنگتن به عقب نشینی از تصمیمش است.

بدون شک، بدون حضور نظامی ایالات متحده آمریکا در سوریه فرانسه نیز قادر به تداوم حضور نظامی در این کشور نخواهد بود. فرانسه نیز راه انگلیس و آلمان را خواهد رفت و به محض عقب نشینی آمریکا از سوریه، مقامات پاریس نیز از این کشور عقب نشینی می کند. آنها تنها زمان اعلام عقب نشینی خود را نکرده اند اما بدون شک این کار را خواهند کرد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مستند تحسین شده سید حسن نصرالله به تلویزیون می‌آید

ترامپیسم بدون ترامپ هم ادامه پیدا خواهد کرد

با ترس از دشمنان زندگی خواهی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha