محمدصادق کوشکی:

آمریکایی‌ها با خروج از سوریه می‌خواهند اهداف خود را به صورت جنگ نرم پیش ببرند

آمریکایی‌ها با خروج از سوریه می‌خواهند اهداف خود را به صورت جنگ نرم پیش ببرند

محمدصادق کوشکی کارشناس برجسته‌ی مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی اظهارات ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان گفت: آمریکایی ها سال ۲۰۰۰ وارد افغانستان شدند و هدف خود را مبارزه با طالبان و القاعده اعلام کردند. البته در هیچ‌کدام موفق نشدند چون بخش‌هایی از افغانستان هم‌چنان در دست طالبان و القاعده است. در سوریه از سال ۲۰۱۲ به بعد شاهد حضور نیروهای آمریکایی در شمال و شرق فرات و سه راهی اتصال کشورهای عراق، سوریه و ترکیه بودیم. از همان سال حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی در مناطق کرد عراق مستقر شدند. الان هم حدود ۷۰۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی در افغانستان هستند.
وی افزود: یکی از راهبردهایی که آمریکا در پیش دارد کاستن از هزینه‌های نظامی و تمرکز دادن به تاکتیک‌ها و راهبردهای جنگ نرم است. اهداف آمریکایی‌ها هم‌چنان همان اهداف است، اما راهبردشان تغییر کرده است. در جنگ نرم آن‌ها هزینه‌ی کمتری دارند تا جنگ نظامی. البته این هزینه فقط هزینه‌ی مالی نیست.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها نتوانستند به قول‌هایی که به مردم افغانستان دادند، عمل کنند. البته آن‌ها برای عملی کردن وعده‌هایشان به افغانستان نرفتند. همان‌طور که برای کمک به عراق به آن‌جا نرفتند. شاهد بودیم که پس از مدتی اقدام به تشکیل اقلیم خودمختار کرد در عراق و ترکیه کردند.
کوشکی در پایان تصریح کرد:برخی گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی معامله‌ی آمریکایی‌ها با ترکیه جهت خروج از سوریه به‌نظر نمی‌تواند درست باشد. البته آمریکایی‌ها نمی‌خواستند با ترکیه هم وارد درگیری شوند اما هدف اصلی آن‌ها هم‌چنان تمرکز بر منطقه‌ی غرب آسیاست. آمریکایی‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که باید اهداف خود را با تغییر راهبرد پیش ببرند.
انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

آیت الله رئیسی: راه حل مسائل افغانستان، فقط گفتگو بین افغان‌هاست

اعتماد به آمریکا برای به ارمغان آوردن پیشرفت و امنیت خطایی راهبردی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha