نوسازی ۲۷۰ محله در طول سال امکان‌پذیر نیست

نوسازی ۲۷۰ محله در طول سال امکان‌پذیر نیست

به گزارش سراج24، مجید روستا عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری در نخستین دوره آموزشی بازآفرینی شهری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نوسازی سالانه ۲۷۰ محله امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: انجام چنین اقداماتی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی است، بنابراین نوسازی و بازسازی‌ این محلات طبق قانون برنامه ششم بیش از یک سال زمان می‌برد.

وی با بیان اینکه نوسازی و بازسازی محلات در مناطق بافت‌های فرسوده همانند یک کار اجتماعی نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی‌ است، گفت: در بخش‌های آموزشی ساخت یک مدرسه کافی نیست، بلکه برای ارتقای سطح سواد باید علاوه بر ساخت مدارس سایر بخش‌ها و دوره‌های آموزشی را تکمیل کرد.

روستا تأکید کرد: ساخت فیزیکی ۲۷۰ محله برای توسعه بازآفرینی کافی نیست و باید اقدامات کمی و کیفی در کنار یکدیگر انجام شود.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری بیان کرد: مقوله ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد یک هدف‌گذاری خوبی است در صورتی که پیش زمینه‌های آن از سوی دولت و بخش خصوصی فراهم شود.

روستا با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته برای ساخت این واحدهای مسکونی ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است، افزود: این تسهیلات از صندوق توسعه ملی تأمین شده و به عنوان وجوه‌ ارائه شده در اختیار بانک‌های عامل قرار گرفته است.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری اظهار کرد: در کلانشهر‌ها تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی  و در سایر شهرها تسهیلات 40 میلیون تومانی از این میزان اعتبارات در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: به دلیل آنکه بانک مسکن تسهیلات خرید را از صندوق‌های مسکن یکم برای متقاضیان در نظر گرفته است، بنابراین تسهیلات نوسازی‌ و بازسازی‌ همین میزان تعیین شده است.

روستا گفت: در ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی زمین در اختیار مردم قرار گرفته و دولت در قالب ابزارهای مالی از بخش خصوصی در تمامی حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی استفاده کرده است.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری اظهار کرد: برای آگاه‌سازی مردم در این واحدها ابزارهای مدلی و تشویقی از جمله ارائه پروانه ساخت، تأمین تمامی انشعابات‌ را در نظر گرفته‌ایم و دولت هیچ نقش مداخله‌ گرانه‌ای در ساخت این واحدها ندارد در حالی که در طرح مسکن مهر دولت به صورت مستقیم مداخله‌گر بود.

وی ادامه داد: در طرح بازسازی محلات هدف دولت خود را درگیر نمی‌کند و شهرداری‌ها در نوسازی و ساخت این واحدها اثرگذار هستند.

روستا با بیان اینکه مخاطبان این واحدها گروه‌های کم درآمد هستند، افزود: به طور معمول در ایران بر خلاف سایر کشورهای‌ دنیا بخش خصوصی و انبوه سازان تجربه‌ای در ساخت واحدهای مسکونی برای گروه‌های کم درآمد ندارند و این بخش انتظار سود مطمئن‌ دارد.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری توضیح داد: بخش خصوصی در ساخت مسکن برای گروه‌های درآمد نمی‌تواند ۱۵ یا ۱۷ سال منتظر باشد تا سود طرح‌های خود را باز پس گیرد، بنابراین دولت بازپرداخت و سود این طرح را به پیمانکاران‌ بازمی‌گرداند.

وی افزود: مهم‌ترین ابزارها و مکانیزیم‌های تشویقی در این طرح آن است که دولت تضمین کننده سنوات بازپرداخت ‌این واحدهای مسکونی است.

روستا با بیان اینکه ۳ هزار و ۲۰۰ بافت فرسوده در استان تهران وجود دارد، افزود: ۲۷۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته شده که تمامی این واحدها مشکلات بسیار زیادی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارند.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران بازآفرینی‌ شهری اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ سال است که توسعه شهری به ویژه در تهران صورت گرفته، اما هیچ زمانی به بافت‌های فرسوده همانند توسعه مناطق ۲۲ و ۴ توجه نشده، بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم که توسعه و نوسازی این بافت‌ها را برای نخستین بار در دستور کار خود قرار دهیم.

وی در پایان گفت: توسعه بافت‌های فرسوده امسال در برنامه در دستور کار بوده، اما هنوز منابع آن تخصیص نیافته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

معاملات مسکن در بهار ۹۸ ۳۴.۶ درصد کاهش یافت

جوانان شاغل در دستگاه های دولتی خانه‌دار می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha