مدت زمان رسوب کالا در بنادر بالاست

مدت زمان رسوب کالا در بنادر بالاست

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی گمرک، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه بررسی مسائل گمرکی کشور که عصر روز گذشته برگزار شد با اشاره به اهمیت جلوگیری از رسوب و انباشت کالا در بنادر، گمرکات و انبار‌های متعلق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، بر سازماندهی لازم به منظور تسهیل در روند ترخیص کالا و تامین نیاز‌های اساسی کشور در مقطع حساس کنونی تاکید کرد.


معاون اول رئیس جمهور هدف دشمنان ملت ایران از اعمال تحریم را ایجاد اخلال در جریان واردات کالا به کشور ارزیابی کرد و اظهار کرد: دشمنان می‌خواهند با ایجاد اختلال در مسیر تجارت خارجی، کشور را در تامین کالا‌های مورد نیاز مردم با مشکل روبرو کرده و در نتیجه کشور را با ناآرامی و بی ثباتی مواجه کنند.

 جهانگیری افزود: دولت در مقابل، برنامه ریزی‌های لازم را انجام داده است و در جلسات متعدد نظیر جلسات ستاد مقابله با تحریم و جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، تصمیمات مناسبی اتخاذ شده است تا جریان واردات کالا تحت هر شرایطی انجام شود و کالا‌های مورد نیاز در اختیار مردم کشور قرار گیرد.
 
معاون اول رئیس جمهور به سفر اخیر خود به استان هرمزگان و بازدید از بندر شهید رجایی و گمرک بندر عباس اشاره و تصریح کرد: باید با هماهنگی همه دستگاه‌ها و رفع برخی مقررات زائد و دست و پا گیر از رسوب کالا‌ها و مایحتاج کشور در گمرکات کشور جلوگیری شده و به سرعت درباره این کالا‌ها تعیین تکلیف و مراحل ترخیص آن انجام شود.
 

کاهش میزان کالاهای متروکه در بنادر و گمرکات/ گمرکات در مبادی اصلی کشور باید ۲۴ ساعته فعال باشند

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از روند کاهشی میزان کالا‌های متروکه و بلاتکلیف در بنادر و گمرکات کشور، از استانداران، سازمان بنادر و کشتیرانی و نیز سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی کشور خواست تا به طور منظم در خصوص میزان رسوب کالا‌ها در بنادر و گمرکات کشور به هیئت دولت گزارش‌های لازم را ارائه کنند.

 جهانگیری با بیان اینکه گمرکات در مبادی اصلی کشور باید به طور ۲۴ ساعته فعال باشند، بر همکاری وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی برای تامین مساله ارز مورد نیاز برخی اقلام و محصولات کشاورزی به منظور معطل نشدن کشتی‌ها در بنادر تاکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور ضمن قدردانی از زحمات همه مدیران و کارکنان سازمان بنادر و کشتیرانی و گمرکات کشور، خواستار تلاش بیشتر برای تسریع در زمان بارگیری و تخلیه کالا شد.

در این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی گمرک را پیشانی تجارت خارجی کشور توصیف کرد و گفت: گمرک برای اینکه بتواند وظایف و تکالیف خود را به نحو مطلوب انجام دهد، نیازمند تکمیل زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری است که باید با حمایت‌های دولت، این نیاز‌ها تامین شود.

وزیر کشور در این جلسه بر مدیریت واحد و هماهنگی دستگاه‌ها به منظور جلوگیری از رسوب کالا و مقابله با قاچاق تاکید کرد و خواستار برنامه‌ریزی در استان‌های مرزی برای تسهیل در جریان صادرات و واردات شد.
 

مدت زمان رسوب کالا در بنادر بالاست

رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی هم در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت رسوب کالا در بنادر تجاری کشور ارائه کرد و گفت: مدت زمان ماندگاری کالا در بنادر کشور از مدت زمان نرمال جهانی بالاتر است که باید برای کوتاه‌تر شدن این مدت تلاش و برنامه ریزی کنیم.

وی همچنین گزارشی از آخرین آمار رسوب کالا در بنادر کشور و مهمترین علل تاخیر ترخیص کالا ارائه کرد و به بیان راهکار‌ها و پیشنهادات برای تسریع در روند ترخیص کالا پرداخت.

میر اشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در این نشست ضمن ارائه گزارشی از آخرین چالش‌های موجود در گمرکات کشور، به تشریح علل و عوامل عدم ترخیص به موقع کالا‌ها پرداخت و گفت: باید اطلاعات مربوطه به کالا‌های وارداتی پیش از ورود به کشور و در حین حمل در اختیار گمرک قرار گیرد تا روند ترخیص کالا با سرعت بیشتری انجام شود.

در این جلسه که وزیر دادگستری، استاندار هرمزگان، رئیس سازمان ملی استاندارد، رییس کل دیوان محاسبات کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز حضور داشتند، پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد کارگروهی با نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی برای جلوگیری از انباشت کالا‌های متروکه در انبار‌ها تشکیل شود. همچنین به منظور تسریع در موضوع تعیین مابه‌التفاوت قیمت ارز مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد خود را در کمیسیون اقتصاد ارائه کند.
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حذف دلارجهانگیری نباید به پای نظام نوشته شود

تعیین میزان مالیات املاک در سال ۹۸

امکان ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز برای مواد اولیه فراهم شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha