کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و خارمیانه:

آمریکا و متحدانش از حمله‌ی مستقیم به ایران می‌ترسند

آمریکا و متحدانش از حمله‌ی مستقیم به ایران می‌ترسند

جعفر قنادباشی کارشناس امور بین‌الملل و خاورمیانه در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی اظهارات ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اظهار داشت: صحبت‌های ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ضمنی بود و هنوز از طرف هیچ مقام رسمی آمریکایی اعلام نشده است. مواضعی که ترامپ می‌گیرد زمانی رسمیت پیدا می‌کند که از زبان سخنگوی کاخ سفید مطرح شود. این اضهار نظر تکراری است و چندین بار هم آن را بیان کرده است، اما وقتی گفت باید نیروهایشان را از افغانستان هم خارج کنند این موضوع جدی‌تر شد.
وی افزود: مهم‌ترین احتمالی که می‌توان داد این است که هم هزینه‌هایی که می‌کنند برایشان سود و منفعتی در پیش ندارد و هم می‌توان گفت معاملاتی با ترکیه داشته‌اند. یک نکته‌ی اساسی که این تصمیم را دچار شک می‌کند این است که با خروج نیروهای آمریکایی اسرائیل تحت فشار قرار می‌گیرد و این موضوع برای آمریکایی‌ها بسیار مهم است. سوریه در پی شکست‌های متعددی که بر داعش وارد کرد روز به روز قدرتمندتر شده است و خروج آمریکایی‌ها از آن‌جا این قدرتمندی را چند برابر می‌کند. با این تفاسیر می‌توان گفت خروج یا کاهش نیروهای آمریکایی از افغانستان محتمل‌تر از سوریه است.
سفیر سابق ایران در لیبی ضمن تاکید بر آشفتگی درونی در تیم ترامپ تصریح کرد: ترامپ در این مدتی که روی کار آمده صحبت‌های بی‌اعتباری زده است. همین موضوع حرف‌هایش را دچار ابهاماتی می‌کند. کارشناسان و مشاوران ترامپ هیچ برنامه‌ی دقیق و درستی برای خاورمیانه ندارند و دچار گنگی و ابهام شده‌اند. طراحی‌های غلط آن‌ها باعث شده ترامپ حرف‌هایی بزند که برای آمریکا مشکل ساز باشد و همین امر منجر به آشفتگی در تیم او شده است.
کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل عنوان کرد: اگر ابهامات موجود را کنار بگذاریم، دو مسئله است که مسلم و حتمی است. اول این‌که آمریکایی‌ها به دلیل قدرتمند شدن نیروهای محور مقاومت و اشتباهاتی که خودشان در خاورمیانه انجام دادند در این منطقه بسیار ضعیف شده‌اند. با این‌که در کشورهای منطقه از افغانستان و پاکستان گرفته تا قطر و امارات و عربستان پایگاه نظامی دارند اما از نظر توان‌مندی و تاثیرگذاری بسیار ضعیف شده‌اند.
وی افزود: به اعتراف مقامات آمریکایی، آن‌ها با این‌که در کشورهای زیادی از منطقه، پایگاه نظامی دارند اما هم‌چنان در کنار آن‌ها از ناوهای هواپیمابر هم استفاده می‌کنند و به نوعی پایگاه‌های نظامی را کافی نمی‌دانند که این مسئله خود دلیلی بر کاهش توان‌مندی و تاثیرگذاری آن هاست.
کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در ادامه گفت: دومین مسئله این است که کشورهای متحد آمریکا هم ضعیف شده‌اند. به عنوان مثال اسرائیلی‌ها از قدرتشان کم شده و همان‌طور که ملاحظه می‌شود در برابر حماس، حزب الله و نیروهای مقاومت در سوریه بسیار آسیب‌پذیر شده‌اند. نمونه‌ی دیگر عربستان است که با هزینه‌های گزاف برای جنگ‌های مختلف، هم از نظر نظامی و هم از نظر اقتصادی بسیار آسیب‌پذیر شده است.
قنادباشی در پایان متذکر شد: یک احتمال که نباید آن را از نظر دور بداریم این است که دشمن در جهت فریب هم گام برمی‌دارد و ممکن است که این اظهار نظرها حقه‌بازی آن‌ها باشد که پس از مدتی یک غافل‌گیری به‌وجود آورند. بعید نیست که این فریب در جهت ایجاد تنش منطقه‌ای علیه ایران یا سوریه باشد. چون آمریکایی‌ها توان مقابله‌ی مستقیم با ایران را ندارند. سطح آمادگی ایران بالاست و توان پاسخگویی قدرتمندی علیه دشمنانش دارد. آمریکا و متحدانش از حمله‌ی مستقیم به ایران بیمناک‌اند و به توانایی و قدرت ایران پی برده‌اند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

لبنان با هوشیاری سیدمقاومت از این مرحله عبور می‌کند

جبهه تحت حمایت آمریکا در حال نزول و فروپاشی است

هر کشوری دنبال استقلال سیاسی و فرهنگی باشد جزو جبهه مقاومت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha