وزیر نیرو در همایش بسیجیان صنعت آب و برق مطرح کرد؛

پیک مصرف در اوج بار تابستان که به ۵۶ هزار مگاوات می‌رسد

پیک مصرف در اوج بار تابستان که به ۵۶ هزار مگاوات می‌رسد

به گزارش سراج24، به نقل از وزارت نیرو؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو در گردهمایی بسیجیان صنعت آب و برق اظهار کرد: ظرفیت بسیج یکی از مقولاتی است که به برکت انقلاب در کشور ما شکل گرفته و تفکری که مثل آب در هر ظرفی قرار بگیرد شکل آن ظرف را به خود گرفته در حالی‌ که ماهیت خود را حفظ می‌کند.

وی اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: در بخش‌های مختلف در مقایسه با سایر جوامع، جامعه خوش مصرفی نیستیم و من به عنوان مسئول وزارت نیرو برای اصلاح این شیوه، دست یاری به سوی همه از جمله بسیج دراز می‌کنم.

وزیر نیرو با اشاره به شرایط تحریم و فرصت‌های پیش آمده برای کشور و صنعت آب و برق در زمان حاضر بیان کرد: تحریم‌ها فرصتی را برای ما فراهم کرده تا بتوانیم از ثروت اصلی خود که همان نیروی انسانی است، بهره کافی را ببریم.

اردکانیان تصریح کرد: چهل سال پیش نیروگاه‌های کشور محصول کشور‌های بیگانه بود و سد‌ها و شبکه‌های آبیاری توسط خارجی‌ها احداث می‌شد، اما اکنون پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده، به گونه‌ای که کشوری همچون روسیه رسماً از ما می‌خواهد فناوری ساخت توربین گاز را به آن‌ها منتقل کنیم. این مسیر بلندی است که طی چهار دهه طی شده است.

وی ادامه داد: این پیشرفت‌ها و توجه به ظرفیت‌ها در حالی صورت گرفته که کشور با کلکسیونی از محدودیت‌ها مواجه بوده است. اما در پرتو همین محدودیت‌ها بدون اینکه دشمنان ما خواسته باشند به ظرفیت‌های خودمان توجه کرده‌ایم و از سال‌ها پیش به حدی رسیده‌ایم که در تجهیزات آب و برق صددرصد خودکفا شده‌ایم. خدمات فنی و مهندسی آب و برق در صدر صادرات خدمات فنی کشور است.

اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیرو توفیق دارد که در عرصه دو محصول اساسی و استراتژیک آب و برق فعالیت می‌کند، افزود: رفاه مردم به کیفیت عرضه این دو محصول وابسته است. سعی ما این است که اختلالی در عرصه آن پیش نیاید.

وی با بیان اینکه در دوره حاضر وارد مدیریت توامان عرضه و تقاضا شده‌ایم، ادامه داد: مدیریت عرضه در مقایسه با مدیریت مصرف و تقاضا از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است. کشور در شرایطی است که اگر فکر عاجلی برای اصلاح مصرف نکنیم با مشکلات عدیده‌ای در آینده مواجه خواهیم شد.

وزیر نیرو افزود: در اوج بار تابستان که به ۵۶ هزار مگاوات می‌رسد، بیش از ۲۰ هزار مگاوات مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است و حدود ۵ هزار مگاوات از این میزان مربوط به سازمان‌های دولتی و عمومی است. ما نمیتوانیم هر سال از منابع و ثروت عمومی یارانه‌های هنگفتی در اختیار پرمصرف‌ها قرار دهیم.

اردکانیان تفکر مبتنی بر بخشی‌نگری در عرصه‌هایی که میان‌بخش هستند را مشکل اصلی مدیریت مصرف دانست و گفت: عرصه منابع زیست‌محیطی از جمله آب و انرژی، عرصه‌ای بین رشته‌ای است که نیاز به همکاری، هماهنگی و ایجاد سازوکار‌هایی نظیر کمیسیون‌ها و شورا‌ها دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

خانوارها در پیک مصرف از استفاده وسایل پر مصرف اجتناب کنند

لرستان پربارش‌ترین استان‌ کشور

الگوی مصرف برق چگونه محاسبه می‌شود؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha