حسینی وزیر ارشاد دولت دهم:

روحانی اقوام خود را اتوبوسی وارد دولت کرد

روحانی اقوام خود را اتوبوسی وارد دولت کرد

این استاد دانشگاه گفت: اشکال بزرگ کار اینجاست که رابطه سالاری و فامیل بازی‌ها به شخص رئیس جمهور ختم نمی‌شود، بلکه وزرا نیز این رفتار را در پیش می‌گیرند و به تبع آن استانداران، مدیران کل، فرمانداران، بخشداران و... دنباله رو آن‌ها خواهند بود.

سید محمد حسینی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با سراج24 پیرامون توئیت خود با موضوع انتصاب داماد آقای روحانی به معاونت وزارت صمت گفت: بنده در این توییت با توجه به خط مشی و سیره عملی حضرت امام(ره) و دأب و شیوه‌ی مقام معظم رهبری اشاره‌ای داشتم به اینکه مسئولان رده‌ی بالای جمهوری اسلامی نباید طوری رفتار کنند که شائبه‌ی بهره‌برداری اطرافیان از موقعیت آن‌ها بوجود آید. امام(ره) این اجازه را به هیچیک از منسوبان و اطرافیان خود نمی‌دادند که حتی علی‌رغم شایستگی‌ها، در رده های مدیریتی نظام و حتی در سطح نمایندگی مجلس ورود پیدا کنند؛ به‌دلیل این‌که در نظام اسلامی نباید به اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه‌ی اجتماعی خدشه ‌وارد شود و این تصور بوجود آید که انگار اصحاب قدرت می‌ کوشند تا اطرافیان خود را نیز به نوایی برسانند.

این استاد دانشگاه تهران افزود: همین شیوه را مقام معظم رهبری در پیش گرفته‌اند. باوجود صلاحیت‌ فرزندان ایشان که انسان‌هایی مهذب و وارسته‌ هستند و از فضل و دانش مدیریتی کافی برخوردارند؛ اما رهبر حکیم انقلاب از انتصاب فرزندانشان در مناصب مدیریتی به‌طوری که شائبه‌ی سواستفاده از موقعیت پدر در ذهن مردم متبادر شود، برحذر می دارند. حتی دو داماد‌ عالم ایشان آقایان دکتر محمدی و دکترباقری که از چهره‌های وزین دانشگاهی هستند، هیچ یک مسئولیت دولتی ندارند. باتوجه به این الگوی رفتاری رهبرانقلاب، اگر داماد آقای رییس جمهور در چنین مسئولیتی قرارگیرد، حرف و حدیث‌ زیادی مطرح می‌شود.

نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی درخصوص احتمال سرایت این عارضه به سایر بخش‌های دولت و حکومت تصریح کرد: اشکال بزرگ کار اینجاست که رابطه سالاری و فامیل بازی‌ها به شخص رئیس جمهور ختم نمی‌شود، بلکه وزرا نیز این رفتار را در پیش می‌گیرند و به تبع آن استانداران، مدیران کل، فرمانداران، بخشداران و... دنباله رو آن‌ها خواهند بود. اگر مسئولان عالی چنین رفتارهایی نداشته باشند، راه سواستفاده‌، مدیران در سطوح پایین را می توان راحت تر مسدود کرد. بنابراین مسئولان گاهی باید حتی از امور مباح نیز اجتناب کنند چه برسد به موارد نادرست! البته در مسئله داماد آقای رییس جمهور فرض می‌کنیم ایشان دارای صلاحیت‌ کامل هست ولی چون ابهاماتی در جامعه ایجاد می‌شود و نمی‌توان مردم را مجاب کرد؛ بهتر است از نیروهای دیگر استفاده شود. مگر در کشور قحط ‌الرجال است که حتما باید فردی از منسوبین به مسئولین طراز اول، کشور چنین جایگاهی را داشته باشد؟ البته می‌توانند از این افراد اگر لایق هستند درجاهای دیگری مانند همان نهاد ریاست جمهوری استفاده کنند.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در ادامه گفت: سپردن یک پست مدیریتی ارشد به یکی از نزدیکان رییس جمهور، طبعا با واکنش جدی مردم و نخبگان روبرو می‌شود. چرا که جوان متخصص و با استعداد در کشور کم نداریم و این نوع انتخاب مسئولان باعث یاس و سرخوردگی این نیروها می‌شود و احساس می‌کنند که امکان پیشرفت و ترقی در کشور برای آن‌ها وجود ندارد. چرا که آنقدر نماینده و رییس و مسئول در کشور وجود دارد که اگر این باب باز شود دیگر جایی برای به‌کارگیری نیروهای با استعداد و شایسته در کشور باقی نمی‌ماند.

حسینی با اشاره به ادعای روزهای اولیه شروع به کار آقای روحانی مبنی بر اتوبوسی بودن مدیران و وزرای دولت آقای احمدی‌نژاد اظهارداشت: اقوام آقای روحانی مسئولیت‌های متعددی در پست‌های مختلف را به‌دست آوردند و معلوم شد این شعار یک بهانه بود برای تخریب دولت قبل و این دولت در عمل ثابت کرد خود به نحو کامل در حال اجرای این شیوه است. این حقیقت را می‌توان به‌وضوح از حضور بستگان آقای روحانی در پست‌های مختلف، به سادگی فهمید. چنین رویکردی توسط آقای روحانی قطعا به نفع کشور نیست. وجود برادر رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری که پرونده‌های اقتصادی او نیز هم‌چنان در دست بررسی است یا حضور کلیدی پسرعموی آقای روحانی در وزارت علوم قبل از مهاجرت به مالزی از این دست تصدی‌های نادرست فامیلی در دولت است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم در خصوص واکنش‌های فعالان سیاسی و نخبگان به انتصاب داماد آقای روحانی به معاونت وزارت صنعت گفت: واکنش‌ها به استفاده از داماد آقای روحانی به قدری بود که حالت طنز پیدا کرده است. به‌طوری که برخی‌ می‌گویند تا به امروز برای موفقیت فرد بایددارای #ژن_خوب باشد و از این پس با #زن_خوب هم می‌توان یک شبه ره صدساله را طی کرد!

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واکنش کاربران فضای مجازی به نامه گلایه‌آمیز وزیر بهداشت به حسن روحانی

سرنوشت روحانی با مجلس اصولگرا چه خواهد شد؟

فیلم| شیخ‌های مجیز گوی شاهنشاه

0 نظر

ارسال نظر

capcha