انتشار آمار فروش وزارت نفت از سمت رسانه های خارجی شائبه‌ای بیش نیست

انتشار آمار فروش وزارت نفت از سمت رسانه های خارجی شائبه‌ای بیش نیست

سید محمد علی خطیبی مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، با اشاره به ناتوانی روسیه و عربستان برای جایگزینی نفت ایران، اظهار کرد: اصول حاکم بر بازارهای جهانی به صورتی است که کشور هایی که قدرت تولید نفت مازاد دارند در صورت وجود تقاضا برای نفت، آن را به فروش می رسانند. در وضعیت فعلی روسیه و عربستان با تمام ظرفیت خود نفت خام را عرضه می کنند بنابراین ظرفیت خالی ندارند که توانایی عرضه داشته باشند.

وی در خصوص بازاریابی نفت ایران از طریق روسیه گفت: این موضوع در ادوار گذشته وجود داشته به شکلی که پالایشگاه های روسیه برای مصارف داخلی خود از نفت ایران استفاده می کردند. به طور مثال در ادوار گذشته ایران قراردادی مبنی بر فروش 500 هزار بشکه ای با روسیه امضا کرد که در نهایت به فروش 100 بشکه ای ختم شد.

به گفته خطیبی، دولت آمریکا 2 هدف را از تحریم های نفتی ایران دنبال می کند در قدم اول کاهش فروش نفت ایران و رساندن آن به صفر و در مرحله دوم جلوگیری از افزایش قیمت نفت جهانی است که در این دو موضوع با توجه به آمارهای موجود آمریکا با شکست روبه رو شده است.

وی افزود :دولت آمریکا با 8 مجوزی که به خریداران بزرگ نفت ایران داد موضوع دوم را که کاهش قیمت نفت جهانی است در اولویت اهداف خود قرار داد. این مجورز سندی در ناتوانی دولت آمریکا برای رساندن فروش نفت ایران به صفر است. همچنین یکی از موضوعاتی که در رسانه های جهانی بعد از قطعی شدن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران انجام شد افزایش قیمت فرآورده های نفتی از جمله بنزین در داخل کشور آمریکا بود که موجب نارضایتی مردم آن کشور شد.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با اشاره به معافیت 6 ماهه، 8 کشور در خرید نفت ایران گفت: این موضوع در تحریم های گذشته نیز به عنوان تهدیدی برای فروش نفت ایران بیان شد اما طبق تجربه، جز تمدید این موضوع با قرار دادن شرایط جدید ازسمت دولت آمریکا اتفاق خاصی در آینده پیش نخواهد آمد.

وی در مقایسه تحریم های فعلی و گذشته با در نظر گرفتن گفته مسئولان دولت آمریکا گفت: طبق گفته کارشناسان آمریکایی، دولت این کشور در تحریم های قبلی از مزیت همراهی سازمان های بین المللی و اتحادیه اروپا برخور دار بود اما در این دوره تنها مانده است. تحریم های فعلی تاثیر خاصی بر کشور ایران نخواهد داشت زیرا کشور آمریکا هیچگونه مبادلات تجاری، نفتی و کالای اساسی با ایران ندارد.

خطیبی تصریح کرد: موضوع فروش محموله های نفتی در زمان تحریم ها شامل 2 راهکار میان مدت و کوتاه مدت است. در راهکار میان مدت مبنای کار باید جلوگیری از خام فروشی باشد به شکلی که با احداث پالایشگاه های داخلی و مشارکت در پالایشگاه های خارجی،  به فروش فرآورده های نفتی بپردازیم.

وی تاکید کرد :کاهش خام فروشی و تولید و عرضه فرآورده های نفتی علاوه بر اینکه در شرایط تحریم ها قابل رهگیری نیست سبب بازگشت ارزش افزوده به صندوق دولت نیز می شود.در وهله دوم عرضه نفت در بورس نیز توانایی آن را دارد که هم به عنوان راهکار کوتاه مدت و هم  میان مدت شناخته شود.

به گفته مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، مبنای انتشار آمارهای فروش وزارت نفت به دو صورت است ،در نوع اول آمار های رسمی قرار دارد که از سمت مسئولان و مقامات فعلی وزارت نفت منتشر می شود و  دومین نوع آمارها حدثیات و شاعبه هاست که مخصوص رسانه های خارجی از جمله رویترز است. رسالت این رسانه ها از قبل تعیین شده تا حدی که آمارهای ارائه شده از جانب آنها  حتی در بین خودشان تفاوت دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

صفر کردن نیاز بودجه به نفت در کنار خنثی کردن اثرات کاهش درآمد نفتی+جدول

حذف وابستگی بودجه به نفت کجا رفت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha