هدایت‌الله خادمی:

تصمیمات اوپک تاثیر زیادی ندارد

تصمیمات اوپک تاثیر زیادی ندارد

هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‍‌وگو با سراج24 درباره‌ی علت عدم کاهش صادرات نفت در جلسه‌ی اخیر اوپک گفت: علت این‌که صادرات نفت ایران کاهش پیدا نکرد این است که در اوپک باید تصمیمات برای همه‌ی طرف‌ها مورد قبول باشد. اگر طرف‌های دیگر قصد کاهش نفت ایران را داشتند، طرف ایرانی اجازه‌ی این کار را نمی‌داد تا سهم ایران کاهش پیدا کند. البته این مورد تنها می‌تواند یکی از دلایل باشد. ناگفته نماند که افزایش یا کاهش صادرات نفت ایران در اوپک ارتباطی به تحریم‌های آمریکا ندارد.

نماینده‌ی مردم ایذه افزود: عدم کاهش تولید و صادرات نفت از طریق اوپک دلیلی بر عدم ناتوانی یا عدم کاهش صادرات ایران نیست. دوره ی قبل هم که تحریم شدیم و صادرات کاهش پیدا کرد ما سهمیه‌ی خود را داشتیم. به نظرم تصمیم اوپک زیاد تاثیرگذار نیست. فقط شاید تاثیر روانی داشته باشد تا افزایش قیمت در بازار صورت نگیرد و این به نفع بازارهای خریدار است.
عضو کمیسیون انرژی با انتقاد از عملکرد وزارت نفت و مسئولان آن تصریح کرد: صدمات زیادی توسط آقایان در طول این سال‌ها زده شده است. ما نباید فقط صادرکننده‌ی نفت خام باشیم. به آقایان می‌گفتیم پالایشگاه بزنید و می‌گفتند بنزین را وارد کنیم بهتر است تا پالایشگاه بزنیم. اگر پالایشگاه داشتیم الان با صادرات ده‌ها فراورده و محصول از نفت خام به کشورهای همسایه و جهان، قدرت و توانایی تحریم و تهدید آمریکا را می‌گرفتیم.
خادمی در پایان با اشاره به کم‌کاری و بی‌تدبیری دولت‌مردان اظهار داشت: دولت میادین نفت و گاز را به درستی توسعه نداد. اطلاعات را به توتال دادند و  توسعه‌ی فاز ۱۱ را متوقف کردند. IPC صدمات زیادی به کشور وارد کرد. قرارداد کرسنت کشور را بدبخت کرد. نفت، نیروهای انسانی وفادارش را از دست داد و همگی خانه‌نشین شدند. از هرجا می‌بینیم فقط ضربه زده‌اند و هیچ گونه نظارتی بر آن ها نیست و به این شرایط بد ادامه می دهند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

در مجلس پدیده‌ای به نام انتقال نمایندگان به وزارت نفت وجود دارد که مانع از استیضاح وزیر می‌شود

استیضاح وزیر نفت کلید خورد

صدمات به اقتصاد کشور در دوره‌ی مدیریتی زنگنه از موارد مورد بررسی در طرح استیضاح او خواهد بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha