گرجستان مقصد تازه گردشگران ایرانی

گرجستان مقصد تازه گردشگران ایرانی

به گزارش سراج24، در ماه‌های اخیر افزایش نرخ دلار و قیمت بلیط هواپیما، ایرانیانی که قصد انجام سفرهای توریستی به کشوری‌های خارجی داشتند را دچار مشکلات فراوان کرده است. سیاست‌های غلط اقتصادی دولت منجر به بی‌ارزش شدن پول ملی ایران در برابر دلار شد. همین بی‌تدبیری و تحریم‌های جدید امریکایی‌ها، تبدیل به سدراهی برای خروج ایرانیان از کشور به‌منظور مقاصد تجاری و تفریحی شد.

بانک‌ها و صرافی‌های دوبی از ارائه خدمات به ایرانیان سر باز زدند و بی‌ارزش شدن ریال در برابر دلار، آن دسته از ایرانیان را که خواستار سفرهای تفریحی خارج از کشور بودند مجبور به انتخاب مقصد جدید گردشگری کرد.

درسال گذشته قیمت سفر تفریحی به ترکیه از هزینه‌ی سفر به جزیره‌ی کیش کمتر بود و به دلیل نبود محدودیت‌های شرعی و قانونی، تورهای ترکیه بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت. با افزایش قیمت سفرها به ترکیه، این کشور نیز از لیست مقصدهای خارجی کم هزینه خط خورد و این‌بار گرجستان به عنوان یک کشور ارزان قیمت برای سفر ایرانیان مطرح شد.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی اداره‌ی ملی گردشگری گرجستان، در سال گذشته 279 هزار ایرانی به این کشور سفر کرده‌اند. این درحالی است تعداد گردشگران وارد شده به کشور گرجستان در سال 95 فقط 60 هزار نفر بوده است. شاید بتوان کودتای نظامی دو سال پیش در ترکیه را به عنوان علت اصلی این تغییر مقصد گردشگری توسط ایرانیان عنوان نمود. بنا به اطلاعات موجود، تقاضای ایرانی‌ها برای سفر به گرجستان در تابستان سال گذشته 300 درصد رشد داشته، به طوریکه مسافران برای اقامت در این کشور با کمبود هتل مواجه شده‌اند. این روند مشابه همان اتفاقی است که برای دبی در دهه 80 شمسی افتاد. هجوم ایرانیان برای سفر تفریحی و سرمایه گذاری در دبی، فرصت مناسبی جهت جذب سرمایه‌های خارجی بوجود آورد. هرچند که در حال حاضر مسئولان این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس، علاقه‌ای به میزبانی و پذیرایی از ایرانیان ندارند.

اکبر غمخوار، عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران در گفتگو با سراج24 در خصوص علت اصلی انتخاب گرجستان به عنوان مقصد جدید گردشگری ایران گفت: نزدیک بودن مرز زمینی به ایران و عدم نیاز به اخذ ویزا از عمده دلایلی بود که گرجستان را به یک مقصد ایده‌آل برای ایرانیان تبدیل می‌کند. گرجستان یکی از کشورهای کومونیستی استقلال یافته پس از فروپاشی شوروی سابق است و به همین دلیل هزینه‌ی اقامت در این کشور نسبت به سایر کشورها پایین‌تر است.

وی افزود: گرانی دلار و افزایش پروازهای مستقیم بین ایران و گرجستان از دیگر دلایلی هستند که مردم ایران را برای سفر به این کشور ترغیب می‌کند. مهمان‌نوازی و علاقه مردم گرجستان به ایرانیان نیز جذابیت این سفر را دوچندان می‌کند.

غمخوار در خصوص سوالی پیرامون مشکلات پیش آمده برای ایرانیان در مرزهای ورودی گرجستان اظهارداشت: ورود برخی ایرانیانی که دست به اعمال مجرمانه در خاک گرجستان می‌زدند، دولت این کشور را بر آن داشت تا با وضع قوانینی، ورود ایرانیان را منوط به ارائه‌ی گواهی عدم سوء پیشینه کند. همچنین این کشور فقط به ایرانیانی مجوز ورود را می‌دهد که مقدار مشخصی پول همراه خود داشته باشند. برای مثال از ورود فردی که فقط 50 دلار همراه خود داشته باشد قطعا جلوگیری خواهد شد.

این کارشناس حوزه گردشگری با اشاره به احتمال تبدیل گرجستان به دبی‌ِ دوم توسط ایرانیان افزود: هرچند که گرجستان فعلا فاصله زیادی با دبی دارد ولی بعید نیست در آینده‌ای نه چندان دور این اتفاق رخ دهد. افزایش سفرهای توریستی ایرانیان به گرجستان می‌تواند موجب توسعه‌یافتگی این کشور کوچک در زمینه گردشگری شود. چنان که در حال حاضر شاهد هستیم که میل ایرانیان برای خرید ملک در گرجستان موجب افزایش تقاضا شده است که همین امر بالطبع افزایش قیمت ملک را در پی داشته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی

ایران در کمتر از ۳ روز تسلیم شد

همه کشورهای اسلامی به یاری لبنان بشتابند

0 نظر

ارسال نظر

capcha