خروج قطر از اوپک در سال 2019!

 خروج قطر از اوپک  در سال 2019!

به گزارش سراج24، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قطر تصمیم دارد از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج شود.

«سعد بن شریده الکعبی» وزیر انرژی قطر روز دوشنبه اعلام کرد دوحه تصمیم دارد از اول ژانویه 2019 از سازمان نفتی اوپک خارج شود.

وزیر انرژی قطر که در نشست مطبوعاتی در دوحه صحبت می‌کرد، اعلام کرد قطر این تصمیم را به سازمان اوپک اطلاع داده است.

به گفته «سعد بن شریده الکعبی» تصمیم خروج قطر از اوپک نشان می‌دهد دوحه تمایل دارد بر طرح‌های توسعه و افزایش تولید گاز طبیعی از 77 میلیون تُن سالانه به 110 میلیون تُن طی سال‌های آینده، تمرکز کند.

ماه گذشته نیز عربستان اعلام کرد که در حال بررسی خروج از اوپک است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال ماه گذشته به نقل از یک مشاور ارشد سعودی که نخواست نامش فاش شود، در گزارشی تفصیلی نوشت «مرکز مطالعات نفتی ملک عبدالله» عربستان در حال تحقیق پیامدهای احتمالی این موضوع است که خروج این کشور از اوپک یا انحلال این سازمان چه پیامدهایی بر بازارهای نفتی جهان خواهد داشت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سال 1960 (1339) تأسیس شد و هم‌اکنون 15 عضو دارد؛ شش کشور از منطقه خاورمیانه، هفت کشور آفریقایی و دو کشور از آمریکای جنوبی. ایران، الجزایر، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات، اکوادور، آنگولا و ونزوئلا از جمله کشورهای عضو سازمان اوپک هستند.

قطر یک سال پس از تأسیس اوپک یعنی در سال 1961 به این سازمان نفتی پیوست. پیش از این نیز کشورهای اکوادور و گابن از اوپک خارج شدند، اما پس از چند سال دوباره به این سازمان برگشتند. اندونزی نیز عضویت خود را تعلیق کرده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوگانگی انتظارات در بازار نفت

کاهش قدرت مذاکره پادشاهی سعودی در وین

میانگین قیمت سبد نفتی اوپک به ۶۶ دلار و ۶۲ سنت رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha