بیانیه اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی :

آرمان فلسطین مسئله محوری امت اسلامی است

آرمان فلسطین مسئله محوری امت اسلامی است

به گزارش سراج24، بیانیه اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که شامگاه دوشنبه 5 آذر ماه به پایان رسید، تاکید کرد: آرمان فلسطین مسئله محوری امت اسلامی بوده و نخستین دشمن جهان اسلام، رژیم غاصب صهیونیستی است.

در بخشی از بیانیه پایانی سی ودومین کنفرانس وحدت اسلامی آمده است: شرکت کنندگان تاکید کردند باید تمامی تلاش ها برای مقابله با رژیم غاصب همسو شود؛ چرا که این رژیم غده‌ای سرطانی است که با هدف تضعیف نهضت و سلطه بخشیدن به آمریکا و ناامن کردن منطقه درقلب آن کاشته شده است، منطقه ای که با وجود نژادهای متعدد از محبت، عزت و کرامت بهره می برد.

این بیانیه می افزاید: حاضران در کنفرانس بر ضرورت وحدت بین مسلمانان، پایان دادن به نزاع های داخلی و منطقه ای از طریق تشخیص دشمن، و نیز عبور از اختلافات و تمرکز بر نقاط مشترک و دعوت به گفت و گوی بین کشورها و نیروهای مؤثر در کشورهای اسلامی و فعال سازی کمیته مساعی جهت برطرف کردن نزاع ها تأکید کردند؛ چرا که این مسأله امنیت و صلح را به دور از پناه بردن به نیروهای بیگانه و یاری جستن از همپیمانان و دوستان آن ها محقق می سازد.

این بیانیه تاکید می کند: علمای حاضر در کنفرانس مخالفت خود را با معامله قرن ترامپ که با هدف به حاشیه راندن آرمان فلسطین و فراموشی آن و تمامی اشکال سازش با دشمن صهیونیست و طرح های تسلیم برابر دشمن و روند شهرک سازی و ابطال حق بازگشت و یهودی سازی قدس و مسجد الاقصی و منتقل ساختن پایتخت رژیم صهیونیستی به این شهر طراحی شده است را اعلام می دارند.

همچنین، مقابله با اقدام دولت آمریکا جهت منتقل ساختن سفارت اسرائیل به قدس را محکوم کرده و بر ضرورت رویارویی با آن و باقی نگهداشتن قدس به عنوان شهر صلح و ادیان و تمدن های گوناگون تأکید کردند.

این بیانیه تصریح می کند: شرکت کنندگان و آزاد اندیشان حاضر در کنفرانس، حمایت از ملت فلسطین در رویارویی با جنایات رژیم صهیونیستی و اقدام جهت پایان دادن به آن، و نیز تلاش در راستای رفع محاصره ظالمانه از غزه را خواستارند. همچنین مقاومت دلاوران غزه و پیروزی های اخیر آن ها و نیز مقاومت فرزندان فلسطین در قدس و کرانه باختری و پایداری پناهندگان فلسطینی در دیگر کشورها را پاس داشته و بر ضرورت وحدت و همدلی آن ها جهت رویارویی با چالش های کنونی تأکید کردند.

لذا حاضران، راهپیمایی های روز قدس و مشارکت ده ها هزار نمازگزار در مسجد الاقصی و راهپیمایی های بازگشت و اردوگاه ها و فداکاری های صدها شهید و هزاران مجروح فلسطینی را ارج نهاده و از جامعه بین المللی، به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین را خواستار شدند.

در این بیانیه تاکید شده است: شرکت کنندگان، مخالفت خود را با همه اشکال عادی سازی سیاسی، بازرگانی، فرهنگی و ورزشی را با رژیم صهیونیستی اعلام کردند؛ چرا که این اقدام از جهت شرعی و عقلی حرام بوده، و بر هر مسلمانی واجب است که از تمامی ابزارهای موجود جهت رویارویی با این رژیم استفاده نماید. آن ها همچنین مواضع افتخار آمیز ورزشکاران، هنرمندان، نمایندگان مجلس و فعالان در این زمینه، در راستای به رسمیت نشناختن دشمن صهیونیستی را ستوده، و ادامه‌ این اقدامات را تا فراگیر شدن این رویکرد نسبت به تمامی همپیمانان دشمن صهیونیستی ـ آمریکایی خواستار شدند.

این بیانیه می افزاید: حاضران حمایت خود را از فرزندان شرافتمند امت در دفاع از راه مقاومت در منطقه به عنوان تنها گزینه ای که اثربخشی خود را در نزاع با دشمن صهیونیستی و آزادسازی این سرزمین و ملت آن، پس از ناکامی دیگر گزینه ها به اثبات رسانده، اعلام کردند.

در این بیانیه تصریح می کند: شرکت کنندگان از جامعه بین المللی و تمامی کشورها، پایان دادن به جنگ ظالمانه علیه یمن، رفع محاصره، مبارزه با گرسنگی این ملت، حمایت از راه حل سیاسی، برقراری صلح از طریق حفظ تمامیت ارضی این کشور، آشتی ملی فراگیر و همکاری با گروه های یمنی جهت آبادانی کشور را خواهان هستند.

همچنین، در پیش گرفتن همین سیاست ها در تمامی مناطق درگیری و بحرانی از جمله نیجریه، برمه، بحرین، و ... و نیز حل و فصل درگیری ها از طریق اصول و ثوابت دین حنیف اسلام و تأکید بر حاکمیت ملت ها و تلاش در جهت آزادسازی رهبران در بند زندان از جمله علامه شیخ زکزاکی را خواستارند.

این بیانیه خاطرنشان می کند: حاضران بر ضرورت ادامه یافتن مسیر بیداری اسلامی و راه امام راحل (ره) و همه وحدت خواهان از جمله امام بروجردی (ره)، شیخ محمود شلتوت (ره)، امام موسی صدر (اعاده الله)، علامه مودودی (ره) و امام محمد باقر صدر (ره) تأکید کردند.

در این بیانیه یادآور شده است: شرکت کنندگان از رهبر، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، به جهت پایداری و مواضع ثابت آن ها برابر آرمان های عادلانه، که در رأس آن آرمان فلسطین قرار دارد، تقدیر و تشکر نموده و محاصره ایالات متحده علیه ملت ایران را محکوم می کنند و از جامعه بین المللی خواستارند که به این فشارهای ظالمانه تن در ندهند.

همچنین آن ها به جمهوری اسلامی به جهت پیروزی های چشمگیر آن در زمینه های علم، سیاست و تکنولوژی و به چالش کشیدن فشارهای اقتصادی و ایجاد نیروی بازدارنده در برابر هر گونه تجاوز احتمالی تبریک گفته، و این پیروزی را پیروزی همه ملت های مسلمان می دانند. آن ها از مواضع امام خامنه ای (حفظه الله) که بیانگر عزت و کرامت بوده و پشتوانه قضایای بر حق و مبارزه با نیروهای ظلم و تاریکی است، تقدیر می نمایند.

در پایان این بیانیه آمده است: شرکت کنندگان، علاوه بر تأکید بر محوریت قدس و مسجد الاقصی در محقق ساختن وحدت امت، و ضرورت آزاد سازی همه خاک فلسطین از رود تا دریا، تشکر و قدردانی خود را از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در انتخاب قدس به عنوان موضوع این کنفرانس در شرایط کنونی منطقه، بیان کرده، و از تلاش‌ها و مسئولیت پذیری آن در یکپارچه سازی صفوف مسلمین در راستای همسوسازی تلاش ها جهت آزادسازی اولین قبله مسلمانان و ثالث الحرمین و محل عروج رسول گرامی اسلام (ص) و نماد وحدت مسلمین و خواستگاه عزت و کرامت، کمال تشکر و تقدیر خود را اعلام می نمایند.

انتهای پیام /

اخبار مرتبط

ارمغان شهید سلیمانی عزت‌بخشی به امت اسلامی بود

بیانیه وزارت خارجه در آستانه دومین سالگرد ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

شهردار تهران خواستار تعاملات کاربردی‌تر میان شهروندان امت اسلامی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha