کماکان پس لرزه‌های کرمانشاه ادامه دارد

 کماکان پس لرزه‌های کرمانشاه ادامه دارد

به گزارش سراج24، علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه زلزله 6.3 شب گذشته در کرمانشاه پس لرزه زلزله 7.3 ریشتری سال گذشته کرمانشاه محسوب می‌شود، گفت: در زلزله ازگله سال گذشته در اثر جنبایی گسل‌های اطراف تحریک و فعال شده‌اند و با توجه به محاسبات عددی، این زلزله به عنوان پس لرزه سال گذشته محسوب می‌شود و زلزله جدیدی در کرمانشاه نیست.

رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: زلزله شب گذشته کرمانشاه از نظر بزرگی قابل توجه بوده و موجب التهاب عمومی در منطقه شده و حتی کشورهای اطراف مانند کویت نیز به دلیل احساس شدن زلزله در بیرون از منزل مانده‌اند.

بیت‌اللهی افزود: از نظر موقعیت مکانی این زلزله در محدوده جنوب غربی سر پل ذهاب و جنوب شرقی قصر شیرین را در برگرفته است.

وی تصریح کرد: از زلزله بیست و یکم آبان ماه سال 96 7.3 ریشتری بیش از 2هزار و 200 پس لرزه بالای 2ونیم ریشتر و حدود 5 هزار پس لرزه زیر یک و نیم ریشتری در این منطقه رخ داده است.

رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وی توضیح داد: در این ناحیه گسیختگی جدیدی رخ داده و تاکنون حدود 70 پس لرزه ثبت شده و کماکان این پس لرزه‌ها ادامه دارد.

بیت اللهی اظهار کرد: در این ناحیه شروع گسیختگی جدیدی را شاهد هستیم و از دیدگاه‌های تحقیقاتی این منطقه خوشه جدیدی از لرزه‌ها را به خود دیده و مکانیستم جدیدی در محدوده قصر شیرین و ازگله به شمار می‌رود.

وی با اشاره به زلزله چند ماه پیش تازه‌آباد، افزود:‌ قدرت این زلزله 5.9 ریشتر بوده که حدود 800 تا 900 پس لرزه در آن محدوده رخ داده و بعد از گذشت چندین ماه پس لرزه‌ها روند کاهشی به خود دیدند.

رئیس بخش زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد:‌طبق بررسی‌های صورت گرفته بین یک سال و نیم تا دو سال پس لرزه در مناطق زلزله‌خیز مشاهده می‌شود و به مرور زمان این پس لرزه‌ها کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سازمان خصوصی سازی چوب حراج به پالایشگاه کرمانشاه زد

ایمن سازی پست‌های تحت پوشش برق منطقه‌ای تهران در برابر زلزله

وقوع سیل در چه شهر‌هایی پیش بینی شده است؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha