احمدعلی کیخواه:

رود هیرمند کمتر از 3 میلیون مترمکعب ورودی آب دارد

 رود هیرمند کمتر از 3 میلیون مترمکعب ورودی آب دارد

احمدعلی کیخواه رئیس کمیسیون کشاورزی و آب در حاشیه صحن علنی امروز (یکشنبه 27 آبان ماه) و در نشست خبری با اشاره به اقدامات این کمیسیون در سال سوم دور دهم مجلس، گفت: با توجه به شناخت بنده از بخش کشاورزی کشور و همچنین قوانین، کمیسیون کشاورزی استراتژی خود را برای انجام درست مأموریت دولت و مجلس قرار داد.

وی تصریح کرد: بر این اساس بازدیدهایی را از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشاورزی از 14 استان کشور مانند آذربایجان شرقی، اردبیل، یزد، فارس، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان و... داشتیم.

کیخواه با بیان اینکه طی بازدید از طرح‌ها و پروژه‌های کشاورزی بعضا جلساتی را هم با روسا و مسئولان مربوطه برگزار کردیم، افزود: لایحه حفاظت از خاک که پیش از این تصویب شده بود اکنون به دلیل ایراداتی که شورای نگهبان از این لایحه گرفته بار دیگر در نشست امروز کمیسیون کشاورزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون کشاورزی ادامه داد: همچنین لایحه اصلاح نظام مهندسی و لایحه بهکده رضوی در این کمیسیون بررسی خواهد شد، بهکده رضوی مجموعه‌ای است که برای کمک به جزامیان در خراسان شمالی پیش از انقلاب دایر شد و اکنون دچار مشکل مالکیتی است که این موضوع در کمیته امداد هم در حال بررسی است البته اکنون دیگر جزامیان خاصی وجود ندارند و تنها باقی مانده آنها از گذشته در این منطقه حضور دارند.

وی تأکید کرد: اگرچه در بخش کشاورزی و محیط زیست در دهه‌های گذشته اقدامات خوبی انجام شده، اما توسعه کشاورزی به معنای قابل قبول انجام نشده است لذا کار در روستاها اقتصادی نبوده و ما شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها در این مدت بوده‌ایم.

کیخواه گفت: خوزستان علی رغم آنکه یکی از استان‌های پر آب کشور است، اما اکنون در زمینه تأمین آب شرب دچار مشکل بوده و رودخانه‌ها و تالاب‌های این استان در حال خشک شدن است، همچنین تالاب انزلی در استان گیلان هم با توجه به میزان بارندگی اما حجم آن از 9 متر به یک متر کاهش پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اظهار کرد: در استان سیستان و بلوچستان بارندگی زیادی وجود ندارد و اکنون رود هیرمند کمتر از 3 میلیون مترمکعب ورودی آب دارد، لذا استان‌های کشورمان فارغ از داشتن بارندگی بالا یا خشکی دچار مشکل آب هستند که این بیانگر عملکرد نادرست ما در بحث مدیریت آب کشور است.

وی بیان کرد:‌ کمیسیون کشاورزی تلاش دارد تا دولت را در چارچوب قانون در رابطه با این مسائل در مسیر درست قرار دهد، لذا جلساتی را با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم تا این مسائل بررسی شود، اما متأسفانه معتقدم که بودجه در بخش توسعه کشاورزی به خوبی تخصیص پیدا نمی‌کند.

کیخواه ادامه داد: طی بازدید از استان‌هایی مانند لرستان یا بوشهر طرح‌های مناسبی مانند پروژه شیلات یا بسته بندی میگو وجود داشت که اگر بودجه به درستی در این بخش سرمایه گذاری می‌شد مطمئنا نیروی بیشتری می‌توانستند مشغول به کار شوند.

رئیس کمیسیون کشاورزی تأکید کرد: با توجه به آنکه ما در بین تولید کنندگان اول و دوم خرما در دنیا هستیم، اما متأسفانه نتوانسته‌ایم جزء 10 نفر اول صادر کنندگان خرما قرار بگیریم یا آنکه در بخش کشت زعفران در استان خراسان هم علی رغم آنکه اولین کشور در این حوزه قرار داریم ولی کشت زعفران در زمین‌ها بین 4 تا 5 کیلوگرم بوده و بهترین تولید کنندگان ما بین 25 تا 30 کیلوگرم تولید دارند که این بیانگر فاصله زیاد بین کشاورزان با کشاورزان نمونه است که می‌توان این رقم را با تخصیص بودجه و سیاست درست حمایت کرد.

وی گفت: ما در کشور نیازمند بودجه ریزی صحیح در بخش کشاورزی و محیط زیست هستیم و دولت باید در این زمینه یک بازنگری داشته باشد، البته بخش‌های تحقیقاتی ما در زمینه کشاورزی در دستگاه‌های مختلف مانند معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم یا دانشکده‌های کشاورزی باید با داشتن یک پلتفرم درست و اعتبارات مشخص بتواند نتایج چشمگیری را دربرداشته باشد.

کیخواه افزود: بر این اساس ما جلساتی را با هیئت امنای دانشگاه‌های کشاورزی برگزار کرده و قرار است فردا نیز داشته باشیم تا آنها برنامه مشخص خود را در این مورد به ما ارائه کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: متأسفانه در زمینه واگذاری بخش‌های کشاورزی به بخش خصوصی هم تنها به قیمت توجه شده و به کارآیی و عملکرد بخش خصوصی هیچ توجهی نشده است و اکنون می‌توان این موضوع را در واگذاری‌های کشت و صنعت مغان یا کشت و صنعت کارون کاملا مشاهده کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت بر خلاف قانون هنوز درباره قیمت گندم تصمیم گیری نکرده است، گفت: با توجه به افزایش 30 درصدی هزینه‌ها و اینکه گندم در کشورهای همسایه ما مانند عراق و افغانستان بین 2 هزار و 200 و 2 هزار و 600 تومان است دولت باید هرچه سریع‌تر تصمیم خود را درباره قیمت گندم اتخاذ کند، زیرا با تعلل در این زمینه محصولاتی مانند جو جایگزین کشت گندم خواهد شد و مطمئنا در سال‌های آینده ما دچار مشکل خواهیم شد.

کیخواه در پایان تأکید کرد: بنده معتقدم قیمت گندم در کشور باید بالای 2 هزار تومان قیمت گذاری شود تا برای کشاورز به صرفه باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و استانداری سیستان و بلوچستان

آیت‌الله مکارم شیرازی: وحدت شیعه و سنی عامل مهمی در خنثی کردن نقشه‌های دشمنان است

پویش "الی بیت‌المقدس" در سیستان و بلوچستان آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha